טיילת שכניה *

טיפ ליום העצמאות לשנה הבאה: טיול לאוהבי לכת בשמורת שכניה או הליכה לאורך דביל האספלט של טיילת שכניה – נוף מרהיב, שולחנות סלעים ומערה

שכניה

היישוב עלה לקרקע בשנת 1980, כחלק מתוכנית המצפים בגליל. הוא אגודה חקלאית שיתופית ועכשיוי ישוב קהילתי. מהמקור השם?  ההר, כמו גם היישוב הסמוך שכניה ונחל שכניה היוצא ממנו, הוא על שם משמר הכהנים שכניהו שישב בתקופת המשנה בעיירה הסמוכה כָּבוּל, במקום שבו שוכן כיום הכפר הערבי-מוסלמי כאבול. היישוב צופה על הים התיכון וחיפה ממערב, ועל ישובי משגב האחרים וכרמיאל בשאר הכיוונים.

טיילת שכניה
מפת רחובות בישוב שכניה

היטלר מתעצבן על צומת שכניה – פינת ההומור

הסרטון מבטא את דרישות תושבי שכניה להסדרת הכניסה לישוב.

רכס שכניה

הר שְׁכַנְיָה הוא הר במערב הגליל התחתון. שכניה נמצא על פסגתו של רכס שכניה (460 מטר מעל פני הים) וביום בהיר ניתן לראות ממנו את כל אזור הצפון מרמת הגולן ועד ראש הנקרה. על הר שכניה, בצמוד ליישוב שכניה, נמצאים היישובים קורנית ומנוף.

טיילת שכניה

ליד היישוב שכניה הוקמה בשנת 2004 טיילת באורך של כ-800 מטרים הכוללת תצפית לעבר מפרץ חיפה. כביש מס' 784 חוצה את השמורה באזור צומת יודפת, וממנו נשקפת תצפית נוף לתחומי השמורה.

מערת שכניה

בהר שכניה,מתחת לטיילת, נמצאת מערה קארסטית, הקרויה מערת שכניה, המשמשת למשכן עטלפים נדירים.

הכניסה למערת שכניה אסורה בחורף ובאביב כדי למנוע פגיעה באוכלוסיית העטלפים שבה!

אנדרטה לזכר ישראל בן זאב

בטיילת יש אתר זיכרון לשומר ישראל בן זאב שנרצח באוגוסט 1938 בידי בדואים מקומיים. ב-1938 וגופתו נתגלתה ב-1990 במערה באזור שכניה.

שמורת הר שכניה

בשמורה גדל גם מגוון מיני סחלבים, ובין היתר הסחלב הנדיר רצועית הגליל – המגיע באזור זה לגבול תפוצתו הדרומי בישראל.

רצועית הגליל
רצועית הגליל – צילום : אורי אשכר
  • משפחתי
  • לא נגיש
  • כניסה חינם

שביל מסומן חדש (שאינו מופיע במהדורת 2013 של מפת סימון שבילי הגליל התחתון) יוצא ממסעף מנוף לכיוון צפון-מזרח, וחוצה את השמורה לרוחבה בדרך לאזור משגב.

זוחרקים – מרכז המבקרים

מרכז מבקרים זוחרקים פותח צוהר אל שני עולמות שאינם מוכרים למרבית הציבור – עולם החרקים, המהווה כ 95% מכלל מיני בע"ח על כדור הארץ ועולם הזוחלים.

  • תצוגת חרקים וזוחלים – חלון למעבדה.
  •  הדרכה חוויתית וליטוף חיות.
  •  מסלול  אימנימל – מסלול חוויתי בו הקהל נכנס ועובר בתוך הכלובים, בהם הוא יכול לחוש ולגעת בחיות הנמצאות בהם, ללא מחיצות.

טל':  04-9998212

פקס: 1534-9998212

 

השאר תגובה

דילוג לתוכן