חוות הרוח ומרכז המבקרים במעלה גלבוע *

חוות הרוח מעלה גלבוע הר גלבוע צילום: הושבילים

חוות הרוח לאנרגיה מתחדשת על שם שלמה שמלצר על אדמות קיבוץ מעלה גלבוע על הר גלבוע. בחווה שפע של מתקנים לייצור אנרגיה ממקורות מתחדשים (ירוקה) ולא מזהמים: טורבינות רוח, חשמל סולארי, אגירת אנרגיה בטכנולוגיית אגירה שאובה וביוגז.

אנרגיה ירוקה

אנרגיה ירוקה כוללת מגוון סוגי אנרגיות שאינן מזהמות את הסביבה הטבעית וכוללות הפקת חשמל ממקורות אנרגיה ירוקים של שמש, מים, ורוח במקוםפחם, נפט, וגז טבעי.

טורבינות רוח

במשק קיבוץ מעלה גלבוע עדיין מזדקפת לדיראון עולם טורבינת רוח הולנדי שכשלה. חודשים של עבודת מומחים וטכנאים שנשלחו על ידי היצרן הושקעו ללא הצלחה ולבסוף הטורבינה ננטשה.

הטרבינה ההולנדית הכושלת
הטרבינה ההולנדית הכושלת

 

סמוך לקיבוץ מעלה גלבוע ניצבות גם 14 טורבינות מוצלחות רוח להפקת חשמל. טורבינות הרוח הן תוצרת מספרד 25 טורבינות בגובה 44 מטר כל אחת עם 3 כנפיים בכל טורבינה באורך 29 מטר מפיברגלאס. זה שווה ערך לבנין בן 10 קומות אבל האמת שקשה היה לאמוד את הגובה במבט מלמטה. הטורבינות נרכשו מחברת GAMESA הספרדית. ההקמה החלה בסוף 2014 לאחר עשר שנות הכנה, וחוברה לרשת החשמל הארצית באפריל 2016.

חשמל סולארי

קיבוץ מעלה גלבוע הוא הראשון בארץ שהחליט לא לשלם את חשבונות החשמל. את שטחי החקלאות המתים – גגות הלולים והרפתות – מסיבים לשדות אנרגיה סולארית. חברת סולארית דוראל חלוצה בתחום האנרגיה המתחדשת בישראל. הניסיון הרב שצברה החברה בייזום, תכנון, הקמה ותפעול מערכות פוטו וולטאיות במרחב הכפרי, בין היתר, קיבוץ מעלה גלבוע -במודל השותפות המלאה.

ביו-גז

את הסירחון של הרפת ממירים בביו־גז שמייצר אנרגיית חשמל. מפעל חשמל שכולו על טהרת הטבע. אנרגיה על בסיס גז ביולוגי תניב חצי מגה בשעה על פני 5,000 שעות בשנה. כל זה מצואת הפרות והתרנגולות.

אגירה שאובה

מדובר בתחנת כח שמסתמכת על יכולת ייצור חשמל עודפת בשעות השפל על מנת לספקה בשעות שיא. זאת באמצעות שאיבת מים ממקום נמוך למקום גבוה בשעות שפל, והמרתה לאנרגיה חשמלית לשימוש בשעות השיא. במערכת "אנרגיה שאובה" נבנו שני מאגרי מים, העליון על פסגת ההר בסמוך לקיבות מעלה גלבוע והתחתון למרגלותיו ליד קיבוץ רשפים.

מאגר תחתון בקיבוןץ רשפים
מאגר תחתון בקיבוץ רשפים

בין המאגרים מחבר צינור אנכי בגובה 500 מטר. הזרמת המים מהמאגר העליון לתחתון מאפשרת הפקת 300 מגה-וואט למשך כ-10 שעות. העלאת המים בחזרה למאגר העליון אורכת כ-13 שעות ודורשת כ-380 מגה וואט, אך אמורה להתבצע בשעות הלילה, בהן תעריף החשמל זול משמעותית.

