התיישבות סובב כנרת *

מסלול:

מסלול חשוב להכרת התיישבות סובב כנרת – ראשות ההתישבות בארץ ישראל. התחנות כולן מרוכזות סביב אגם הכנרת ונגישות לרכב משפחתי. בקרו ב:- נהריים וגשר הישנה, המושבה כנרת, חצר כנרת, בית הקברות של כנרת, בית המשאבות, דגניה, אום ג'וני.

נהריים

חצר גשר הישנה

המושבה כנרת

מוֹשֶׁבֶת כִּנֶּרֶת נוסד כמושבה בשנת 1908 על ידי חברת יק"א של הברון הירש אך עתה בניהולו של הברון רוטשילד. [היא היתה המושבה הראשונה שהוקמה בארץ ישראל.-משפט זה בוטל.] הישוב נקרא על שמה של כנרת הקדומה. המושבה שוכנת על שרידי הישוב הקדום צינברי, שבו חנה אספסיאנוס לקראת כיבוש העיר טבריה. מתישבי כנרת החליטו לקבל נחלות במושבות החדשות ולהתאכר לפי מודל האיכרות במושבות העלייה הראשונה על-פי התנאים של יק"א. זו בעצם מושבה של העלייה הראשונה שנבנתה בימי העלייה השנייה.

המושבה כנרת - התיישבות סובב כנרת
המושבה כנרת

לאחר קום המדינה, הוקמה מועצה-מקומית שניהלה את הישוב בנפרד מהמועצה האזורית עלפי עקרון של משרד הפנים שהמושבות תנוהלנה על ידי רשויות מקומיות עצמאיות [אולי כדי להפריד בין ישובים המזוהים במפלגות שונות]. אך במסגרת איחוד רשויות מקומיות ב־2003, בוטלה המועצה המקומית והכפר צורף למועצה האזורית עמק הירדן.

 • ב-"רחוב המייסדים" עומדים הבתים הראשונים הבנויים מאבן בזלת. בקצה הצפוני של הרחוב, מחוץ לגדר המושבה, ניצב בית משפחת טריידל, הגבוה משאר הבתים ברחוב, ועליו, על פי הפולקלור המקומי‏, כתב יעקב פיכמן את שירו אגדה (על שפת ים כנרת ארמון רב תפארת).

 • בבית אותו רחוב זה נמצא "מוזיאון כנרת" הכולל את ארכיון המושבה ומוצגים מראשיתה.

חצר כנרת – חוות כנרת

צמוד למושבה נמצאת חוות כנרת, החווה החקלאית הראשונה אשר הוקמה ב-1908. בחווה נולד רעיון הקיבוץ וממנו יצאו גרעינים להגשים את רעיון הקיבוץ (דגניה א') והמושב הראשון (נהלל). גם ההגנה ו-"המשביר" נוסדו בחצר כנרת. מן רעיון הקיבוץ נוצרו מוסדות המבוססות על שויון האשה סוציאליסטי:-

 • משק הפועלות הראשון
 • חוות הלימוד לנערות בשם חוות העלמות
 • בחצר כנרת עבדה וקיבלה את השראתה רחל המשוררת

חצר כנרת כוללת שחזור של החצר ותערוכה על רחל המשוררת.

בית הקברות של כנרת

הקבר הראשון בבית הקברות נכרה בשנת 1911 עבור מנחם מנדל שמואלביץ (ממש"י) שהיה אריס בבית המוטור. בית הקברות שימש את תושבי המושבה כנרת, ובמשך הזמן גם את קבוצת כנרת, אנשי ההסתדרות ואנשי תנועת העבודה.

 • בבית הקברות קבורים אישים מפורסמים בני העלייה הראשונה והשנייה כגון רחל המשוררת.
 • [לבושתנו] תושבי הקבוצה והמושבה סרבו לקבור את מתי תימני כנרת בבית הקברות עצמו, ורק לאחר זמן מה הוקצתה להם חלקה נפרדת בבית הקברות. תימני כנרת הגיעו ארצה בשנת 1909.
 • חלקה נוספת מיוחדת לגולי תל אביב אשר הגיעו לכנרת לאחר שגורשו על ידי העות׳מאנים בשנת 1917 מבתיהם. 10 נפטרו ונקברו תחת גל אבנים ללא ציון.

