טיול רגלי ברחוב קינג ג׳ורג׳

מר הושבילים וגברת הושבילים החליטו לחגוג 50 שנה לנשואין ולהתפנק ביום כיף בירושלים. בין היתר ארחנו טיול רגלי ברחוב קינג ג׳ורג׳.

תצפית ממלון לאונרדו פלאזה – Leonardo Plaza

בירושלים יש שלשה בתי מלון בשם ״לאונרדו״. ושנים מהם ברחוב על שם ג׳ורג׳ (המלך ג׳ורג וג׳ורג הקדוש). למרבה המזל זכינו החדר בקומה 20 עם נוף לכיוון העיר העתיקה.

מתחם אוגוסטה ויקטוֹריה הוקם על ידי וילהלם השני, קיסר גרמניה בראשית המאה ה-20, ונקרא על שם אשתו, אוגוסטה ויקטוריה. המתחם, המשתרע על שטח של כ-80 דונם על שלוחה של הר הזיתים.

כיפת הסלע (قبة الصخرة) היא מבנה מוסלמי אשר נבנה בשנת 691 לספירה בפסגתו של הר הבית. על פי המסורת היהודית כיפת הסלע בנויה על גבי אבן השתייה.

מרכז אמיר (בצד ימין), המרכז ליהדות מסורתית (קונסרבטיבי) ובית כנסת מורשת ישראל מדרום לרח׳ אגרון

מרכז אמיר (ידוע גם בכינוי "בניין השופרסל" או "בית אגרון") הוא בית מגורים בפינת הרחובות המלך ג'ורג' ואגרון, מול כיכר צרפת.

מנזר הלזריסטים

מנזר הלזריסטים ברחוב אגרון , נבנה מראשיתו כבית חולים למצורעים, מתחילת המאה ה-21 מתגוררים באגף של המבנה מספר נזירים של המסדר הדומיניקני וחלק הארי מושכר לממשלת ארצות הברית.

YMCA, מלון דוד המלך

ימק"א ירושלים (Jerusalem International YMCA) הוא מרכז תרבות וספורט בלבה של ירושלים. ב-1926 החלו בבניית הבניין ובאפריל 1933 נחנך הבניין על ידי הגנרל אלנבי. בניין זה נחשב לאחד היפים ביותר שבבנייני ימק"א בעולם. בסמוך למבנה נבנה, כפי המקובל על ידי ארגוני ימק"א ברחבי העולם, אצטדיון ספורט. הבניין היה מרכז תרבותי חשוב בירושלים כבר מתקופת היווסדו.

לון המלך דוד (King David Hotel) הוא בית מלון בדירוג "5+ כוכבים" המשמש גם בתור בית הארחה הרשמי של מדינת ישראל עבור אישים חשובים ומפורסמים, שראשיתו כמלון פאר בימי המנדט הבריטי, ועד היום לא הועם זוהרו. 

קולג' טרה סנטה

קולג' טרה סנטה (Terra Sancta; איטלקית Terra Santa, "ארץ הקודש") הוא מתחם בלב ירושלים, בפינת הרחובות בן מימון וקרן היסוד אל מול כיכר צרפת. שנת 1949 הוחכר המתחם לאוניברסיטה העברית כדי שישמש אותה כתחליף למבני האוניברסיטה בהר הצופים שהגישה אליהם נותקה. 

בית מאיר – משרדי המזרחי העולמי

בית מאיר ברחוב המלך ג'ורג', בין בית הכנסת הגדול לבית המוסדות הלאומיים, בירושלים, שם שוכנים משרדי המזרחי העולמי.

בית מאיר, שם שוכנים משרדי המזרחי העולמי – צילום: יאיר הנווט, Cc-by-sa-3.0

בניני המוסדות הלאומיים

המוסדות הלאומיים, הם המוסדות שהקימה התנועה הציונית בירושלים בתקופה שקדמה להקמת מדינת ישראל. כתשתית לקראת הקמת המדינה, ולביצוע פעולות מדיניות לקידום הציונות. המוסדות הלאומיים ממשיכים לפעול עד ימינו, אך תפקידם ומעמדם השתנו בעקבות הקמת המדינה.

