חניון האקליפטוסים *

חניון האקליפטוס צילום: Nati Skital

חניון אקליפטוס שוכן בנחל חרמון בתחתון. נחל חרמון תחתון, להבדיל מחלקו העליון, (מעיינות הבניאס, הטנק הסורי והשביל התלוי) זורם בעוצמה נמוכה יותר ורגועה הרבה יותר. בכל זאת צריך לקחת בחשבון שלאחר הגשמים עדיין יכול להיות מסוכן לרחוץ כאן בשל הסחף. מחניון האקליפטוסים ניתן לצאת למסלול הליכה, אופניים, מסלול רטוב במים או סתם למצוא איזו פינת חמד ולשבת ליד הנחל הזורם. יש שילוט מפורט כל כמה מטרים המסביר היכן אתם נמצאים עם חצים והכוונה.

מחניון האקליפטוס יש לפנות ימינה עם שביל העפר. לאורך השביל ישנן מספר נקודות ירידה למים, פשוט תבחרו נקודה פנויה ו… למים הצלולים והקרים. הכל מוקף ירוק, עצים וצמחיה. חשוב: המקום בתולי, חינמי ולכן יש לאסוף אתכם את הזבל ולשמור על המקום.

נחל חרמון

נַחַל חֶרְמוֹן (מכונה גם בָּנְיַאס) הוא נחל איתן והוא המזרחי במקורות הירדן. כמות מימיו היא כרבע מכלל מי נהר הירדן.

נחל חרמון עליון

חלקו העליון של הנחל לאחד משיאיה, חברת האלון המצוי והאלה הארצישראלית, (חורש ים תיכוני) הגולשת לכאן מצפון רמת הגולן במזרח, וחברת צמחיית הנחלים בשליטת הדולב המזרחי והערבה המחודדת, עם ער אציל, אשחר רחב-עלים ומילה סורית. חברה זו מצטיינת לא רק בפרטים עבי-גזע ומרשימים של דולב וערבה, אלא גם בתופעות מעניינות אחדות נוספות, המייחדות את הבניאס משכניו: בסלעי טרברטין סמוך למפל, גדלה אחת מהאוכלוסיות הצפופות ביותר בארץ של השרך רב-רגל פשוט.

נחל חרמון תחתון

חלקו התחתון של הנחל, סמוך למפגשו עם הדן, בקרקע אלוביאלית, יש שטחים נרחבים מכוסים ב"יער" של השרך שבטבט גדול. באותה סביבה גדל בשפע גם המטפס חלביב יווני, שאפשר למצוא אותו בארץ אך ורק כאן ולגדות נחל שניר (החצבני).

כדי להגיע אל חניון האקליפטוסים בוויז

בוויז תרשמו: חניון האקליפטוסים

לבאים מהצד המזרחי (כביש 918) ונוסעים בכביש 9779 לאחר 900 מטר המכניסה לכביש תראו פניה ימינה לכביש עפר עם שילוט הכוונה לחניון האקליפטוסים.

לבאים מהצד המערבי (מכיוון שדה נחמיה) 1.6 קילומטר לאחר הכניסה לשדה נחמיה פנו שמאלה אל כביש עפר עם שילוט הכוונה לחניון האקליפטוסים. הנסיעה בכביש עפר עבירה לכל רכב, סעו לאט כיוון שיש כאן לפעמים בורות. הנסיעה היא 3 קילומטר עד לחניון האקליפטוסים. שימו לב – אין כניסה לחניון האקליפטוסים דרך שדה נחמיה.

המלצות למקומות לטיול מחניון האקליפטוסים

הטנק הסורי ההפוך – הצד הפרעי של נחל חרמון כולל לפגוש את הטנק הסורי ההפוך שנמצא כאן משנות השישים.

טנק T-34 סורי שהשתתף בהתקפה על קיבוץ דן ב-6 ביוני 1967 במלחמת ששת הימים. הטנק נפל לערוץ הבניאס והתהפך. צילום: Shayshal2

מעיינות הבניאס – שמורת הטבע של רשות הטבע והגנים בה יש גם עתיקות ומסלול הליכה מקסים. 

נחל הבניאס, אחד ממקורות המים של הכנרת צילום: נחלת הכלל

השביל התלוי בבניאס – המשך שמורת הטבע של הבניאס הכוללת את הגשר התלוי שעובר מעל תוואי הנחל ואת מפל הבניאס המפורסם

השביל התלוי בנחל חרמון צילום: רשות הציבור

נחל חרמון תחתון – נבי יהודה – כאן תוכלו להגיע לכמה נקודות קרובות למים ולהנות משכשוך. 

קבר נבי יהודה, או נבי יהודה, הוא מבנה המזוהה על ידי העדה הדרוזית עם מקום קבורתו של יהודה בן יעקב. המבנה נמצא בעמק החולה ליד היישוב שאר ישוב מבנה הקבר מבחוץ צילום: Hanay – 

חורשת הנופלים בשאר ישוב – אתר בטבע עם גישה נוחה למים והמון מקום ישיבה והרבה צל. 

אתר הנצחה לזכר אסון המסוקים צילום: אילנה שקולניק

השאר תגובה

דילוג לתוכן