הבטחות יש לקיים

חורשת האקליפטוס

בית המשאבות – בית המוטור

בכניסה לקבוצת כנרת צפונית לירדנית נמצא בית המוטור. לבית שתי קומות וגג רעפים מאבני בזלת. הבית נבנה ב-1910 על ידי האגרונום משה ברמן מנהל חוות כנרת  ובו עמדה המשאבה הראשונה באיזור, ששאבה מים מהירדן להשקיית אדמות העמק. בבניין גרו "שלישית יחד": בן ציון ישראלי, מאיר רוטברג ונח נפתולסקי. מנחם שמואלביץ (ממש"י), מחברי קבוצת כנרת, התגורר אף הוא במקום לתקופה קצרה עד שנרצח. המשאבה עבדה עד שנת 1928. בית המוטור שוקם בשנת 1988 והפך למוזיאון בשנת 1994. הבית סגור רוב הזמן ויש לתאם ביקור בו בקבוצת כנרת.

בבית המוטורים, וכן בצריפים שהיו לידו, התגוררה בשנים 1912-1930 בתנאים קשים, קבוצה של עולים מיהודי תימן שגידלו במקום ירקות. רבים נפטרו ממחלת המלריה. בין התימנים ובין קבוצת כנרת היו מריבות מתמשכות על הקרקע ועל המים  [ואולי גם על רקע גזעני]. בשנת 1929 הועברו העולים מתימן לכפר מרמורק שליד רחובות.

דגניה

דגניה נוסדה בשנת 1910 מאדמות הכפר אום ג'וני ממזרח לירדן. לאחר הקמת דגניה ב' בשנת 1920 נקראה דגניה א׳.

 • הקבוצה הראשונה ליישב את מקום היתה "קבוצת הכיבוש" שהוזמנה על ידי המשרד הארצישראלי בשנת 1909 לעבוד באתר כקבוצת כיבוש תמורת שכר. חלק מן הקבוצה פרשה ועברה לחדרה.
 • "הקומונה החדרתית"‏ ו-"הקומונה הרומנאית" היו בשנת 1910 הקבוצה השנייה שעיבדה את אדמות אום ג'וני –  תחילה באום ג'וניובשנת 1912 בבאב-אלתום – שער הנהר, מוצא הירדן מהכנרת.
 • בשנת 1913 הצטרפה הקבוצה השלישית שעבדה בדגניה, קבוצת חברי ההסתדרות המצומצמת, בוגרי המחזור הראשון של הגימנסיה הרצליה. בין חברי הקבוצה אליהו גולומב.

אום ג'וני – היא דגניה

אום ג׳וני
אום ג׳וני

דגניה א', שהפרישה חלק מאדמותיה להקמת דגניה ב' בשנת 1920. הרעיון היה למלא את העמק ב"דגניות" – אך הרעיון לא התגשם.

דגניה א' הייתה מוכנה להפריש חלק מסוים נוסף גם עבור דגניה ג'. הגרעין של גניגר התיישב זמנית סמוך לדגניות (א' וב') בשטח שנקרא "דגניה ג'", אולם, קבוצה זו התיישבה בסופו של דבר בעמק יזרעאל. הקיבוץ השלישי שהיה אמור להקרא דגניה ג', הוקם דרומית לדגניה ב' ונקרא בית זרע.

ציוד: נעלי הליכה, ביגוד מתאים, אוכל ושתייה לכל היום.

ביבליוגרפיה:

 1. "כאן על פני האדמה", מוקי צור.

 2. בין ציון לציונות האוניברסיטה הפתוחה.

 3. רחל המשוררת מכנרת, עמוס בר.

 4. הכנרת וכל נתיבותיה, איל מירון.

השאר תגובה

דילוג לתוכן