וילה מלצ'ט *

וילה מלצ'ט שוכנת על שפת הכנרת, מול המושבה מגדל, הבית החל להיבנות . בשנת 1928 כבית אירוח של לורד מלצ'ט, במשך השנים הוזנח הבית, בשנות ה-70 של המאה העשרים נרכש על ידי משפחת אייזנבג צילום: Hanay

וילה מלצ'ט היא וילה בודדת, בסגנון האדריכלי אנגלי-קולוניאליסטי, השוכנת לחוף הכנרת, מול המושבה מגדל. הווילה נבנתה בשנות ה-20 של המאה העשרים, על ידי הלורד מלצ'ט וקרויה על שמו. המבנה תוכנן על ידי האדריכל בנימין צ'ייקין ביחד עם האדריכל זליג אקסלרוד. בנימין צ'ייקין היה אדריכל ישראלי , ממתכנני האוניברסיטה העברית בירושלים ומתכננם של מבנים רבים בירושלים ובתל אביב. זליג אקסלרוד היה אדריכל בארץ ישראל בתקופת היישוב ותכנן מבני ציבור בעלי ערך אמנותי: מלון אליזבת, מלון ניו יורק, בית הכנסת הגדול בעפולה.

Villa Melchett-Israel

אלפרד מונד – אלפרד מונד

סר אלפרד מוריץ מונד – Alfred Moritz Mond, היה הברון הראשון מלצ'ט – לורד מלצ'ט – 1st Baron Melchett. היה תעשיין, איל הון ופוליטיקאי יהודי-בריטי, ממנהיגי יהדות בריטניה ופעיל ציוני. ב-1917, בגיל 50 ובשיאה של הקריירה הפוליטית שלו בממשלת בריטניה, החל מונד לגלות מחדש את יהדותו. באותה שנה נשא לראשונה נאום בו דיבר בשם העם היהודי. מונד החל לגלות עניין בציונות עם כיבוש ארץ ישראל בידי הבריטים, בהשפעת ידידו חיים ויצמן. ב-1921 אמר כי "יקדיש את שארית מרצו להקמת מבנה איתן במקום שפעם ניצב בו מקדש שלמה". 

פסל הלורד מלצ'ט (1934) מאת בתיה לישנסקי
Public Domain

ב-1922 ביקר לראשונה בארץ ישראל יחד עם חיים ויצמן, והיה בין המשקיעים שגייס פנחס רוטנברג להקמת מפעל החשמל שלו. לורד מונד השתתף במשלחת הסקר לענייני התיישבות בארץ ישראל. הוא מונה כחבר בחבר הנאמנים הראשון של האוניברסיטה העברית בירושלים שזה אך הוקמה, בראשות ויצמן, וכן כנשיא הראשון של הטכניון. ב-1928, בעת סיור בגליל, פקד את קברם של יוסף טרומפלדור וחבריו בתל חי, ולאחר שהתאכזב לגלות שאין מצבה לזכרו במקום ניאות לממן את פסל האריה השואג.

Alfred Mond
צילום: Henry Walter Barnett  Public Domain

תל מונד

מונד קבוצת בעלי הון בריטים לא-יהודים להשקיע ברכישת קרקעות בארץ ישראל, כמיזם עסקי, ולצורך כך הוקמה "חברת מטעי ארץ ישראל".  נרכשו 2,500 דונם קרקעות חקלאיות באזור השרון, מצפון לכפר סבא, שם ניטעו פרדסים והוקמה התיישבות לחקלאי המקום. במקום נוסדה מושבה שנקראה על שמו – תל מונד. אחד משבעת הבתים הראשונים במושבה היה ביתו של אלפרד מונד (כיום מוזיאון בית הלורד).

בית אלפרד מונד בתל מונד- משמש כמוזיאון לתולדות ההתיישבות בגוש תל מונד
צילום:ד"ר אבישי טייכר

וילה מלצ'ט

בשנת 1922 אלפרד מונד ביקר בארץ ישראל אם חיים ויצמן. הם הגיעו למושבה מגדל לחוותו של משה גליקין (מיסד ״חוות מגדל״). גליקין נטע לכבודו חורשה ליד הכנרת שתישא את שמו. בהמשך הביקור שכנע גליקין את מונד לרכוש שטח אדמה ליד הכנרת כדי להקים עליה וילה.

משה גליקין – מיסד ״חוות מגדל״
שיצוש הוגן

השטח שנרכש כלל כ-200 דונם. בשטח שנירכש ניטעו מטעים ופרדסים. הבית עצמו החל להיבנות בשנת 1928. בנייתו הסתיימה כנראה בשנת 1931, לאחר מותו של מונד.

בין השנים 1939-1931 נהגה בתו של מונד, ליידי אווה ויולט רדינג, לבלות את חופשותיה בווילה, באירוח מנהיגי יישוב רבים ביניהם דוד בן-גוריון, אורד וינגייט, חיים ארלוזורוב, חיים ויצמן ואחרים. אווה ויולט מונד התחתנה עם ג'רלד אייזקס, בנו של רוּפוּס דניאל אייזקס, המרקיז הראשון מרֶדינְג – Rufus Isaacs, 1st Marquess of Reading. דניאל רדינג היה היושב ראש המייסד של חברת החשמל הישראלית בימי המנדט הבריטי על ארץ ישראל. תחנת הכוח רדינג בתל אביב נקראה על שמו.

הבית בעל שתי קומות ומסויד לבן. סביב הבית חצר מטופחת גדולה. את הבית מקיפה גדר. בין הבית לכנרת עובר שביל סובב כנרת. הבית הוכרז כאתר מורשת, על ידי המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל. המקום נפתח לקהל הרחב לביקורים, סיורים ואירועים.

וילה מלצ'ט בשנות ה-30
צילום: תמר הירדני

ביקור ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו הגברת שרה נתניהו בוילה מלצ׳ט

4 comments

 1. דנה זילברמן כהן

  שלום רב,
  בשבת האחרונה ה-27.2 הגענו לביקור בוילה מלצט אך נאמר לנו שהמקום סגור.
  האם הוא סגור בגלל משבר הקורונה? מתי ייפתח שוב לציבור הרחב?

 2. יעקב ליבנה

  הניתן לבקר בחוהמ"ס בוילה מלצט?

 3. שלום , כמי שעבד במקום , המקום סגור כבר כמה שנים . הוא בבעלות פרטית עושים במקום שינויים . כרגע אין אפשרות להכנס ואין סיורים במקום . ברגע שיהיה חדש אני מאמין שיצאו עם פרסומים .

השאר תגובה

דילוג לתוכן