חנות בדים אקזוטיים של בילאל אבו חלף *

בילאל אבו חלף בית הבד

כמה נהניתי בביקור בחנות בדים אקזוטיים ונדירים, השייך לבילאל אבו חלף, במוריסטן, המארח קבוצות. בילאל הוא סוחר בדים מוסלמי, נצר למשפחת סוחרי בדים, יבואן טקסטיל מדמשק, מרוקו והודו. בית הבד מייבא מגוון רחב של בדים מיוחדים מכל ארצות המזרח התיכון. תופתעו! גם כאלה שלא עלה על דעתכם- כולל סוריה. בילל מנצל את קשרי המשפחה שלו עם מרכזים של כורדים אי שם כדי שיוכל לספק את הדרישה לבדים מיוחדים לקאפטן או קפוטה למוסלמים, יהודים, ונוצרים. 

סיפור חליפתו של הרמב"ם

בפי בילאל סיפור חצי היסטורי וחצי בדיוני על "חליפתו של הרמב"ם". החליפה היא בעצם גלבייה מפוארת שנתפרה במיוחד למען הרמב״ם, לאות תודה על טיפולו הרפואי המסור בצלאח א-דין. כשצלאח א-דין היה בירושלים, הוא היה חולה והזמינו לו את כל הרופאים, שיטפלו בו. הרופאים לא הצליחו עם התרופות שלהם. אחד מהשומרים של צלאח א-דין שמע על רופא אחד ממצרים, שקוראים לו רבי משה בן מיימון והוא התקשר עליו. הרמב"ם היה אחד מראשי היהודים במצרים והרופא הכי גדול במצרים. הזמינו אותו לירושלים בשביל לטפל בצלאח א-דין.

  • اقمشة بلال – בילאל אבו חלף – בית הבד: Dealer All Kinds of Oriental Fabrics, Damascus Silk, Brocade, Velvet Tableclothes, Curtains, Furnishings
  • כתובת: שוק אבטימוס 166 מוריסטן, העיר העתיקה, ירושלים (ליד כנסיית הקבר)
  • טל׳: 02-6283472
  • פל׳: 076-8109703

הקאפטן הערבי הוא מערכת הלבוש של נכבדי הערבים ורבים מתושבי אימפריה העות'מאנית. הדגם המקורי של מעיל הקאפטן – מעיל פסים, בהיר בדרך כלל, וארוך. הקאפטן נקרא בערבית: قُفْطَان (קֻפְטַאן), בטורקית: kaftan.

קאפטן או קפוטה הוא מעיל ארוך המגיע בדרך כלל עד כעשרה ס"מ מתחת לברך, עשוי מבד משי שחור וחלק. בקדמת הבגד שישה כפתורים מצופים מבד זהה, שלושה מהם משמשים לרכיסת הבגד ושלושה מהם לנוי. בחלקו האחורי של הקאפטן התפרים בגבו מורכבים משני חצאי קשתות, היוצאים מקפל השרוול העליון ומסתיימים בתחתית הבגד. באמצע התפרים (באזור שמתחת למותניים) מובנים שני כיסים פנימיים נסתרים, שמעליהם כפתור. בגד זה מיועד כעיקרון לתפילות השבת והוא מוסר בזמן הארוחות.

בעקישע דומה מאוד לקאפטן, אך עשוי ממשי פרחוני שחור. גבו תפור כחטיבה אחת (שלא כמו הקאפטן) ובדרך כלל ללא כפתורים אחוריים. מעל לכיסים האחוריים מגיעות שתי לולאות, אליהן מוכנסת חגורה מבד הבגד. בגד זה מיועד בעיקר לשולחנות השבת.

קאפטן ירושלמי – מכונה גם "כתונת פסים", או "געלע קאפטן" שתרגומו "קאפטן צהוב". אנשי היישוב הישן בירושלים לובשים קאפטן ירושלמי.

מקור השם קפטן:- מטורקית qaftan, פרסית خفتان (ח'פתאן מעין גלימה.

מקור השם קפוטה: – מאיטלקית – capotto "מעיל", צרפתית וספרדית – capote

A Hasidic man wearing a kaftan צילום: Bobover1 מוויקיפדיה האנגלית
A Hasidic man wearing a kaftan
צילום: Bobover1 מוויקיפדיה האנגלית
האדמו"ר מחוסט (במרכז) והאדמו"ר מפיטסבורג (מימין) לבושים בעקישע פרחונית. האדמו"ר מפיטסבורג לבוש "סטראקעס בעקישע" - בעקישע עם פסי קטיפה
האדמו"ר מחוסט (במרכז) והאדמו"ר מפיטסבורג (מימין) לבושים בעקישע פרחונית. האדמו"ר מפיטסבורג לבוש "סטראקעס בעקישע" – בעקישע עם פסי קטיפה נחלת הכלל

השאר תגובה

דילוג לתוכן