יער ראש ציפור – פארק ראש ציפור*

ראש ציפור פארק הירקון צילום: מני לוי
צילום: יו-טיוב

יער ראש ציפור


יער ראש ציפור משתרע במרחב שבין מפגש הנחלים ירקון ואיילון וצומחים בו בעיקר עצי איקליפטוס וסיסם. השטח, המשתרע על פני כ-500 דונם, הוא חלק מגני יהושע. במפה השטח מזכיר בצורתו ראש ציפור ומכאן שמו. מרכז הצפרות שהוקם במקום מעניק משנה תוקף לשם.

מתאים לטיולים: לכל המשפחה – הליכה ברגל, רכיבה על אופניים (ניתן לשכור במקום) וצעידה ספורטיבית.

עונה מומלצת: כל השנה . בקיץ – בגבעות הפארק בריזה מן הים. הכניסה ללא תשלום.

אורך המסלול: שני מסלולים מעגליים, באורך של 2 ק"מ, המופרדים ביניהם בפס חוצץ בולט. מסלול אחד לרוכבי אופניים ושאר אמצעי תחבורה בלתי ממונעים והשני, להולכי רגל. הפארק הוכשר גם לספורט ה"ג'וגינג" (הליכה ספורטיבית). משך הסיור גמיש.

דרגת קושי: קלה. השטח מישורי ולכן הרכיבה על אופניים ו/או הליכה ברגל מתאימה לכל המשפחה.:- גן הרפתקאות – מתקני משחק מעץ, אומגות, גשרי חבלים, נדנדות, קרוסלות, ברזיות מים, שירותים ביולוגיים, שרותי הסעדה.

ביער ראש ציפור פארק השעשועים הגדול.

צילום: מני לוי ראש ציפור פארק הירקון Public domain

אתר שבע טחנות

בשטח יער טחנות שוכן אתר שבע טחנות, שבו נחשפה טחנת הקמח המערבית מבין הטחנות שפעלו בכוח מי הירקון עד שנת 1936. באחד ממבני הטחנה היו שבעה זוגות ריחיים ועל שמם נקרא האתר. 

תל גריסה 

בשולי היער נמצא תל גריסה (הר נפוליון), ומראשו נשקפת תצפית מרהיבה על גוש דן. בנקודה זו, לא הרחק מפארק הירקון, יתגלו לעיניכם תל אביב ורמת גן, על שלל מגדליהן שצצו וצמחו בשנים האחרונות. תוכלו להבחין כאן בחיבור של שני נחלים גדולים: איילון, שמביא את מי הגשמים של הרי ירושלים ויהודה, ונחל הירקון, שבעת הגשמים זורם אל הים (בימי החורף, כשגשם רב יורד, ניתן לראות את שצף המים בחיבור הנחלים).

גן בוטני

גם מי שאינו חובב ציפורים יוכל לטייל בשבילי הגן וליהנות ממראה האגמים ומהצמחייה שניטעה במקום. האקו-הידרולוג אורי מורן תכנן בפארק 12 בתי גידול, מקצתם יבשתיים ומקצתם לחים. בפארק נשתלו כ-200 מיני צמחים. הרעיון הוא להעניק לעופות תחושה שהם נמצאים בסביבה הטבעית שלהם. איסוף הזרעים מצמחיית הבר נעשה בידי עופר הוכברג. רוב מיני הצמחים שנשתלו כאן אופייניים לצמחיית הירקון ולקרקעות מישור החוף. במים אפשר למצוא צמחים כמו מיני ארכוביות ובהם גם ארכובית צמירה הנדירה, בוציץ סוככני, כף צפרדע אזמלנית וכדורן ענף. עם הצמחים הטבולים במים נמנים נופר צהוב, נהרונית צפה ונימפאה לבנה. הגדות מעוטרות במיני סמר, שנית גדולה ומינים רבים אחרים.  

פארק ראש ציפור

פארק ראש ציפור שוכן בפארק גני יהושע שבלב תל אביב, במפגש הנחלים איילון וירקון, ומשתרע על פני כ-32 דונם של עצים, שטחים ירוקים ונחלים. הפארק כולל מגוון בתי גידול, שמושכים למקום ציפורים ממינים שונים. מבקרי האתר יכולים לעקוב אחר הציפורים מבלי להפריע את מנוחתן באמצעות מסתורי התצפית שנבנו במקום.

צילום: מני לוי עצי האקליפטוס – ראש ציפור , פארק הירקון ליד החווה החקלאית Public domain

מצפור ראש ציפור

אם אתם מחפשים טבע תל אביבי תמצאו אותו בשפע במצפור ראש ציפור. במצפור תגלו אגם, שבילים נגישים לעגלה, עמדות תצפית ומסתור. משם תמשיכו ליער ראש ציפור הסמוך, לתצפית על ראש הגבעה ולפארק השעשועים הגדול. אפשר להמשיך גם למתחם שבע תחנות ולפארק הירקון. מומלץ לשלב עם פיקניק ואפשר גם להדליק במקום מנגל.

טיפ חשוב: זו הזדמנות להכיר לילדים את ציפורי ישראל. עברו על ההסברים והתמונות במצפור ואל תשכחו משקפת.

איך מגיעים?

יורדים מנתיבי איילון במחלף ההלכה ופונים מזרחה לרחוב ביאליק. ממשיכים מזרחה עד לצומת הרחוב אבא הלל סילבר ופונים לצפון-מזרח, לכיוון קניון איילון. ממשיכים עם הכביש עד לצומת רוקח ופונים מערבה, לרחוב רוקח. ממשיכים עם הכביש עד לבית מספר 84, שמולו ממוקם יער "ראש ציפור". הכניסה אל מתחם היער אינה מותרת לכלי רכב, יש להחנות את המכונית בצמוד למדרכות.

צילום: מני לוי Public domain

ציוד מומלץ

2 ליטר לאדם, בגדים נוחים להליכה, כיסוי ראש, קרם הגנה, מצלמה, נעלי הליכה נוחות. מי שרוצה יכול להביא את ארוחת הצהריים.

השאר תגובה

דילוג לתוכן