יהודיה (רמת הגולן) – يهودية *

שרידי אחד מבתי הכפר, 2015 צלם מיכאל יעקובסון

יָהוּדִיֶה (רמת הגולן) – يهودية הוא כפר נטוש ובו אתר ארכאולוגי במרכז רמת הגולן, כ-5 קילומטרים מדרום לקצרין. בתי הכפר עשויים אבני בזלת. הבתים נמצאים סמוך לצוק מעל ערוץ נחל יהודיה. חורבות הכפר יהודיה – כפר קדום בראש מצוקי נחל יהודיה. הכפר היה מיושב עד מלחמת ששת הימים וכנראה שימר שם עתיק.

יישוב יהודי קדום

שרידים ארכאולוגיים המעידים על קיומו של יישוב מהתקופה הרומית-ביזנטית. בין הממצאים: מנורה בעלת חמישה קנים החרותה על אבן גזית, וכד שמן חרוט על משקוף שהיה כנראה חלק מבית כנסת. היישוב היה מוקף חומה, ששרידים ממנה נותרו על שפת המצוק, בהם 5-6 נדבכים, יסודות מגדל הגנה וכמה מבנים סמוכים.

מבנה מגורים טיפוסי ששרד בכפר, יולי 2007 צלם מיכאל יעקובסון

ישוב יהודי לאחר הכיבוש הערבי ובתקופת הצלבנים

על פי עדויות שונות התקיים יישוב יהודי במקום גם לאחר הכיבוש הערבי ובתקופת הצלבנים. עברו היהודי של היישוב היה ידוע לערבים שהתיישבו בו מאוחר יותר, ומכאן שמו.

מראה חלק משרידי הכפר, יולי 2007 צילום: מיכאלי

זיהוי – סוּגַנֵי

יש המזהים ביהודיה את מקומה של סוּגַנֵי, אחת הערים שביצר יוסף בן מתתיהו לקראת המרד הגדול בקיסרות הרומית. תיאורו – "ואני בניתי חומה לעיר סעלייריא ולעיר סוגַנִים אשר מִטִבְעָן בצורות וחזקות הן" (חיי יוסף)- הולם את המכשול הטבעי שמספק ליישוב המצוק מעל נחל יהודיה. תיאור זה ושרידי החומה תומכים בזיהוי, אם כי לא נמצאו ממצאים שיכולים לאשש אותו.

זיהוי – כפר יהודה

חוקרים אחרים הציעו לזהות במקום את כפר יהודה הנזכר בתוספתא (כלאיים ב', י"ב), ומקום בשם זה שנזכר בספר "אלה המסעות" של יעקב השליח במאה ה-13, אולם זיהוי זה מתבסס בעיקר על הדמיון בשם, ואין לו סימוכין נוספים.

בעת החדשה – במאה ה-19

במאה ה-19 התיישבו בבתי הכפר פלאחים ערבים. סמוך לכפר ממערב לו ניצב בית אבן גדול, ששימש בית חווה לבדואי עשיר שהתיישב במקום והעסיק רבים מתושבי הכפר. 

תחת שלטון סורי

לאחר הקמת מדינת ישראל קראו הסורים לכפר "יַעְרַבִּיֶה", כדי לטשטש את עברו היהודי. הכפר ננטש בשנת 1967 עם כיבוש רמת הגולן בידי צה"ל במלחמת ששת הימים.

היום

חורבות הכפר כלולות כיום בשטח שמורת יער יהודיה, אחת משמורות הטבע הגדולות ביותר בישראל, שמשתרעת על פני 66 קמ"ר. מהחניון ליד הכפר יוצאים מסלולי סיור רגליים אל נחל יהודיה ונחל זוויתן.

שמורת טבע יהודיה

נחל בזלת בתחום שמורת יהודיה צילום:Hanay 
שמורת יער יהודיה היא שמורת טבע הממוקמת בדרום רמת הגולן, דרומית-מערבית ממושב אניעם ומקצרין, צפונית ממעלה גמלא. שטח השמורה הוא כ-66,000 דונם. צילום: Tomer hu

חניון יהודיה

חניון לילה והכניסה הראשית לשמורה. נקודת מוצא למסלולי הליכה בנחלים זוויתן ויהודיה

נחל יהודיה

קניונים עמוקים חורצים את מרכז רמת הגולן הסלעית ולאורכם זורמים מפלי מים אל בריכות עמוקות. בין הקניונים גדל ברמה יער פארק של עצי אלון התבור. זוהי שמורת הטבע הגדולה בגולן.

קניון עמוק ויפה. עקב התמוטטויות סלעים במצוקי הקניון בשנים האחרונות נסגר חלקו הפופולרי של הקניון למטיילים. במקומו סומן שביל חדש במעלה הנחל והוא מאפשר גישה למפל יהודיה.

רמת הגולן מציעה לאוהבי המים שפע של מסלולים כיפיים שבהם לא נשארים יבשים. אחד הבולטים שבהם הוא בנחל יהודיה, שמציע מסלול מעגלי ורטוב אל מפל יהודיה והבריכה שתחתיו.

הבריכה הגדולה עם הסולם בלב הנחל צילום: מיכאלי

נחל זוויתן

קניון עמוק ומרשים, בריכות עמוקות ומעיין ייחודי – עין נטף, שמימיו נוטפים ממצוקי הקניון.

הנקיק השחור – קטע בקניון נחל זוויתן ובו סדרת מפלים. המעבר בהם בגלישת צוקים בלבד. הכניסה למסלול זה בתיאום מראש וברישום במשרדי השמורה.

נחל זוויתן צילום: Dalmozian 

השאר תגובה

דילוג לתוכן