יום העצמאות *

צילום: יצחק סעד

"תמונות מדברות" – יום העצמאות

תמונות סטילס בלבד משנות השישים שצילם יצחק סעד ז"ל, את התמונות מלווים סיפורים אישיים מפיהם של אנשים שונים שחוו את שנות השישים.

מי היה יצחק סעד?

יצחק סעד נולד בעיראק (בגדאד) ועלה עם משפחתו לארץ ישראל כילד בתחילת שנות השלושים. יצחק שלט בשפות רבות (דיבר שוטף עברית, ערבית, אנגלית וצרפתית, והבין עוד שפות נוספות). הוא נמשך למוסיקה קלאסית והיה בקי מאוד בתחום, התנסה בנגינה בחצוצרה ועוד.
יצחק היה חולה לב. הוא היה בין הראשונים בארץ שעברו ניתוח לב ב – 1954, כשהיה בגיל צעיר יחסית. המחלה קצת הגבילה אותו והוא חיפש עיסוקים שלא יצריכו מאמץ פיזי ניכר. הוא התחיל לעסוק בשענות – תיקון שעונים, והרחיב את העיסוק בצילום. בהתחלה צילם כתחביב בלבד ואח"כ עשה זאת גם כמקצוען כשלא היה עסוק בבניית בתים. הוא צילם כפרילנס לארכיון ירושלים, לנשיונל גאוגרפיק לקרן קיימת, לעיתון מעריב, למוזיאון ישראל ובעיקר להנאתו.
לאחר מותו ב – 1997, נשאר אחריו אוסף אדיר של שיקופיות ונגטיבים שצולמו ברובם בשנות הששים. בשל ריבוי העיסוקים וסדרי העדיפויות האחרים הוא דחה את הטיפול בהם ולא הספיק לסדר ולהציג את הצילומים באופן מסודר.
בנו, דוד, החליט ללמוד צילום באופן מקצועי, בין היתר כדרך להתמודד עם האובדן, להישאר קרוב אליו ולהמשיך להרגיש אותו דרך התמונות. הוא נרשם לקורס ב"דאדא" ולמד צילום ופיתוח וכך היה לו קל יותר להבין את הנגטיבים הישנים – לאט לאט נחשף לעוד ועוד נגטיבים ושקופיות. דוד פרסם תמונות אחדות גם כחלק מפרוייקט הגמר שלו ב"בצלאל" בשנת 2002.
מאז דוד ממשיך להפיץ את התמונות במקומות ציבוריים ובמסעדות בשוק מחנה יהודה כדי להנציח ולהביא את אמנות יצחק סעד ז"ל להכרת הציבור.
בתחילת 2011 פתח דוד אלבום בפייסבוק עם תמונותיו של יצחק סעד, ומאז התגובות הנלהבות לא מפסיקות לזרום בעיקר מירושלמים המחוברים לעיר בלב ובנשמה, אך לא רק.

השאר תגובה

דילוג לתוכן