פרויקט תכנון-ביצוע חוות הרוח ברמת סירין – הר גלבוע

פרויקט תכנון-ביצוע ברמת סירין והר גלבוע כולל הקמת 25 טורבינות רוח בהספק של KW850 כל אחת וחיבורן לרשת. היזמים הם חברת אפקון של שלמה שמלצר בשותפות עם ד"ר אלי בן-דוב. חוות הרוח היא למעשה שתי חוות של טורבינות רוח בצפון הארץ, האחת ממוקמת ברמת סירין וכוללת 11 טורבינות והשניה במעלה גלבוע וכוללת 14 טורבינות, יחד 25 טורבינות בגובה 44 מטר כל אחת שמייצרות סה"כ 22 MW חשמל ירוק.

מרכז המבקרים על הר גלבוע

במסגרת הפרוייקט הייחודי מוקם באתר על הר גלבוע גם מרכז מבקרים על שם מר שלמה שמלצר ז"ל. הביקור בחוות הרוח מאפשר לפגוש מקרוב את חזון הקיימות של האנרגיה המתחדשת, ואת היישום שלו בשטח. סיורים מותאמים לכל שכבות הגיל במערכת החינוך, סיורים למשפחות בחגים ובקיץ, סיורים לקבוצות הכוללים מספר אתרים בסביבה. ממרכז המבקרים נשקף נוף עוצר נשימה של עמק המעיינות, הגליל התחתון והרי הגלעד. ברחבת הכניסה "פסל הרוח" ופסלים קינטיים ייחודיים.

שעות פתיחה: א-ה 8:30-16:00, שישי עד 12:בשעון חורף ועד 14:00 בשעון קיץ. שבת וחג סגור.

052-8114645      nrg.gilboa@gmail.com

שלמה שמלצר

שמלצר בנה את האימפריה הכלכלית שלו כמעט מאפס. לאחר שירותו הצבאי שלמה עבד אצל אביה, ויקטור, ב"מוסך ויקטור". בשנת 1974 קנה שתי מכוניות סוסיתא והחל בהשכרת מכוניות "סוסיתא". מאוחר יותר הרחיב את עסקי ההשכרה ועבר לעבוד עם משרד הביטחון. שמלצר רכש את אפקון ב-2003 מידי הכונס של קבוצת פויכטונגר, תמורת כ-30 מיליון שקל בלבד (כעשירית משוויה הנוכחי). קבוצת אפקון העוסקת בייצור ושיווק לוחות חשמל, קבלנות מערכות חשמל ומיזוג אוויר. ילדיו מצאו לנכון להנציח את שמו דווקא במרכז המבקרים של חוות הרוח של אפקון בגלבוע.

שלמה_שמלצר צילום:ZOZE3972
שלמה_שמלצר
צילום:ZOZE3972

אגדה של מורה דרך

מורי דרך נוהגים לספר ששלמה שמלצר היה כביכול נהג ג׳יפ צבאי דגם CJ-6  שמשמעותו Civilian Jeep. כך לפי האגדה ששלמה קיבל את הכינוי ״סיקסט״ בשירותו הצבאי. למעשה חברת השכרת רכב Sixt נוסדה בגרמניה ב-1951 על ידי משפחת סיקסט. סיקסט גרמניה צמחה והגיעה להיות חברת ההשכרה הגדולה בגרמניה. חברת שלמה Sixt היא הסוכן של Sixt גרמניה וגדלה להיות חברת ההשכרה הגדולה בארץ. מקור השם Sixt הוא בעיר הצרפתית Sixt-Fer-à-Cheval.

טורבינות הרוח בסירין

קרא אודות טורבינות רוח ברמת סירין שהם מפעל-אח לחוות הרוח בגלבוע של אפקון.

השאר תגובה

דילוג לתוכן