חנוכה – בימים ההם, בזמן הזה ? *

דם-המכבים צילום:Gidip - גדעון פיזנטי

חנוכה בגרמניה במאה ה-19 – חנוכה – בימים ההם, בזמן הזה

צירוף מרכיבים של חג המולד במסגרת חגיגות החנוכה היו גם סמל של משפחות יהודיות במעמד הבינוני להפיכתן לחלק מהתרבות הגרמנית, כבר במאה ה-19. שם חגגו ויינוקה – Weihnukka שילוב של חג המולד (Weihnachten) וחנוכה (Chanukka), היה מקובל בין יהודי גרמניה כבר במחצית השנייה של המאה ה-19.

Caricature from the Jewish magazine Schlemiel (1904): "How the Hanukkale chandelier of the goat-skin trader Cohn developed in Tiller to the Christmas tree of the Kommerzienrat Conrad in Tiergartenstraße (Berlin W.)."
Caricature from the Jewish magazine Schlemiel (1904): "How the Hanukkale chandelier of the goat-skin trader Cohn developed in Tiller to the Christmas tree of the Kommerzienrat Conrad in Tiergartenstraße

ניטל

ניטל או ניטל נאכט ("ליל ניטל") הוא כינויו של ליל חג המולד בפי יהודים מארצות אשכנז, בעיקר ביהדות החסידית, הנוהגים בין היתר להימנע בו מלימוד תורה, אלא תחת זאת לעסוק בעיסוקי חול. מסורת הקרויה ניטל (שמו של חג המולד ביידיש). ככל הנראה, מקור השם בשמו של חג המולד בלטינית של ימי הביניים, Natale Domini – "הולדת האדון".

כריסמוכה ב-The Orange County – The O.C

היהודים המתבוללים בק״ק ארה״ב חוגגים Chrismukkah (חנוכריסמס או כריסמוכה) בהתאם למתכונת: !They tried to kill usGod saved uslet's eat. כמו כל חד יהודי מסיימים בארוחה דשנה – אבל הפעם עם ארוחת חזיר או פירות ים. המונח כריסמוכה הפך לפופולרי בזכות דרמת הטלוויזיה האמריקאית  The Orange County – The O.C, סדרת דרמה אמריקאית (שנוצרה על ידי יהודי, כמובן) מתארת את חייהם השבירים של חבורת בני עשרה ובני משפחותיהם החיים במחוז אורנג' שבקליפורניה.

פסטיווס – Festivus בסיינפלד

בסדרת הטלוויזיה סיינפלד חגגו חג האזרחי-לא מסחרי Festivus שהומצא על ידי אביו דן או-קייף (Dan O'Keefe), תסריטאי של סיינפלד. פסטווס חוגגים דווקא ב-23 בדצמבר. מנהגי פסטווס של סיינפלד כוללים עמוד אלומיניום במקום עץ חג המולד, דיון בתלונות הדדיות, תחרויות כח, ומה שהם כינו ״נסים״.

Happy_Festivus_Kipa צילום: DRosenbach at en.wikipedia
Happy_Festivus_Kipa
צילום: DRosenbach at en.wikipedia

חג המולד אזרחי – חילוני

בחלק מהמשפחות היהודיות שאינן מתבוללות בארצות הברית, נהוג לחגוג את חנוכה במקביל לחג המולד, שאליו מתייחסים היהודים כחג אזרחי. בקרב יהדות ברית המועצות, התפתחה מסורת דומה, שבה צוינו מאפיינים מסוימים של חג המולד הנוצרי (עץ חג המולד, מתנות ומאכלים מסוימים), אך ללא תוכן דתי. אנשים ממוצא יהודי שהיו זכאים להגר לישראל מתוקף חוק השבות, ייבאו עימם את המנהגים עם ההגירה לישראל. ציון החג באופן זה בישראל ספג ביקורת מצד גורמים דתיים ולאומיים, שראו בכך ביטוי לניתוק מן המסורת היהודית ואימוץ מסורת נוצרית.

שיח חנוכה – Hanukkah bush

מקשטים את השיח חנוכה-Hanukkah bush. ומסיימים ההבדל בין Hanukkah bush לבין עץ חג המולד הוא היעדרם של קישוטים נוצריים. ההחלטה לשים "שיח חנוכה" נתונה כיום בידי כל משפחה רפורמית או קונסרבטיבית וישנן משפחות יהודיות שמרגישות שהעץ אינו מבטא התחייבות לערכים נוצריים כלשהם.

