העיר האבודה בגליל חורבת דנעילה *

שרידי בית ומתקנים חקלאיים בחורבת דנעילה בגליל העליון, שרידי חווה חקלאית ביזנטית מהמאה ה5-7 לספירה. במקום חיו כ-10 משפחות שהתבססו כלכלית על ייצור שמן זית., Location:ליד חניון נחל שרך צילום: ד"ר אבישי טייכר

חורבת דנעילה (העיר הנעלמה) היא אתר ארכאולוגי בלבו של חורש ים תיכוני בגליל העליון. האתר נמצא ליד חניון נחל שרך, בתוך מתחם יער הילד היהודי. על פי מפת החברה לחקירת ארץ ישראל (Palestine Exploration Fund) מאמצע המאה ה-19, החורבה נקראת ח'רבת א-נעיילה. בשנת 1944 פרסמה מחלקת העתיקות של ממשלת המנדט ילקוט שמות מפורט ובו כל האתרים שבהם נמצאו עתיקות בגבולות ארצנו. אחד השמות הוא ח'רבת א-נועיילה, שפירושו חורבת הפרסה הקטנה. במקום שרידי רחובות בתים, בתי בד ובורות מים.

חפירות נערכו במקום ב-1984 וב-1986. החפירות שבוצעו במקום מעידים על כפר גדול שתרעים על פני חמישה דונמים.

גרעין היישוב החל בתקופה הרומית והוא התרחב בתקופה הביזנטית. בתקופה הצלבנית והממלוכית האתר יושב מחדש.

במקום נחשפו חמישה בתי בד לייצור שמן זית שעליהם התבססה כלכלת היישוב.

בשנים 2000–2001 החלה הקרן הקיימת ורשות העתיקות שימור ושחזור של בתי הבד בחורבה. שוקמו קירות, מפתנים ובתי בד, נפתחו סמטאות והוכשר מסלול מעגלי לסיור בחורבה.

במקום מגרש חניה מוסדר, פינות ישיבה מסודרות (שולחנות של קק"ל) תחת צל החורש הטבעי במקום, מתקני שעשוע לילדים.

יער הילד היהודי

 יער הילד היהודי ניטע על ידי קק"ל בין השנים 1978–1979, לציון שנת ה-30 למדינת ישראל, במסגרת מבצע חינוכי ללימוד על אודות השואה.

מהמקום יוצא שביל הליכה מסומן בנחל שרך המגיע למערת שרך ולנחל בצת (וָאדִי כַּרְכָּרָה). במקום יש אתר זיכרון לחללי המועצה האזורית מעלה יוסף שנפלו במערכות ישראל.

אנדרטה לחללי אנשי מועצה אזורית מעלה יוסף, שנפלו במערכות ישראל, Location:חניון נחל שרך
צילום: ד"ר אבישי טייכר

נחל שרך

נחל שרך הוא נחל אכזב. סביבו עצי חורש ים-תיכוני: אלון מצוי ומעט אלון תולע, אלה ארצישראלית, אשחר, ער אציל (דפנה), קטלב, וליבנה רפואי. על כולם מטפסת קיסוסית. במורד הנחל, קרוב יותר למים אפשר למצוא גם עצי כליל החורש ואדר סורי.

מפת אזור נחל בצת שבמרכזו נמצאת שמורת נחל שרך – נחלת הכלל

מערת שרך

במרכז שמורת נחל שרך נמצאת מערת שרך, עם כניסה לבטן ההר (בלוויית פנסים) למערת נטיפים מרהיבה לגובה של כ-20 מטרים במעבה ההר, במסלול מסודר הכולל מדרגות ברזל ויתדות, שאורכו קרוב ל-200 מטר, היציאה מהמערה היא במפלס העליון, בגובה של כ-15 מטר מעל הערוץ. בתקופת החורף (נובמבר – אפריל) בה לנים העטלפים, הכניסה למערה אסורה.

מערת שרך צילום:Tamar Hayardeni 

חורבת דנעילה ליד גרנות על כביש הצפון (בגליל העליון)

למקום מוביל כביש אספלט היוצא מכביש 899 (כביש הצפון), כ-100 מטר מזרחית ליישוב גורנות הגליל.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: