חורש ומים בנחל אבליים

 הטיול התשיעי בחוג משוטטי הושעיה:  חורש ומים בנחל אבליים"

תאריך הסיור, הוא יום שישי, ערש"ק נשא, 21.5.

הפעם חוזרים לנקודת ההתחלה. נקודת הסיום של הסיור הראשון בהרי יטבת סמוכה לנקודת ההתחלה של הסיור התשיעי. התכנים והנופים שונים במקצת. נחל אבליים ומעיינותיו הוא נחל עמוק חוצה-רכס, המתפתל ( שביל 3176 ושביל 3181) ממש בתוך גוש הרי יטבת וחוצה את הר עצמון לשניים. הנחל מזמן נופי פרא, בהם משולבים מעיינות, חורש מפותח, וחקלאות מסורתית. ההליכה קלה ופרט לעלייה יחסית תלולה למורשת הישנה ליד הישוב מורשת, אך קצרה בסוף המסלול (הרי צריך גם לצאת מהנחל באישזהוא אופן) לא צפויות הפתעות מיוחדות. אה, כן צפויות הפתעות – למי שמוכן להירטב…

 נחל אבליים נקרא על שם "היובלים" שזורמים משלשת מעיינותיו.

בתחילת הנחל יש זוג מעיינות חצובים: עין אל קזיזה ועין אל ווסטא.

 עין א-תחתא הוא פינת חמד קסומה שמצריכה הירטבות כמעט מלאה (לא שחייה) ופנס. הבגדים מתייבשים בהמשך, והפעם אין מנוס – אף שאין חובת כניסה, הטיול ללא המעיין איננו שלם. הטיול מתאים במיוחד למי שמכיר את הגליל ורוצה להכיר עוד מסלול מעניין וייחודי שהסיבה לכך שהוא איננו מטויל איננה ידועה. [ותודה למתניה מיה שצילם את התמונות בתוך המעיין התחתון. רגליו איתן יותר מרגלי. מתניה גם לא וויתר לי לזחול פנימה ולראות במו עיני את הנטיפים ועל כך אני מודה לו.]

 ניתן לבקר ברכב באתרים נוספים: מקאם שיח' סעיד בתוך כפר כאוכב ומקאם שיח' אבו אל היג'א ליד הכפר גן פסלי השלום בתוך הכפר.

 

"פרויקט ארבעת המעיינות – נחל אבליים"

סיכום טיול

מאת: מתניה מיה, בית רימון

נפגשנו במורשת הישנה, שם החנינו את הרכבים, בנקודת סיום המסלול.

נסענו לכאוכב אבו אל-היג'א, תוך שאנו חוצים את כל הכפר ויורדים בכביש לעמק נחל אבליים, לא רחוק מפסגתו של הר תורען, וגם לא רחוק מנקודת סיום המסלול הראשון שערכנו בסתיו השנה (יודפת). התעכבנו לצילום קבוצתי ומשם הלכנו לבקר זיתים עתיקים. חלק מהזיתים היו כל כך עתיקים, מימי שלמה המלך. הזיתים הזכירו לנו את הסיבה לכך שהן חלולים מבפנים, כאשר במותו של שלמה המלך כל הפרחים התאבלו אבל היחיד שבכה מבפנים היה הזית ולכן תוכו חלול עד היום.

המשך ההליכה עד לעין אל קזיזה ועין אל ווסטא זימן לנו הפתעה. ילדי ביה"ס של כאוכב אבו אל היג'א מטפחים את המקום מכשירים בו שבילים ואף שילוט מקומי בערבית נתלה, המכריז על פרויקט ארבעת המעיינות. מה שהכי הטריד אותי זה שאני מכיר רק שלושה מעיינות… זאת אומרת שחסר לי אחד. היה מאוד נחמד לראות שגם במגזר הערבי בתי ספר מאחדים כוחות ומבצעים פעילות קהילתית תורמת לשיפור הסביבה, ורותי מצאה קולגות חדשים לשיתופי פעולה.

אחרי ביקור בנקבת המעיין (חלק חצו דרך הבריכה וחלק נזהרו והצליחו שלא להרטב), המשכנו תוך שאנו חוצים (ברשות) כרם זיתים אל המעניין שבעינות הנחל – עין א-תחתא. המעיין איננו מרשים מבחוץ אך זחילה קטנה מביאה את המטיילים אל מערה גדולה ובה מיים עד לגובה מתניים ומעט נטיפים. אכן חוויה.

מכאן כל מה שנשאר זה להמשיך במורד הנחל. החורש, המעיינות והנוף מסביב בכלל מזכירים את נחלי הגליל העליון, אך לא אנו בגליל התחתון המפתיע.

כשראינו את מורשת חלחלה ההבנה שביישוב הגבוה הזה (יחסית לאיפה שאנו היינו) נמצאים הרכבים ושעלינו לטפס.

אחרי הטיפוס הסדרנו נשימה הבאנו רכבים מהתחלה לסוף ומהסוף להתחלה וחזרנו הביתה.

המסר העיקרי במסלול זה הוא שזה מסלול עם הרבה פוטנציאל שהסיבה לכך שהוא לא מוכר ולא מטויל איננה מובנת – אנו נהנינו אבל הנחל צריך להיות יותר מטויל – ממש מסלול קלאסי לטיולי בית ספר.

היה מוצלח.

 אופי הטיול: רגיל + קליל (אין לחץ זמן כמו פעם שעברה), 4 ק"מ, בהליכה רגועה שרובה על שביל מסומן. עלייה בסוף אבל כבר עשינו דברים גרועים מזה.

 נקודות מפגש: במורשת הישנה, נקודת סיום המסלול. נכנסים בשער היישוב מורשת, לא פונים ימינה למרכז היישוב אלא ממשיכים ישר. השביל הופך לדרך עפר ולימינכם, במקום בו ניצב שער מחנים את הרכב. משם מאחדים רכבים ונוסעים לכאוכב, משם מתחילה ההליכה.

 שעה משוערת לסיום – 12:15.

 ציוד: 3 ל' מים (האזור חשוף), כובע ונעליים טובות, פנס, נעליים סגורות להירטבות במים וביגוד להירטבות.

 סדרי הרשמה לטיולים הבאים: לשלוח לכתובת המייל של מתניה הודעה שבשורת הנושא שלה מופיעות המילים: "משוטטי הושעיה".

 matanesy@gmail.com

מתניה – 0544569795

 מחיר:  מעוניינים לצרף גם משתתפים לא קבועים – סיורי היכרות ראשון ושני – 60 ₪, 80 ₪ ליתר. נרשמים לכל הסדרה ומשלמים מחיר מוזל.

התשלום יגבה באמצעות תשלומי המיסים אלא אם כן הסדרתם אחרת.

 הפעמים הבאות:

25.6.10 יוני – נצרת למתחילים

שנת תשע"א תעמוד בסימן הסדרת הטיולים ולמידת לקחי עבר. נטייל ביום שישי הראשון של חודש לועזי שאיננו נופל על חופשת מלימודים. רשמו ביומניכם –

3.9.10 ספטמבר – פתיחת העונה השנייה… (פרטים בחופש הגדול)

8.10.10 אוקטובר

5.11.10 נובמבר

26.11.10 – דצמבר

השאר תגובה

דילוג לתוכן