Hanukkah_bush צילום:Jonah Green
Hanukkah_bush
צילום: Jonah Green

Hanukkah Harry בתכנית Saturday Night Live

בתוכנית הטלויזיה Saturday Night Live נוצרה הדמות של Hanukkah Harry – מעין סנטה יהודי.

The Chanukah Song

The Chanukah Song (שיר החנוכה) הוא סדרה של ארבעה שירים שחיבר ושר השחקן והקומיקאי היהודי-אמריקאי אדם סנדלר לרגל חג החנוכה. השירים עוסקים באופן הומוריסטי בתופעת ההדרה והבידוד שחשים ילדים יהודים בארצות הברית בתקופת חג המולד.

ת'נקסגיבוקה – Thanksgivukkah

עקב ההבדלים בין לוח השמש האמריקאי ולוח הירח היהודי לעתים חוגגים את Thanksgiving (ת'נקסגיבוקה) בחנוכה ומזה נוצר החג החדש: ב-Thanksgivukkah.

Winterval באנגליה

המונח Winterval מצין בממלכה המאוחדת מאמץ לשווק את חג המולד מחדש בלי לפגוע באוכלוסיה הלא-נוצרית.

חג המולד בישראל

בריכוזים מובהקים של אוכלוסייה נוצרית בישראל, כגון הרובע הנוצרי בירושלים, המושבה הגרמנית בחיפה והעיר נצרת, מתקשטים בעצי אשוח ובתאורה צבעונית לקראת החג. קישוטים של חג המולד הם אסורים בתי עסק המחזיקים בתעודת כשרות.

שימו לב לשימוש במונח הגרמני Weihnukka בסרטון.

הקוואנזה – Kwanzaa

הקוואנזה (Kwanzaa) הוא חג חילוני בן שבעה ימים שפותח בקרב האפרו-אמריקאים, בארצות הברית ובקנדה, כתגובה לחג המולד. מטרתו של קוונאנזה לכבד את המורשת והתרבות האפריקאית. החג מצוין על ידי הדלקת נרות בקינרה והוא נחוג אחת לשנה בין 26 בדצמבר עד 1 בינואר.

סילבסטר

בישראל נחגג הסילבסטר בקרב חלק מהציבור החילוני עוד לפני קום המדינה, והפופולריות של חגיגות אלו בציבור הישראלי גברה עם השנים. הוא נחוגהלילה שתחילתו ב-31 בדצמבר והמשכו ב-1 בינואר. סילבסטר לא נושאות החגיגות אופי דתי אלא אופי של מסיבה. החג מצוין ונחגג במסיבות פרטיות, במועדוני לילה ובאולמות אירועים.

נובי גוד

נובִי גוֹד (Новый Год, "השנה החדשה") מציין תחילתה של השנה האזרחית. הוא נחוג במדינות ברית המועצות לשעבר בלילה שבין ה-31 בדצמבר ל-1 בינואר, ולרוב, גם בקרב מהגרים דוברי רוסית בשאר מדינות העולם, כולל עולים במדינת ישראל.

סנגורוצ'קה ודד מורוז (נערת השלג וסבא כפור). צילום:Yogi555
סנגורוצ'קה ודד מורוז (נערת השלג וסבא כפור).
צילום:Yogi555

חנוכה בארץ ישראל היום

גם בארץ ישראל, במקום בו נלחמו אבותי הכהנים המכבים – או שמא זה המקבים – בעיקר בערים המעורבות וגם ברשתות השיווק בכל הארץ שולט העיצוב האדום-לבן ומוענקות הנחות עיד אל עיאד.

זה הזמן לעשות time out ולעשות חזרה קצרה על החומר של חנוכה – בימים ההם, בזמן הזה ולהכין הרחבה על תולדות חנוכה. זכותנו בדור של קיבוץ גלויות ושיבת ציון לפרסם סיפור נס חנוכה ולקרבו לרגבי ארצנו. תצפו בסרטון אודות חנוכה בימים ההם ובזמן הזה כדי להפנים יסודות מעשי המכבים.

 

 

צילום כותרת: דם-המכבים – Gidip – גדעון פיזנטי – תקריב על התפרחות. ניתן להבחין בעלי הכותרת הלבנים, עמודי העלי האדומים והאבקה הצהובה.

השאר תגובה

דילוג לתוכן