הנהר הסודי בשטח מפעלי ים המלח *

Youtube

אי שם בישראל מסתתר אוצר לאומי, נהר סודי, נהר בשטח מפעלי ים המלח שאף אחד לא ידע שהוא קיים, לא הארגונים הירוקים ולא הרשויות בישראל. חוקרים במכון הגיאולוגי טוענים שמדובר בתופעה המוכרת להם עשרות שנים. 

המקום הוא ללא ספק גילוי מדהים ברמה עולמית מבחינת תופעות הטבע הבראשיתיות והמיוחדות שלו: נטיפים וזקיפים של מלח, פטריות מלח ייחודיות, מעיינות חימר והפיתולים המיוחדים של הנחל. 

הנהר הסודי נחשף לציבור באמצע חודש ינואר, 2020, בחדשות כאן 11.

שידור כאן 11 ב- 20 ינואר, 2020

שידור כאן 11 ב-21 יונואר, 2020

ה"נהר הסודי" שנחשף לציבור לראשונה בחדשות כאן 11 הוא קניון נחל ערבה הזורם בעוצמה, חותר בסלעי חוואר של מצוקי צאלים ומתנקז לאגן הצפוני של ים המלח. המים שזורמים בו הם מי מעיינות, מי תהום, מי שטפונות ומי בריכות לאחר שהופק מהם המלח. השילוב של מים מסוגים שונים יוצר גוונים עזים של תכלת וטורקיז, ומערבולות במפגש הערוצים. גדות הנחל הן שטח מישורי בתולי, שמהווה רקע מרהיב לנקיק.

נחל ערבה

נחל הערבה הוא נחל אכזב הזורם בחלקה הצפוני של הערבה, מדרום לצפון. מוצאו של הנחל בגב הערבה, והוא נשפך לאזור בריכות האידוי במה שהיה בעבר האגן הדרומי של ים המלח, צפונית לשם.

תוואי נחל הערבה צילום: קרלוס הגדול
נחל ערבה
דלתת המלח בשפך נחל הערבה 

התפתחות דלתת המלח בשפך נחל הערבה לים המלח 1985-2014

בניית דלתת המלח בשפך הערוץ, התארכות הערוץ והתפתלותו בתגובה לירידת מפלס ים המלח במשך השנים ( ד"ר אלעד דנטה, האוניברסיטה העברית בירושלים והמכון הגאולוגי)

מי אחראי?

האמנם לא מוכר ולא ידוע וסודי, ומה הסיפור של "הנהר הסודי" הזה בים המלח? חוקרים במכון הגיאולוגי טוענים שמדובר בתופעה המוכרת להם עשרות שנים. לדברי המומחים, לא מדובר בתופעת טבע כי אם בתוצר מלאכותי של מפעלי ים המלח, שמזרימים לנחל הערבה תמלחת מבריכות האידוי. 

המים שזורמים בנחל הסודי הם בעצם ״תמלחת״, מים המרוכזים יותר ממי ים המלח. בעשורים האחרונים הנחל התארך והערוץ התעמק. בגלל שיש בערוץ זרימה רציפה, והתשתית שבו הוא זורם היא מאוד רכה, עם ירידת מפלס ים המלח וחשיפת שיפועי קרקעית חריפים, הוא הגיב בהתחתרות מהירה. הערוץ התעמק ויצר את הקניון שאנו רואים בתמונות. "הנחל ימשיך להתחתר עם ירידת המפלס גם בעתיד בקצב של עשרות סנטימטרים בשנה".

סיכוני השטח

שימו לב כי נכון לעכשיו לא מומלץ לבקר או להיכנס לאזור הנהר, זאת משום שהמקום מלא במוקשים – ישנה סכנה חיים אמיתית להגיע לשם. חובה להדגיש שאסור לטייל באזור לשון ים המלח! זהו אתר אסור ומסוכן לטיולים. יש בו בוץ טובעני, בולענים, וייתכנו מוקשים ישנים שנסחפו משטח גבול ישראל-ירדן. הקרקע לא יציבה, צפוייה להתבקע, עלולים להיפער בולענים עמוקים וקטלניים לרגליי המטיילים בכל רגע. השאלה שצריכה להטריד אותנו לא עוסקת באם מדובר בגילוי חדש או ישן, אלא בזיהום הסביבה שיוצרת כיל.

 הנהר הסודי בים המלח النهر السري بالبحر الميت

Amazing Aerial View of Dead sea secret river

השאר תגובה

דילוג לתוכן