חוג משוטטי הושעיה והגליל: נחל צלמון

נחל צלמון - תמונה קבוצתית של משוטטי הושעיה
נחל צלמון – תמונה קבוצתית של משוטטי הושעיה

דף פרטים לטיול שני, שנה שנייה בחוג משוטטי הושעיה והגליל:
"פריחת מבשרי הסתיו (חבצלת וחצב), בנחל שמימיו פסקו מלזרום (אבל זורמים עכשיו)"
(צילום: אריאלה עופרן,ישי עופרן ומתניה מיה)
תאריך הסיור, הוא יום שישי, ערש"ק נח, 8.10.10

תיאור הטיול: נחל צלמון הוא אחד ממסלולי הטיול המוכרים בארץ, ובגליל התחתון. גם למי שמכיר (בעיקר למי שמכיר) שווה לחזור לכאן שנית. כמו פריט אוכל ידוע שמתובל באופן קצת שונה – נוסיף פלפל מפה, ושמן זית משם, ונקבל מסלול מוכר, אך מתובל להפליא בטעם שונה. מה מחכה לנו הפעם: סיור בראס אל עין, היישוב הבדואי המוכר-לא מוכר, והיכרות (ברגליים + קוצים) עם הסיבות לכך שמסלול הטיול בנחל צלמון מתקצר, ומסתיים, מוקדם מהצפוי. לאחר מכן נחבור אל מסלול הטיול השגרתי (הכל יחסי, ח'ברה) בנחל צלמון אותו נתבל ב: קמצוץ חבצלת,
סיפור אימוץ הנחל על ידי קהילה מקומית והפעם עובדי מפעל, מעט הסבר הגיאולוגי (לא צריך להגזים אחרת זה משתלט על הטעם), חמש (טחנות) קמח, כף מים (מעיין, אבל באמת מעט), וטיפת לימון (מהבוסתן). לקינוח נעלה לאוטו וניסע לחרבת צלמון, שם נסיים בתצפית חצבים (את זה לא אוכלים.) (אבל אצלנו כבר הסתיימה הפריחה? יהיה הסבר) ועוד טיפת יידישקייט שלא תזיק (גם פה היו יהודים, וכתבו על זה בספרים שלהם), וגם קצת על יישובי הבדואים בגליל.

ש: אם יוותר זמן?
ת: לא יוותר. אבל אם יוותר נעלה ליישוב לוטם ונצפה אל מרחבי הבקעות שסביבו.

אופי הטיול: הליכה בשבילים מוסדרים ומעט (ממש מעט) הליכה בשבילים מוסדרים פחות. מנקודת סיום המסלול הקפצה ברכב למסלול מעגלי קצר נוסף בנקודת פריחת החצבים בנחל צלמון. רמת קושי: רגיל.
שעות ונקודות מפגש: שימו לב לסעיף זה. המסלול הוא בקצה הצפוני של הגליל התחתון, כך ששעת המפגש היא ב08:15, בהנחה שיצאנו מהושעיה ב0730 אפס אפס. ב0800, מחולק קפה של שחרית למקדימים. נפגשים בנקודה בה חוצה כביש 805 (עראבה – רמה) את נחל צלמון, מעט מצפון לכניסה ליישוב סלאמה, משם נוסעים לנקודת תחילת המסלול, בראס אל עין.
שעה משוערת לסיום: 12:00, בסלאמה, משם עפים לקחת את הילדים (תושבי הושעיה, מורשתים קצת פחות לחוצים בזמן הפעם).
ציוד:1.5 ל' מים, כובע ונעליים טובות (קרוקס ושורש הם סנדלים, ואסור להגיע איתם), יש אפשרות ללכת במים – בואו ערוכים.
מזג אוויר: עומד להיות סתווי כדבעי.
סדרי הרשמה: תושבי הושעיה – לשלוח לכתובת המייל של מתניה הודעה שבשורת הנושא שלה מופיעות המילים: "משוטטי הושעיה". matanesy@gmail.com. תושבי יישובים אחרים ניתן להירשם דרך מדרשת אליה – 1599-533-555, שלוחה 4, או לשלוח מייל למתניה. חובה להירשם לכל טיול ספציפי, גם אם אתם מנויים על הסדרה כולה – זאת כדי שנדע מי בא ולמי לחכות ולמי להתקשר אם הוא מאחר וכד'.
מחיר: 80 ₪ לאדם. נרשמים לכל הסדרה ומשלמים מחיר מוזל – 500 ₪ ל10 סיורים.
לתושבי הושעיה התשלום יגבה באמצעות תשלומי המיסים אלא אם כן הסדרתם אחרת, למשתתפים האחרים – התשלום דרך מדרשת אלי"ה.

הפעמים הבאות:
בגדול שריינו לעצמכם יום שישי ראשון של חודש לועזי
התאריכים והמסלולים בעמוד השני המפרט את כל הסדרה
הערה: שמחתי לשמוע (=לקבל מיילים), על כוונת הצטרפותם של רבים ממורשת. אשמח בכם.

