חתך רכסי הנגב **

קיר המכתש במבט אווירי צילום:Amos Meron

המסלול המומלץ:

פארק ירוחם, ירוחם, המכתש הגדול: הר אבנון, אבן החול המבורזלת, החולות הצבעוניים, עין ירקעם, תצפית מכתש קטן. מסלול הליכה: סנפיר קטן. מסלול זה יוצר חתך רכסי הנגב ברכסים: רכס ירוחם, רכס חתירה, רכס חצרה ורכס מחמל.

 פארק ירוחם

פארק אגם ירוחם, המזוהה עם המקום שאליה הגיע שישק המצרי במסעו בשנת 925 לפנה"ס. בתחומי הפארק נמצא גם האתר הארכיאולוגי מהתקופה המקראית (תל ירוחם – ביר רחמה), שעליו מצודה ישראלית קטנה. האגם שבפארק נוצר כתוצאה מבניית סכר על ערוץ נחל רביבים, ומשך אליו ציפורים ועופות מים שונים. בנוסף פורחים בפארק חלמוניות הנגב (בחודשים ספטמבר עד נובמבר) ואירוס ירוחם.

 

אירוס ירוחם צילום:אורי פולק.
אירוס ירוחם
צילום:אורי פולק.

ירוחם

לאור גלי העלייה של שנות ה-50 הוקמה במקום מעברה על ידי אמנון זעיר, שהפך להיות ראש העיירה הראשון. במשך שש השנים הראשונות המקום קלט עולים חדשים ממרוקו, פרס והודו, כאשר הראשונים שהגיעו לכאן היו רומנים. ירוחם היתה ממוקמת על ציר הנסיעה בין באר שבע ואילת, ששימש גם כציר מעבר הנפט העיקרי, אבל לאחר פריצת מעלה העצמאות ממכתש רמון, העיירה גוועה ולא נסעו דרכה יותר.

בשנת 1979 הבינו שהמצב כאן רע מאד, הפעם הראשונה שיש מועצה קבועה שבראשה עמד ירח גלטר שהחליט שיש לפתח את העיירה באמצעות חינוך. בשנת 1983 נבחר לראשונה ראש מועצה שנולד במקום, בשם ברוך אלמקייס, איש ברוך כשרונות שב-1992 הקים את המיזם הענק שנקרא "אגם ירוחם." גרעינים שונים שהגיעו לכאן, ובעיקר גרעינים של בני עקיבא שהבוגרים שלהם נשארו כאן.

ב-1992 נבחר לראשות העירייה מוטי אביסרור, יליד העיירה, שכיהן בתפקיד 12 שנים ברצף. בתקופתו המקום הפך להיות פנינה בהיבט החינוכי, בהיבט של ניהול תקין ושל מחשוב. ירוחם היתה למקום שקצר את אחוזי ההצלחה הגבוהים ביותר מדרום לתל אביב מבחינת תוצאות בחינות הבגרות. אבל אלמקייס נבחר שוב לראשות המועצה, ריסק את המועצה, ובשנת 2006 מבקר המדינה ושר הפנים הביאו לירוחם ועדה קרואה בראשותו של עמרם מצנע, לשעבר ראש עיריית חיפה ומועמד לראשות ממשלת ישראל. מצנע החליט לאמץ את החזון של גלטר ולפתח את ירוחם באמצעות החינוך.

בירוחם יש אכסניית נוער, מלון בן 50 חדרים בשם "אירוס ירוחם" ובית הקפה "זמן איכות."

 

 

המכתש הגדול

שמורת טבע המכתש הגדול הוכרזה בשנת 2006, והיא נמצאת בסמוך לעיירה ירוחם, על רכס 'חתירה' שהוא אחד מחמשת הרכסים הגדולים של הנגב. שמו מכתש ירוחם או מכתש חתירה. המכתש הגדול התגלה קודם לגילוי מכתש רמון, הגדול ממנו, ושמו נובע מהעובדה שהוא גדול יותר מהמכתש השני שהיה ידוע באותו זמן – המכתש הקטן. בשטח השמורה תוכלו למצוא נוף של מצלעות הרכס, חולות צבעוניים מעשה ידי הטבע, נקודות תצפית אל עבר שטח מדברי ועולם חי וצומח מגוון וייחודי. הוא מכתש אירוזי, צורתו אליפטית.

המכתש הגדול
המכתש הגדול צילום: אתר מבט-על

 

הר אבנון

הר בהר הנגב הצפוני, כ-3 ק"מ מדרום-מזרח לירוחם. על המדרון המזרחי של ההר, הנוטה אל קיר מכתש חתירה (המכתש הגדול), יש שרידי מחנה של חברת נפט בריטית שביצעה קידוח במכתש בתחילת שנות ה-1940, ומצפון-מזרח לו יש מצפור הצופה על מכתש חתירה ועל רכס חתירה. התצפית מהר אבנון – תצפית פנורמית על המכתש כולו ומעבר לו.

