זרזיר ים המלח

זרזיר ים המלח

השם המדעי של זרזיר ים המלח הוא הטריסטרמית על שם החוקר הבריטי הנרי בייקר טריסטראם, שחקר, בין היתר, את החי והצומח של אזור ים המלח.

שם הציפור באנגלית: Tristram's Starling, Tristram's Grackle

שם הציפור בלטינית: Onichognathus tristrami

שם הציפור בערבית: زرزور تريسترام זַרְזוּר תְרִיסְתְרַאם

משפחה: זרזיריים Sturnidae

 

אורך הציפור 30-25 ס"מ ומשקלה כ-100 גרם. גופה עדין, רגליה ומקורה מוצקים. צבעה שחור ואברותיה כתומות. כיאה למשפחתו אף זרזיר ים המלח אינו בוחל בשום דבר ואוכל כל –  פירות, חרקים ושיירי מזון.

שם הציפור בעברית: טריסטרמית

הורד (10)

תקופת שהיה בישראל:

תפוצה בעולם: תפוצת הסוג Onychogntus , אליו משתייכת הטריסטרמית, משתרעת על פני יבשת אפריקה. הטריסטרמית נפוצה כמין נפרד מעדן ותימן בדרום, דרך מערב חצי האי-ערב ומזרח סיני ועד יריחו שבצפון ים המלח.

תפוצה בישראל: הטריסטרמית יציבה בנגב עד צפון ים המלח. הקמת הישובים בערבה עזרו לה להרחיב את תחום תפוצתה וגידול אוכלוסייתה. בזמן השוטטות הן יכולות להתרחק מרחק רב וידוע אף על תצפיות נדירות מהרי הכרמל, חניתה וחוף השרון.

מקום חיות: גאיות ומדרונות חשופים, לאחרונה גם ליד מגורי אדם. דוגרת בנקיקי הרים צחיחים במיוחד בתוך קניונים ובשנים האחרונות בבניינים גבוהים בעיר ערד.

מזון: מזונה העיקרי – פירות בר כמו הימלוח, רכפתן, ערף המדבר, סלוודורה פרסית, אזדרכת ופיקוס. לא בוחלת בענבים ותמרים וע"י כך גורמת לנזקים. משלימה את מזונה בחרקים: זבובים, דבורניים ואף פולה קרציות מפרוות של חמורים, גמלים ויעלים. לא בוחלת ואף מתלהבת משאריות מזון של אדם.

http://youtu.be/G5rGrtYZ8tU

הנרי בייקר טריסטראם

הנרי בייקר טריסטראם
הנרי בייקר טריסטראם

הנרי בייקר טריסטראם, אבי הזואולוגיה של ארץ ישראל, היה כומר בריטי שחי ופעל בעיר דרהם (Durham), וממנה יצא למסעותיו במזרח, מסעות שבהם חקר את החי והצומח, אך גם את נופי התנ"ך, הארכיאולוגיה והגיאולוגיה של ארץ ישראל ושכנותיה. ידענותו היתה עצומה, ותיאוריו, המבוססים על תצפיות אישיות, נחשבים מקור אמין ורציני ביותר גם בימינו.

פרט ליומן המסע, כתב טריסטראם, שביקר בארץ ישראל פעמים אחדות במחצית השנייה של המאה ה-19, ספרים נוספים שלא תורגמו לעברית וביניהם: "הטופוגרפיה של ארץ הקודש" (1871); "ארץ מואב – מסעות ותגליות ממזרח לים המלח ולירדן" (1873); "אורח חיים מזרחי בארצות המקרא" (1894); ו"דרכי ארץ ישראל" (1882).

תצפיותיו של טריסטראם הותירו את רישומן בכמה משמות בעלי החיים שתיאר, והם נקראו על שמו. הידועה מכולן היא טריסטרמית ים המלח: ציפור שחרחורת שאברות כנפיה כתומות, בת למשפחת הזרזיריים, הנפוצה באזור ים המלח וציורה מופיע לראשונה בספרו של טריסטראם וגם בשער של הספר שלפנינו.

שמו של טריסטראם ניתן גם לשני מיני דגים ממשפחת האמנוניים הנקראים בעברית טברנון ובשם המדעי Trigtramela. שמו מונצח גם בשמו המדעי של המריון המצוי (Meriones tristrami), מכרסם בגודל בינוני הנמנה עם משפחת הגרביליים ונפוץ בחבל הים תיכוני של ישראל. אין ספק שטריסטראם ראוי לכבוד זה וגם לתואר שהוענק לו, "אבי הזואולוגיה של ישראל במאה ה-19".

החי והצומח של ארץ-ישראל/ הנרי בייקר טריסטראם  (1884)

תרגם וערך מדעית: חיים מויאל

הוצאת מוסד ביאליק (2007)

הספר עם כריכה קשה ומהודרת (296 עמודים ובהם כ-20 ציורים צבעוניים וש"ל). מספר קטלוגי:  1110913.

(מכירה במחיר מבצע של 86 ₪  דרך אתר ביאליק: http://www.bialik-publishing.com/)

השאר תגובה

דילוג לתוכן