בברכה, מתניה – 0544569795
matanesy@gmail.com

משוטטי הגליל – חוג בהדרכת מתניה מיה
תכנית שנתית לשנת תשע"א הבעל"ט.
חוג משוטטי הגליל הוא חוג טיולים למבוגרים תאבי ידע, המתמקד במרכז הגליל התחתון, עם גיחות לפה ולשם. ההתמקדות של קבוצת איכות מקומית, באזור גיאוגרפי מצומצם מאפשרת הגעה למקומות ייחודיים, והעמקה בנושאים גליליים רלבנטיים. בהגדרה טיולי החוג אינם מתמקדים דווקא במסלולים מוכרים אלא מתבצעת סטייה לשולי הדרך, שם תמיד מעניין יותר. לצד ההתמקדות בטבע, היסטוריה ומורשת, הסיור מנוצל גם פעמים רבות להיכרות ולמפגש בלתי אמצעי עם סוגיות ומציאות גיאו-פוליטית עכשווית בגליל התחתון בו אנו חיים. ולא חוזרים על אותו מסלול פעמיים!
מתי מטיילים: אנחנו מטיילים ביום שישי, הראשון של חודש לועזי, פעם בחודש. 10 מפגשים מספטמבר עד יוני. בשעות 07:30 עד 12:45 (אפשר לשים את הילדים בגן ולחזור, אם גרים בגליל התחתון)
גיל: החוג לא מייעד עצמו לקבוצת גיל מסוימת. בשנה שעברה נחשפנו לטווח הגילאים – 18-75.
מזג אוויר: לא מהווה עילה לביטול טיול, אבל יכול להוות סיבה לשינוי במסלול ובאופיו. צריך להיות ערוכים בכל טיול למזג האוויר החזוי ולדעת שייתכן וניסע קצת יותר ונלך קצת פחות, או ההיפך. יש להירשם לטיול לפני, מכיוון שיש אפשרות קלושה שהטיול יידחה עקב מזג אוויר קיצוני וההודעה תשלח בכל מקרה בבוקר הטיול לפלאפון.
רמת קושי ואופי: מדברים הרבה, משתדלים ללכת אבל ככלי ולא כיעד – רמת הקושי איננה מיטיבי לכת! אם יש זמן, משתדלים ליהנות מקפה טוב, ואחר כך מגלים שאין זמן אפילו לארוחת עשר… ההשתתפות על בסיס רכבים פרטיים, ויש מקום למי שאין. יש נסיעה בדרכי עפר שהמשותף לכולן שנסעתי בהן לפניכם ברכבי הרך…
ציוד: יש להביא לכל טיול כובע, נעלי הליכה סגורות, 1.5 ל' מיים והכול בתיק סגור ונוח. אין ביטוח על ציוד יקר ערך.
פעילות: הפעילות נעשית דרך מדרשת אלי"ה של איגוד המדרשות ובחסותם המקצועית. ההשתלמויות מוכרות לצורך חידוש תעודת תו-תקן להדרכת טיולים.
עלות: ישנם שני מסלולים: תשלום שנתי של 500 ₪ לא משנה לכמה טיולים תבוא (התשלום השנתי מחולק לעשר תשלומים). והצטרפות לטיול בודד – 80 ₪ לאדם. אפשר להצטרף לכל טיול גם בנקודת המפגש – ברגע האחרון. אבל כך לא תקבלו הודעות על שינויים או ביטולים של הרגע האחרון ויש כאלה.

התכנית השנתית בנויה כך שיהיה גיוון אזורי, נושאי ובאופי הטיול, והיא כדלקמן, על פי בקשותיכם:

5.11.10 – חלמוניות והר תבור – נבקר בשביל החלמוניות אותו הכשירו ילדי חטיבת הביניים בדבורייה. נלמד על דבורה וברק בסתיו בשביל סובב תבור. הליכה ונסיעה
26.11.10 – בין צמח וגשר – סיור באתרים לא מוכרים לאורך גדר המערכת. כרוך במתן אישורים. ראשית ההתיישבות מורשת קרב והרבה נוף. נסיעה ותחנות.
7.1.11 – אחרי השריפה – חזרה לגן הלאומי ציפורי. סיור לימודי על שריפה, נביטה והתחדשות. אם יהיה זמן נמשיך אל מקומות לא מוכרים בגן הלאומי. הליכה
4.2.11 – סג'רה בפריחת השקדיות – נגיע לאילניה מזווית לא שגרתית, נסייר בה בזמן פריחת השקד. לסיום ניסע בדרכים חקלאיות ליד שדה אילן לחזות באתרי פריחה נוספים. הליכה ונסיעה אם יהיה זמן.
4.3.11 – ציפורי ג' – נמשיך בנקודה שהפסקנו בה בשנה שעברה. הטיול יתחיל בשביל האדום מתחת להר ריש לקיש. נמשיך אם השביל האדום ונלך בשבילים לא מוכרים חדשים וישנים להסוללים. הליכה.
1.4.11 – נ. תבור – מסלול קלאסי שתמיד כדאי לחזור אליו ולראות מה התחדש. לא מבטיח שהכול יהיה מוכר. תורמוסים, זרימה, מצפור חדש ונתיב עלייה מעניין ולא מוכר. הליכה.
6.5.11 – מערת שכניה ואולי גם רצועית – נבקר במערת שכניה ונשמע על סיפורה המופלא. מטיילת שכניה נרד צפונה לבורות המים ונחזה בפריחתו של פרח נדיר. הליכה.
3.6.11 – סובב טבעון א' – נבקר בבית זייד, באתר הירצחו של זייד, בקברות השומרים, באלונים הישנה ובאלון הבודד. לאורך תוואי שביל סובב טבעון. הליכה.

כשבוע לפני כל טיול, ייצא דף מסודר, ויהיה זמין באתר האינטרנט של הושעיה. הנרשמים לרשימת התפוצה מקבלים גם הם את דף הטיול ויכולים להחליט על הצטרפות לטיול ספציפי.

לא לדאוג – יש גם תכנית לשנה הבאה…
מדריך החוג מתניה מיה – matanesy@gmail.com – להרשמה (אפשר גם דרך מדרשת אלי"ה ישירות – 1599-533-555, שלוחה 4), להצטרפות לרשימת התפוצה (ללא עלות), או לשאלות. הטלפון של מתניה הוא -054-4569795.

השאר תגובה

דילוג לתוכן