חורבת כנף *

The ancient synagog at the Deir Aziz archeological site near the Israeli Kanaf settlement, Southern Golan Heights צילום: Jakednb

חורבת כנף הוא אתר ארכאולוגי למרגלות המושב כנף, בדרום רמת הגולן, כ-190 מטרים מעל פני הים, וכארבעה קילומטרים ממזרח לחופי צפון מזרח הכנרת. נתגלו במקום שרידי יישוב יהודי מתקופת המשנה והתלמוד וכן בית כנסת קדום. השריד המדהים בחורבת כנף, מדהים במיקומו ובמראה הכנרת והגליל הניבטים אליו.

בית הכנסת בחורבת כנף

בית הכנסת שבאתר חֻרְבַּת כָּנָף נחקר עוד בשנות השבעים של המאה ה-19. על שרידי הבניין העתיק נבנה בסוף המאה ה 19 בניין סורי ששימש מחסן . מידותיו של בית הכנסת הן כ- 13 על 16 מ"ר, וחזיתו למערב ובמרכזה נקבע פתחו הראשי הרחב. בית הכנסת היה עשוי כולו מאבני גזית העשויות בזלת. כאלף מטבעות שהתגלו בחפירה סייעו לתארך את בית הכנסת לתחילת המאה השישית לספירה.

 מזרעת כנף שבו התגלו שרידים של יישוב מתקופת בית המקדש השני ותקופת המשנה והתלמוד בשם זה
צילום: זיגנבוים אורן

באתר נתגלו כותרות ומזוזות מעוטרות בשריגי גפנים, ומעל למשקוף בית הכנסת נתגלתה כתובת הקדשה בארמית. כתובת זו נחשפה לראשונה בידי החוקר לורנס אוליפנט. שבעקבותיו הגיע לאתר איש האשכולות הטמפלרי מחיפה גוטליב שוּמכר. הוא מספר על אסם גדול שנבנה על ידי עַבְּד אֶ-רַחְמַן פּאַשַׁה שהיה כל יכול באזור באותם ימים. א-רחמן השתמש במסד נפלא לאסם התבואות שקיבל מאריסיו. הכתובת פורסמה בתחילת שנות השלושים של המאה ה-20 בידי פרופ' אליעזר ליפא סוקניק שסייר במקום.  אחרי מלחמת ששת הימים התגלתה הכתובת שבורה לחלקים ששובצו בבתי הכפר.

אוליפנט גילה ותעד משקוף אבן גדול ועליו כתובת ארמית שתרגומה לעברית הוא:
"[זה המשקו]ף, זכור לטובה יוסה בן חלפו בן חניו אשר עשיתי". אחרי מלחמת ששת הימים התגלתה הכתובת שבורה לחלקים ששובצו בבתי הכפר. הכתובת הועברה למוזיאון הגולן.

חלק ממזוזת פתח בית הכנסת
צילום:
זיגנבוים אורן
(Public Domain – Portrait of Laurence Oliphant (1829-1888
שומכר בחפירות תל מגידו שנערכו בין השנים 1903–1905 – נחלת הכלל
סוקניק ב-1951 – Public Domain

בית הכנסת מתקופת ההתנחלות

על בסיס הממצאים באתר, תוארכה הקמתו של בית הכנסת לראשית המאה השישית לספירה הנוצרית. מתחת לחורבות מתקופה זו נמצאו בחפירות שנערכו במקום גם שרידי יישוב קדומים יותר, החל מתקופת ההתנחלות (המאה ה-12 לפני הספירה).

מציאת קמיע עתיקה

במרחק קצר מדרום למבנה בית הכנסת נחשף בית מידות בשטח יותר ממאה מ"ר ובתוכו נמצאו שני קמיעות על לוחות נחושת דקיקים שגולגלו. הקמיעות הכתובים ארמית היו בבעלות יהודים ועוסקים בהשבעת מלאכים ורוחות רעות לטובת מחזיק הקמע וברפואת אדם בשם אלעזר. "..גרשו את החום ואת הצמרמורת ואת השדות והרוחות מן גופה של יאיתה בתה של מרין"….