המגבית היהודית המאוחדת:- המגבית היהודית המאוחדת  (UJA – United Jewish Appeal) הייתה מפעל גיוס הכספים העיקרי בקרב קהילות יהדות ארצות הברית במשך 60 שנה, מהקמתה בשנת 1939 ועד התמזגותה בתוך הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה (Jewish Federations of North America) עם "מועצת הפדרציות היהודיות" (Council of Jewish Federations), ו״המגבית המאוחדת לישראל״ (United Israel Appeal) בשנת 1999. המגבית פעלה לגיוס כספים למען מטרות יהודיות וציוניות בקרב הקהילות היהודיות, והיוותה אחד ממפעלי ההתרמה הגדולים בעולם.
ההסתדרות הציונית העולמית-הסוכנות היהודית-הקרן הקיימת לישראל-קרן היסוד

בית סולל בונה

עם ייסוד ההסתדרות הכללית הוחלט לאחד משרדים המפלתגיים שעסקו בבניה. הגוף שהוקם ב-1921 נקרא המשרד לעבודות ציבוריות ולבנין.  אחת מתוצאות המשבר הכלכלי אליו נקלע המשרד הייתה החלטה שהתקבלה בחודש מרץ 1924 ליסד חברה בשם "סולל בונה – חברת פועלים עברית שיתופית לעבודות ציבוריות, בניין וחרושת".

בשנת 1989, כחלק מתוכנית ההבראה שלה, הוקמה "שיכון ובינוי אחזקות בע"מ" שריכזה את הפעילות בתחומי הבניה והתשתית של חברת העובדים, והשליטה בסולל בונה הועברה לידיה. בשנת 1996, במסגרת פירוק חברת העובדים, הועברה השליטה בקונצרן שיכון ובינוי, כולל השליטה ב"סולל בונה", לידי תד אריסון. ביולי 2018 נמכרה סולל בונה כחלק ממכירת שיכון ובינוי לידי נתי סיידוף וכיום נקראת החברה "שיכון ובינוי- סולל בונה תשתיות".

בית סולל בונה – צילום: YoavR
בית סולל בונה – בהריסה

הסוכנות היהודית

הסוכנות היהודית לארץ ישראל היא ארגון יהודי כלל עולמי שמרכזו בישראל. לסוכנות היהודית ישנה שותפות אסטרטגית עם ממשלת ישראל ומעמדה החוקי והציבורי ייחודי ומעוגן ב"חוק המעמד" שהתקבל ב-1950. הסוכנות פועלת מכספי תרומות ובשותפות עם תורמים מרחבי העולם ומישראל. משרדה הראשי של הסוכנות היהודית שוכן ליד בית המוסדות הלאומיים בירושלים.

בית כנסת ישורון

ישורון הוא בית כנסת אשכנזי מרכזי בירושלים שנוסד בשנות ה-20 של המאה ה-20. בבית הכנסת, שנחשב בית הכנסת האורתודוקסי-מודרני הראשון בירושלים, התארחו דמויות בולטות של ירושלים. בית הכנסת שוכן סמוך לבניין המוסדות הלאומיים, בניין היכל שלמה ובית הכנסת הגדול. אדריכלים: אויגן שטולצר, מאיר רובין ובנימין אנקשטיין.

גן העצמאות

גן העצמאות משמש כמקום מנוחה, טיול ונופש לעובדים ולקונים במרכז ירושלים. המקום שימש זירת "קרוזינג" למפגשים הומוסקסואלים בירושלים; יש הטוענים כי בגן העצמאות הירושלמי נפגשים כל קבוצות האוכלוסייה בעיר, בהם חרדים, חילונים וערבים חד-מיניים, הממעטים להתרועע זה עם זה במקומות אחרים בעיר.

בית המעלות

בית המעלות הוא בלוק מגורים עירוני במרכז ירושלים מתקופת המנדט הבריטי. הוא ממלא כמעט מבנן (block) עירוני שלם וגובל ברחובות המלך ג'ורג', שמואל הנגיד ורחוב המעלות, שאף נקרא על שמו של המבנה.

