כרם לדוגמה ביקב דלתון

יקב דלתון *

סוף, סוף! יצא לבקר יקב באוטובוס. כלומר אני יכולתי לשתות את כל הטעימות במרכז המבקרים ללא חשש שאצטרך לנהוג לאחר מכן.

יקב דלתון

יקב דלתון היקב הוקם כיקב בוטיק משפחתי על ידי ארמונד ממן, חקלאי ממושב כרם בן זמרה (ראה למטה). בשנת 1995 הוא הקים שותפות עם מתי (מתתיה) הרוני ובנו אלכס (Haruni Family) מבריטניה ובסיועו של ג’ון וורנשטאק, יועץ בינלאומי בתחום היינות. בשנת 1999 היקב עבר למבנה חדש בפארק התעשייה רמת דלתון, ליד המושב דלתון. דלתון מוגדר כ״יקב אסטייט״ – כלומר כל הכרמים הם בבעלות או בשליטה של היקב, יש יינן קבוע, ויש מתקן יצור. יקב דלתון ממוקם במרום הגליל, באזור הררי שופע ירק. איזור זה נחשב כאזור מצוין עבור בית גידול ליין, ויקב דלתון מחזיק בשטח המאסיבי ביותר באזור זה. יקב דלתון היה היקב הראשון באזור הגליל.

כשרות היקב מתקבלת על ידי הרבנות "מרום הגליל", בד"ץ "יורה דעה", הרב מחפוד, ו- OU. הענבים המשמשים להפקת היינות של היקב מקורם רק מכרמי הסביבה.

גיא אשל - יינן
גיא אשל – יינן

ייננית היקב בין 2002 עד 2015 הייתה נעמה סורקין. כיום יינן היקב הוא גיא אשל.

יקב דלתון – מרכז מבקרים

סיורים ביקב

הסיורים ביקב מתקיימים, בתיאום מראש, בשעות 10:30, 12:00, 14:00 ובימי שישי 10:30 ו – 12:00. המדריכים של דלתון מציעים הצצה על תהליך הייצור, ומסלול היינות מהכרם ועד לבקבוק.

בסופו של הסיור טעימת התוצרת.

הרחבת הסיור: ניתן להזמין ארוחה כפרית גלילית לצד טעימות היין או בפלטת גבינות עזים משובחות (בתוספת תשלום). ניתן גם לקיים במרכז המבקרים של היקב ימי גיבוש, וארועיים פרטיים או עיסקים. יינות יקב דלתון הינם כשרים.

טעימות בסככה של מרקז המבקרים
טעימות בסככה של מרקז המבקרים
  • שעות פתוחה: בימים א’-ה’, בין השעות 09:00 ל־17:00, ובימי שישי ובערבי חג בין השעות 09:00 ל־15:00. היקב סגור בשבתות ובחגים.
  • עלות הסיור: 20 ש״ח
  • תיאום: 04-952-7107  או בדוא״ל: merkaz@dalton-winery.com
טעימות בסככה של מרקז המבקרים
טעימות בסככה של מרקז המבקרים

פארק תעשיות רמת דלתון

פארק תעשיות רמת דלתון נפתח ברמת דלתון בין המושבים דלתון וכרם בן זמרה בסוף שנות ה-90 של המאה ה-20. שטח הפארק כ-640 דונם. השותפים הם: המועצות האזוריות מרום הגליל ומבואות החרמון, המועצה המקומית גוש חלב, ועיריית צפת.

מושב דלתון

מושב דלתון הוקם על ידי עולים מהעיר טריפולי שבלוב, בשנת 1950 בעזרת איגוד המושבים של הפועל המזרחי.

מושב כרם בן זמרה

מושב כרם בן זמרה הוקם בשנת 1949 על ידי קבוצת עולים מטורקיה על ידי הפועל המזרחי. המושב נקרא על שם התנא רבי יוסי בן זמרה הכהן, שקברו מצוי בתחום המושב.

מצבת קבר יוסי בן זמרה השוכנת בקצה היישוב צילום: מיכאל יעקובסון
מצבת קבר יוסי בן זמרה השוכנת בקצה היישוב
צילום: מיכאל יעקובסון

דרך היין הגלילית

הגליל הוא בירת היין הישראלית, כשאת הבכורה בוצר הגליל העליון עם כ-10,000 דונם של כרמים ומעל ל-30 יקבים. בית הגידול – ״טרואר״ (מכלול של תנאי סביבה לגידול חקלאי) של הגליל העליון מתאים ביותר לגידול כרמי ענבי יין.  את דרך היין הגלילית נהוג לחלק לארבעה אזורים – מרום גליל, גליל תחתון, גליל מערבי וגליל עליון. בגליל העליון נמצאו מעט שרידים לתעשיית יין קדומה. בגליל המערבי התגלו גתות יין עתיקות המעידות על תרבות יין עתיקה.

יקב דלתון משקיע בפיתוח "דרך היין הגלילית", כחלק מחזונו הקהילתי.

 

השאר תגובה

דילוג לתוכן