הר חרמון

חרמון וקלעת נמרוד

מסלול מומלץ:

החרמון (רכבל עליון ותחתון), קלעת נמרוד, מג'דל שמס, ברכת רם, נווה אטי"ב.

כבר ביקרתי בכל היעד הנהדרים של חרמון וקלעת נמרוד ושמח על ההזדמנות לבקר שם שוב בקרוב – גם וירטואלית וגם עם הקורס.

החרמון (רכבל עליון ותחתון)

אתר החרמון הינו אתר נופש הפועל כל השנה. הוא משתרע על שטח של כ-2,432 דונם, בגובה 1,600 – 2,040 מטר מעל פני הים. במהלך חודשי הקיץ הארוכים, במזג אוויר נפלא של ההרים הגבוהים, מציע האתר מגוון פעילויות: עלייה ברכבל מבקרים המעפיל לפסגה, סיורי קיץ מודרכים הכוללים היכרות עם החי והצומח באזור, סיור והסברים בגבעות הקרב שעל הר החרמון "העיניים של המדינה". בנוסף, גלישה במזחלות "האקסטרים" בנופי החרמון.

האתר פתוח כל יום. הכניסה חינם. הרכבל והמזחלות אקסטרים פתוחים
מבצע רכבל + אקסטרים + קייקי כפר בלום 99 ש"ח
בימי שישי ושבת יתקיימו סיורים בחינם למטיילים בודדים בלבד
לקבוצות מומלץ ליצור קשר בפקס מס 04-6985225
הסיורים מתקיימים בשעה 11:00 וב- 13:00

בואו ליהנות מסיורי קיץ ללא תשלום בשבילי הטבע המרתקים ובנופים עוצרי הנשימה של החרמון. הסיורים יוצאים מהפסגה בשעה 11:00 ובשעה 13:00. נא להגיע חצי שעה לפני הסיור

  • טיול ברכבל לפסגת החרמון
  • פריחה וטבע מעולם אחר
  • נופים מדהימים.
  • תצפית לגולן, סוריה, לבנון, הגליל ועמק החולה.
  • מורשת קרב – הסבר על כיבוש החרמון וחשיבותו הביטחונית.

נקודת יציאה – מהרכבל העליון.
משך הסיור – כשעה וחצי.
נא להצטייד בכובע ומים.

העלייה ברכבל בתשלום

קלעת נמרוד

גן לאומי מבצר נמרוד הוא אתר מרשים השוכן במדרונות החרמון, מעל למעיין בניאס. מכל פינה במבצר נראים גיאיות מיוערים ונופים נפלאים. מסלול הסיור עובר בין מגדלי שמירה מרשימים ומאגרי מים, עד למגדל העוז (דון ז'ון) המרשים, שנבנה כמבצר פנימי העומד בזכות עצמו.
עניין מיוחד מספק מעבר הסתרים של המבצר, הבנוי מאבני ענק ויוצא מהמבצר דרך פתח המוסתר היטב מפני מי שנמצא מחוצה לו. המבצר ידוע גם בשמו הערבי – קלעת סוביבה. הוא נבנה בשנת 1,228 על ידי אלמלכ אלעזיז עות'מן, מושל בניאס, כדי לחסום את הדרך בפני פלישת צבאו של פרידריך השני, שאיים לעלות מעכו לדמשק. בשלב הראשון נבנה מבצר פשוט ובלתי מתוחכם, אך מאוחר יותר כבש הסולטן הממלוכי בייברס את המבצר, שהפך בימיו למתחם מבוצר ענק. מסלול הסיור עובר דרך השער המונומנטלי, שמאחוריו מוצב משקוף ענק, נושא כתובת גדולה ומרשימה, המעידה שהיא נכתבה בימיו של בייברס (1,275 לספה"נ). ליד המגדל אף נותר בית שימוש מאותה תקופה. בשנת 1,998 התגלתה בחפירות אבן גדולה ועליה חרות ברדלס, סמלו של בייברס.
 כיצד להגיע: על כביש על כביש 989 בין ק. שמונה לחרמון. 30 דקות מקריית שמונה.

משך הסיור: שעתיים

עונה מומלצת: כל השנה.

לא לוותר: שקיעה במבצר נמרוד, המנהרה הסודית.

מה יש עוד? תצפית, מזנון.

שעות פתיחה
שעון קיץ:
בימים א'-ה' ושבת 8:00-17:00.
בימי שישי וערבי חג 8:00-16:00
 
שעון חורף:
בימים א'-ה' ושבת  8:00-16:00.
בימי שישי וערבי חג 8:00-15:00
הכניסה לגן נסגרת שעה לפני שעות הסגירה הרשומות מעלה
טלפון: 6949277- 04

מייל / פקס: 6950877 – 04
דמי כניסה: יחיד: מבוגר: 22 ₪, ילד: 10 ₪,
קבוצה: מבוגר: 19 ₪, ילד: 8 ₪.
אזרח ותיק 11 ₪

ניתן לרכוש כרטיס משולב בניאס + קלעת נמרוד: יחיד: מבוגר: 41 ₪, ילד: 20 ₪. קבוצה (מעל 30 איש): מבוגר:36 ₪, ילד:19 ₪.

4026

מג'דל שמס

הכנסת אורחים בצפון היפה של הגולן: הכפר הדרוזי מג'דל שמס מקדם בברכה תיירים ומטיילים. בכפר מגוון שרותי תיירות דרוזיים אותנטים וגם מערביים מודרנים. חווית הביקור בכפר הדרוזי הבנוי על המורדות התלולים של החרמון מיוחדת במינה בכל עונות השנה. בחורף חוויה אירופית מושלגת ובאביב פריחת מטעי הדובדבן והתפוח. בקיץ שפע הפרי והפריחה במרומי החרמון, ובסתיו השלכת במטעים ובחורש הסובב את הכפר. בנוסף לכל אלה, במשך כל השנה נהנים המבקרים מהכנסת אורחים דרוזית מסורתית, ארוחות אותנטיות, סיפורים מרתקים על חיי העדה, חדרי אירוח, מסעדות, אתרי תיירות, מדריכי טיולים, מסלולי טיול ומידע על העדה הדרוזית.

ברכת רם

ברכה שלווה ומסתורית זו, שנמצאת בפאתי העיירה הדרוזית מסעדה שברמת הגולן, הייתה במשך השנים מקור לשלל סיפורים. הברכה, שמדרונותיה מעובדים להפליא על ידי האיכרים הדרוזים, קרויה בצדק בשם "ברכת רם" – "הברכה הגבוהה": היא נמצאת בצפון רמת הגולן, כשהיא מוקפת על ידי הרים שמתנשאים לגובה של יותר מ-900 מטרים מעל פני הים. מקורותיה של הברכה הם חידה, אולם רוב הגיאולוגים סבורים כי מדובר במכתש געשי שהתמוטט.

ברכת רם, הנחבאת בינות הגבעות בצפון רמת הגולן נמצאת בלב אחד האזורים הגשומים ביותר בארץ. הגשמים העזים האלה מאפשרים צמיחתו של יער אמיתי, מאלה הנדירים בארצנו. עם זאת במהלך הקיץ יורד מפלסה של ברכת רם כתוצאה מאידוי ומשאיבה. מפעל מיוחד הפועל בשיפולי החרמון מעביר את מי שיטפונות החורף אל הבריכה, שהיא המפורסמת מבין כמה לועות געשיים נוספים המסתתרים בין האלונים ביער אודם הסמוך. ברכת רם, שנפחה כ- 400 אלף קוב, מהווה מקור מים יחידי לחקלאות צפון רמת הגולן. מסתבר שבתחתית הבריכה כמה נביעות טבעיות (הגדול שבהן, מעיין הבלוע, מניב בחורף כ- 300 קוב מים לשעה). המעיינות הללו נובעים כך שמימיהם זורמים לבריכה, אך עם ירידת המפלס זורמים המים מהבריכה חזרה אל בטן ההר. הזרמת המים מוואדי אבו סעיד לברכת רם מונעת את חלחול המים מהבריכה חזרה אל מפלס מי התהום.

אחת האגדות אודות הברכה כורכת זה בזה את הגיאוגרפיה ואת טבע האדם: הגבעה הקטנה הסמוכה לברכת רם קרויה בשם "ג'בל א-שייח'ה" (גבעת אשת השייח'), בעוד שצפונית לה מתנשא הר חרמון המלכותי, שגובהו כמעט 2,100 מטרים, ואשר ידוע בכינוי "ג'בל א-שייח'" (הר השייח'). האגדה מספרת כי לאחר שנים רבות של חיים בצוותא חדל השייח' לאהוב את אשתו, וברכת רם היא עינה הדומעת של אותה אישה. בגירסא קצת אחרת הבריכה היא העין הכחולה והפקוחה תמיד של הקשישה שמשגיחה שהזקן שלה ממשיך לשמור לה נאמנות.