 

העצים המבורזלים – אבן החול המבורזלת

האתר שבעבר נקרא "העצים המאובנים" וכיום נקרא "אבן החול המבורזלת". כנראה שמדובר בתהליך של התכנסות של מינרלי ברזל לתוך אבן החול. לא ידוע מהו הגורם שיצר ריכוז קונצטנרי של תחמוצות הברזל בצורת מעגלים, אבל זה מה שגרם לאבן החול לקבל צורה כמו של גזע עץ.

Fossil trees Great Makhtesh
Fossil trees Great Makhtesh

 

פארק המאובנים (לשעבר)

בעבר היה במקום שלט שהצביע על עצים מאובנים אלא השלט הוחלף בשלט חדש שמצביע על אבן חול קווארצית.

fossil_trees

 

החולות הצבעוניים במכתש הגדול

בסמוך לפתח המכתש הגדול נמצא אתר החול הצבעוני שהפך לנקודה כיפית לביקור בארגז החול הענק.

במכתש עצמו הצבעים מקורם במינרלים הבאים:

  • אדום – ברזל
  • ירוק – נחושת
  • צהוב – מנגן
  • כתום – גופרית
Colored Sand
Colored Sand

 

עין ירקעם

עין ירקעם הינו מעיין וגב מים, בו יש מים בכל ימות השנה והוא מהווה נקודת עצירה וטיול המתאימים לכל המשפחה. משך ההליכה מהחניון ועד למעין הוא כ-15 דקות. כדאי להביא בגד ים.

ניתן לראות שבסמוך למגרש החניה יש ערימת אבנים, חורבה קטנה שנקראת "מצד ירקעם". זהו מצד רומי-מאוחר-ביזנטי קטן, עם חומת סוגרים שבה חדרי משמר ומחסנים.

 

 

תצפית מכתש קטן – מעלה עלי

בשנת 1943 קמו שלושת המצפים בנגב- רביבים, גבולות ובית אשל. מצפה רביבים הפך להיות בסיס יציאה לחיילי פלמ"ח למה שנקרא "המסע הגדול בנגב" שכלל יציאה מרביבים אל נחל צין או נחל נקרות, או עלייה למכתש הגדול, ירידה בנחל חתירה אל הערבה ושם צפונה עד הנקודה השנייה שהיתה בה התיישבות ציונית אז- סדום. במסגרת אחד המסעות הללו הגיעו אנשי הפלמ"ח לנחל חצרה, עלו בו וגילו את המכתש הקטן, שלא הופיע במפות הבריטיות. כתוצאה ממאמץ קשה ומהתייבשות, עלי בן צבי הגיע למצב של תשישות והיה צריך לפנות אותו באמצע המסע מלב המכתש הקטן, וחבריו עשו זאת באמצעות מעלה שהם פרצו לצורך הפינוי, כדי לחסוך בעיקופים מיותרים ולהגיע אל ממשית, שם יש תחנת משטרה ובה ציוד רפואי ומים. הם פרצו את המעלה עם כלי העבודה שהיו ברשותם, ומאז שמו של המעלה הוא "מעלה עלי", על שמו של עלי בן צבי.

 

 סנפיר קטן

מסלול הסנפיר הקטן הוא גירסה מקוצרת של הסנפיר הגדול הכוללת את התצפית למכתש הגדול ואת קטע הדרגיות, אך קלה יותר ומתאימה גם למשפחות מנוסות בהליכה.

סנפיר קטן
סנפיר קטן

 


לינה מומלצת:           בית ספר שדה- שדה בוקר – 08-6532016.

 ציוד:              נעלי הליכה, ביגוד מתאים, אוכל ושתייה ליום הראשון, כובע, קרם הגנה.

 ביבליוגרפיה:

1. שמואלי אבשלום, ארץ הנגב  (2 כרכים) , משרד הבטחון, 1979.

2. ערי הנבטים בנגב – אריאל 62-63.

3. נגב אברהם, אדוני המדבר, תולדות הנבטים וממלכתם, הוצאת כתר, תשמ"ג.

4. מנחם מרכוס, הר הנגב המרכזי ומכתש רמון, סקר נוף ומסלולי טיול,  רשות שמורות הטבע, 1983.

5. דרכי הבשמים – מדרשת שדה בוקר, החלה"ט ורשות העתיקות, 1991.

השאר תגובה

דילוג לתוכן