דבר והיפוכו

בית פרומין

בדרך להיות מוזיאון

בית פְרוּמִין (ידוע יותר בשם "הכנסת הישנה") שימש כמשכנה הזמני של הכנסת בשנים 1950–1966. הבניין ממוקם במרכז ירושלים, ברחוב המלך ג'ורג' 24, ופעלו בו הכנסות הראשונה עד השישית.

מגדל העיר

מגדל העיר הוא מגדל משרדים הניצב במרכז העיר ירושלים, בקרן הרחובות בן-יהודה והמלך ג'ורג'. המגדל צמוד לבניין המשביר לצרכן, כשאחת מחזיתותיו פונה אל רחוב עליאש, והוא משקיף על מרכז העיר. מיקומו בקרבת אחת הנקודות הגבוהות בירושלים הפך אותו לתוואי נוף בולט בקו הרקיע שלה.

בנין המשביר

בניין המשביר לצרכן בירושלים, הממוקם ברחוב המלך ג'ורג' 28, באחד מקודקודי "המשולש הירושלמי", בקרבת מדרחוב בן-יהודה ומגדל העיר. במבנה שכנה חנות הכלבו המשביר לצרכן ירושלים עד שנת 2010. בשנת 2018, לאחר שיפוץ נרחב שהחליף את מראה החזיתות והחלוקה הפנימית, נפתח בבניין סניף של חברת חללי העבודה המשותפים wework.

צילום: עדיאל לואינגר

בית טליתא קומי

בית טליתא קומי בבניינו- רשות הציבור

בית טליתא קומי שכן, מאז שנות ה-60 של המאה ה-19, ברחוב המלך ג'ורג' במרכז העיר ירושלים, ופעל כבית יתומות לנערות נוצריות.בשנת 1980 נהרס בית היתומים, למרות מחאה ציבורית, ועל חורבותיו הוקם בניין משרדים ומסחר (בית רג'ואן). כאות זיכרון הוחלט להשאיר חלקים נבחרים מהבניין כמעין פסל סביבתי: במרכז רחבת המשביר לצרכן הועמדה חזית הקומה השנייה שכללה מרפסת, שעון ואת הכתובת "TALITHAKUMI".

״רחל אמנו״ ליד ״רות ונעמי״

עידות למצב המסחר ברחוב המלך ג׳ורג׳

דוגמאות אדריכלות שונות

מרכז קניות הפעמונים – תחילתו של רחוב שטראוס

תרבות בינת המלך ג׳ורג׳ – יפו

חנוכת רחוב המלך ג׳ורג׳ החמישי

ציורי קיר – גרפיטי: פינת יפו – המלך ג׳ורג׳

מכאן מומלץ להמשיך לטייל ברחוב שטראוס.

דלתות בית חולים ביקור חולים (סגור) רחוב שטראוס

בית החולים ביקור חולים הוא בית חולים שנוסד באמצע המאה ה-19 בעיר העתיקה בירושלים. בשנת 1925 עבר בית החולים למושב חדש ברחוב הנביאים. 

San Remo Hotel – מלון סן רמו פינת רחוב שטראוס – רחוב הנביאים

כשעליתי לארץ בשנת 1963, מלון סן רמו ביה ביתי הראשון.

מסגד ליד בית ההסתדרות – רחוב הנביאים

לפני מלחמת ששת הימים היינו עולים לגג של בית ההסתדרות לתצפית על העיר העתיקה. היום במבנה שוכנים מרכזי לימוד לחרדים.

בית הבריאות הדסה – רחוב שטראוס

המבנה, בתכנונו של האדריכל בנימין צ'ייקין, נחנך ב-1929 על ידי ההסתדרות הציונית הדסה ביוזמת הנרייטה סולד ובתרומתו של נתן שטראוס על מנת לשמש כמבנה מרפאות, מרפאות שיניים, מוקד להתייעצות רפואית ולהדרכה, היגיינה ותזונה. שמו המלא, החרוט מעל כניסתו הוא "בית הבריאות על שם נתן ולינה שטראוס לבני כל הגזעים והדתות".

אווירת מאה שערים ברחוב שטראוס

הכשר חרדי לבתי מגורים במאה שערים

השאר תגובה

דילוג לתוכן