בית הכנסת העתיק בדיר עזיז בעין כנף

כשני קילומטרים ממזרח לאתר נמצאו גם שרידי בית הכנסת העתיק בדיר עזיז (המנזר של היקיר). על אחד ממשקופי בית הכנסת הקדום נמצא הכיתוב בשפה היוונית: AZIZO, המצביע על כך שיש אפשרות שהשם "עזיז" קשור לשמו המקורי של היישוב התלמודי במקום.

הכפר הסורי הוקם על הריסות יישוב יהודי ששכן במקום בתקופת המשנה והתלמוד, וכלל בית כנסת, בית בד, בית קברות וכנראה גם בית יוצר לכלי חרס.

פנים בית הכנסת העתיק בדיר עזיז, יוני 2018
צילום: Yywilk

סמוך ליישוב כנף שבדרום רמת הגולן מחכים לכם בית הכנסת המשוחזר דיר עזיז, מעיין כנף עם 3 בריכות מלאכותיות. בית הכנסת נפגע ברעידת האדמה הקשה שפגעה בארץ בשנת 749. סר לורנס אוליפנט ביקר בארץ בסוף המאה ה-19 וגילה שיש כאן משהו, אבל החפירות התחילו רק בסוף שנות ה-90 של המאה הקודמת ובשנות ה-2000 גילו את בית הכנסת. 

במסגרות חגיגות ה-50 לחידוש ההתיישבות בגולן, אומצה התכנית החינוכית "בתי כנסת עתיקים בגולן". סרטון זה עוסק באתר דיר עזיז

פינת המעיין נבנתה לזכרו של אשר (אשי) נוביק ז"ל

ביום האחרון של מלחמת ששת הימים ולאחר תום הקרבות עלו לכנף שני ג`יפים.
"נהגתי בג`יפ הראשון. לידי ישב המפקד נמרוד ריבלין ומאחורי הקשר יהודה גפסון. עלו על מוקש. שני חברי נהרגו ורק אחרי שעות רבות חולצו. למרגלות חורבת כנף הוקמה אנדרטה ובה טבועים דבריו של נמרוד : "לחשוף תרבות אבות קדומים, כמוהו כעיצוב דמותו של דור חדש ונעורים".

פינת המעיין נבנתה לזכרו של אשר (אשי) נוביק ז"ל, חייל מילואים מהיישוב כנף שנהרג במהלך מלחמת לבנון השנייה. לצד המעיין הטבעי, הנובע מצלע ההר תמצאו 3 בריכות מלאכותיות 

אנדרטה לזכר  נמרוד ריבלין ז״ל ונמרוד ריבלין ז״ל

האנדרטה מנציחה שני לוחמי חי"ר שנפלו כאן בעלות רכבם על מוקש כשסיירו באזור ביום תום מלחמת ששת הימים, ג' בסיוון תשכ"ז (11.6.1967): יהודה גפסון מעכו ונמרוד ריבלין מקיבוץ גשר.

האנדרטה בחורשה בחירבת כנף, אתר היסטורי בו שכן בית כנסת. בכניסה לחורשה הוצב לוח בהיר בלב גל אבני בזלת, אל הלוח מוצמדות אותיות ברזל בחודי מתכת. האותיות מרכיבות את שמות הנופלים ומועד הנפילה.שביל מוביל אל מרכז החורשה, שם יש פינת ישיבה ולפניה האנדרטה – סלע בזלת בחזית עץ עבות, בחזית הסלע לוח מוארך ובו פרטי הנופלים, נסיבות הנפילה והמילים: "הם שבחרו ללכת ראשונים שילמו את מלוא המחיר… יהי זכרם עמנו תמיד".

השאר תגובה

דילוג לתוכן