על פי חז"ל הבריכה היא אחד מ-3 מקורות המים שנשארו על פני האדמה אחרי המבול של נח, היוונים סיפרו כי חלילו של האל פאן שנפל במימי הבריכה נמצא לאחר מכן במעיינות הבניאס או בגירסא מאוחרת יותר של יוסף בן מתתיהו, מסופר כי מוץ שפיזרו במימי הבריכה מצא גם הוא את דרכו למימי הבניאס. למרות הפיתוי הרב, במיוחד בימי הקיץ, אין במקום שרותי הצלה והשחיה בבריכה אסורה! (ואם זה לא מספיק אז הקור של המים בטח כבר ירחיק את ההרפתקנים שינסו לשכשך בהם אפילו בקיץ…)

איפה?  מצומת עמיעד נוסעים צפונה בכביש מס' 90. בצומת גומא פונים ימינה (מזרחה) בכביש מס' 977 ומטפסים לרמת הגולן. כעבור 22 ק"מ מגיעים אל צומת האמיר ובה פונים שמאלה וממשיכים לנסוע כ- 9 ק"מ נוספים אל הפנייה ימינה למושב אודם.
ברכת רם נמצאת צפון מזרחית לכפר מסעדה. הכניסה הנוחה ביותר היא מכיוון מסעדת סלים.

נווה אטי"ב

שם היישוב הינו ראשי תיבות של שמות ארבעה מלוחמי סיירת אגוז שנפלו במסגרת שירותם הצבאי בצפון הגולן: אברהם המאירי, טוביה שרקינגר, יאיר אלגרנטי (שנפלו בפעולה צבאית ליד כביש הנפט בגולן ב-3 בספטמבר 1968) ובנימין חדד (שנפל במארב ליד ירדנה ב-30 באפריל 1968). הגרעין המייסד של היישוב התארגן בשנת 1968 והוא שייך למועצה האזורית גולן. בתחילה התכוונו לבנות את היישוב בבקעת בית צידה, ולצורך כך התגוררו בראש פינה ועבדו באזור, אולם לאחר שניסיון של קבוצת ”רמת שלום” להתיישב על מורד החרמון כשל, החליט הגרעין המיסד להתיישב במקומם באותו אתר – הכפר הנטוש ג’ובתא-א-זית. היישוב התיישב במיקומו הנוכחי ב- 1972. בהתחלה השתייך היישוב לתנועת העובד הציוני והיה מושב שיתופי אולם ב-1977 הפך למושב של תנועת האיחוד החקלאי.

קשה למצוא ישראלים אשר אינם מכירים את מושב נווה אטי"ב ואת פסל איש השלג הנמצא בכניסה אליו. מדובר ביישוב היהודי הצפוני ביותר בישראל (כאשר רק העיירה הדרוזית מג'דל שאמס צפונית יותר ממנו). שמו של המושב מביא לידי ביטוי את זכרם של ארבעה מלוחמי סיירת אגוז אשר נפלו במהלך שירותם באזור זה של צפון הגולן. מדי שנה, בעיקר בתקופת החורף, ישראלים רבים עולים לרגל לנווה אטי"ב בדרכם לביקור אצל "סבא חרמון". האוכלוסייה האיכותית במושב נווה אטי"ב מורכבת מתמהיל מיוחד של הפסיפס הישראלי. מדובר בעולים חדשים לצד וותיקי הארץ, ודתיים לצד חילוניים. אין ספק, מעטים הם התושבים בישראל אשר יכולים להתפאר בכך שהם גרים ממש על שיפולי של הר החרמון. האזור מוקף בהרים ירוקים ובשדות פורחים, והכבישים המתפתלים אל היישוב משרים על תושביו אווירה פסטוראלית וציורית. כמו כן, המקום מרהיב ביופיו לא רק בחורף כאשר הוא מתכסה בשלג למשך תקופה ממושכת. גם עונות השנה האחרות עושות חסד עם נווה אטי"ב וזאת בשל הפריחה המדהימה והתעוררות הטבע במלוא הדרו. מושב נווה אטי"ב איננו נמצא בתקופה האחרונה בהתרחבות דמוגרפית. יתרה מזו, מדובר באחד המושבים הקטנים באזור מבחינת אוכלוסייה וגרים בו מעט יותר מ-100 תושבים.

 

ציוד: נעלי הליכה, ביגוד מתאים, אוכל ושתייה לכל היום.

ביבליוגרפיה:
1. רות פלג, בנתיבות הגולן והחרמון, הוצאת יד בן צבי, 2010 .

2. לטייל בגליל, 50 מסלולי הליכה בגליל ובגולן, אריאל 82-81.

3. נופים ואתרים – הוצאת משרד הביטחון.

4. בין שלגי חרמון – הוצאת משרד הביטחון.

5. פרחים במרומי החרמון – מיכה ליבנה.

6. משה ענבר, אבי דגני, ארץ הגולן והחרמון (2 כרכים), הוצאת משרד הביטחון, 1994.

One comment

  1. תודה לאיילת עבור הערתה החשובה:
    במסלול הזה (החרמון ורמת הגולן) לא ציינתם פרט חשוב- הטיול בחלקו העליון של החרמון, היכן שהתצפיות, כרוך בקבלת אישור מצה"ל, משום שמדובר באיזור צבאי סגור.

    חוץ מזה אתר חביב מאד,, עם רעיונות מצויינים לטיולים 🙂

השאר תגובה

דילוג לתוכן