חירבת שימרי *

מערת הפעמון בכרמל צילום: bizmen

בחירבת שימרי (חירבת שמרי) נמצא מבנה אבן בעל שני קמרונות, ולידו מערות, . זה מקום מעולה לעצירה. המבנה הנוכחי הוא מהתקופה העות'מאנית, מסוף המאה ה-16, ונראה כי שימש כמחסן. לפי תעודות צלבניות, יתכן כי המקום היה קיים גם לפני 800-900 שנה בשם אסומר. סביב למבנה המקומר נמצאות מספר מערות, שבחלקן בוצעו פעולות בנייה, ונראה כי הן שימשו למגורים ואחסון.

חורבת שימרי – חורבת שימרי:יער חוף הכרמל צילום: אבישי טייכר

מבנה בעל שתי קשתות מהתקופה העותמאנית, שימש כאסם תבואה וכנראה המבנה בעל בסיס צלבני של מצודונת בשם אסומר. בצמוד לו מספר מערות גדולות.

השביל הירוק עובר דרך מבנה עתיק זה
צילום: Harel M
חורבת שימרי צילום: Rafael Uvaydov YouTube

נחל שמרי

מערת פעמון

מערות פעמון הן מחצבות מלאכותיות בנות מאות שנים שנתגלו באזור שפלת יהודה. המערות נקראות על שום צורתן, המזכירה דמות פעמון. עד כה ידועות כ-800 מערות פעמון, המרוכזות בקבוצות, שהגדולה בהן כוללת כ-200 מערות.

יער עופר

יער עופר שוכן על מדרונותיו הדרומיים של רכס הכרמל קרוב לזכרון יעקב. בניגוד לפארק יערות הכרמל, כאן תמצאו שבילים נוחים יותר למשפחות והמון אופציות ורעיונות לטיולים ומסלולים.

צילוםפ: אביחי שקד
מגדל תצפית אש בקצה דרך נוף חוף הכרמל. מראש מגדל נראים מרחבי הכרמל ובעיקר נופו המרהיב של מישור חוף הכרמל, הפרוש כולו למרגלותינו. למרגלות המגדל הכשירה קק"ל חניון פיקניק, ואתר מסחרי הפועל במקום מציע טיולי שטח וטיולי אתגר. מצפה עופר הוא נקודת מוצא מעולה לטיול
צילום: Gabi Loebl

מגדל תצפית של הקרן הקיימת לישראל ביער עופר שבחוף הכרמל., Original Image Name:מגדל תצפית ביער עופר, Location:מגדל תצפית יער עופר
צילום: Amichay P. K.

המשולש הקטן

אזור זה התפרסם במלחמת העצמאות בשל שלושת הכפרים הערביים ששכנו במרחב, וכונו "המשולש הקטן" – איג'זים (כרם מהר"ל), ג'בע (מצפה עופר) ועין ע'זאל (בו נעבור במסלול ההליכה). תושבי הכפרים סיכנו את התנועה היהודית לחיפה, וסופם שסולקו במסגרת מבצע "שוטר" בימים ה- 25-24 ביולי 1948.

מעיין עין איילה

בעלייה לישוב עופר ששוכן בחוף הכרמל נמצא מעיין אינטמי ונעים. הבריכה נמצאת כשני קילומטר במעלה הכביש.

עין איילה צילום: Harel M

אנדרטת אלכסנדרוני בעין איילה
ד"ר אבישי טייכר
בית הנוער בעין איילה
ד"ר אבישי טייכר

השאר תגובה

דילוג לתוכן
%d בלוגרים אהבו את זה: