וויילהה – Vielha

Vielha e Mijaran – וויילהה – Vielha

Vielha e Mijaran -וויילהה – Vielha הוא שם העיר בשפת אראנית המקומית. בספרדית וקטלונית היא Viella. ילדי עמק אראן לומדים באראנית ולאחר מכן לומדים גם קטלונית ולאחר מכן לומדים בספרדית. רק אז אם לא נשרו הם לומדים אנגלית. בארץ הורים משביתים בית ספר אם יש כיתה של 40 תלמידים. בוויילהה ועמק אראן שוחחנו עם הורים שהפגינו כדי לשמור על בתי ספר של 40 תלמידים. זה אזור מבורך בתיירות סקי בחורף ותיירות treks בקיץ.

הדרך מזרחה מאיינסה בכביש מס' N260 היה משעממת. עוד הר מדהים, עוקף מקסים, עמק נפלא או תצפית שלא מן העולם הזה. רק בנסיעה בסרפנטינות וערפל היתה איטית ולקחה יותר זמן ממה שמצאתי האתר http://distancesfrom.com . השתמשתי רבות באתר הזה להכין את המסלולים שלנו. הוא אפילו מדבר עברית. בסוף כביש N260 פנינו צפונה בכביש N230 לאורך נהר נוגוארה-ריבגורסנה Noguera Ribagorcana ודרך אחת המנהרות הארוכות בפירנאים (בארוכה ביותר עוד נספר) מנהרת וויילה  Tunel de Vielha. העיירה רחוקה מגבול צרפת רק קילומטרים בודדים. וויילה 980 מטר מעל פני הים ואוכלוסייתה 6,000 נפש.

בחרתי את העיירה הזו למנוחת השבת למרות שאין בה קהילה יהודית בכלל. כך עושים רבים מן הטיולים המאורגנים מהארץ. הנוף ההררי סביב נצפה מכל הרחובות העיירה. יום לפני שהגענו לוויילה היו גשמי זעף בפירנאים ורבים מהכבישים נהרסו. זה הקשה עוד יותר על הנהיגה. המקומות המסוכנים מיד סומנו ושוטרים כיוונו את התנועה. לא היו אבידות בנפש אבל היה הרבה נזק לרכוש. מחלון המלון יכולנו לתצפת על מנחת מסוקים מאולתר בה המסוקים הובילו עמודי חשמל, גנרטורים, כבלים וצינורות.

תכנננו את וויילה כמרכז למספר טיולי כוכב במסע השורשים שלנו למונטגארי, אלוס, אסטרי, ו-סורט. למדתי להכיר היטב כל סרפנטינה בכבישים C28 ו-C13. במעברים ועקפים אפשר לעמוד בשלג בשרוולים קצרים. מכל צד זורמים מי שלגים מפשירים. הפלגים מצטרפים לנחלים ומפלים וההצגה נפלאה.

השאר תגובה

דילוג לתוכן