היכן מנורת המקדש אמיתית?

 

בחודש כסלו יהודי כל העולם חוגגים את החנוכת המקדש על ידי המכבים וההדלקה הניסית של של מנורת המקדש. דורות רבים מנסים לאתר את מקום המסתור של המנורה שנלקחה בשבי על ידי הכוחות הרומים בפיקודו של טיטוס. הן שכונת נוה שאנן בתל אביב והן טבעת התעלות באמסטרדם שרטטו רחובות העיר כמו דגם של מנורת המקדש בירושלים. אמנם טיטוס שדד את מנורת בית המקדש, אך היא חיה וקיימת בתל אביב ואמסטרדם.

תל אביב

ראוי לעיר העברית הראשונה של התנועה הציונית להיבנות בצורתה של מנורת המקדש. אכן, עבור שכונת נוה שאנן סביב רחוב לוינסקי בדרום תל אביב הארכיטקט יוסף טישלר תכנן רחובות בצורת מנורת שבעת הקנים. לא רבים ערים לעובדה זו מפני שניתן לזהות את צורת המנורה רק במפה או הצילום אויר.

יוסף טישלר,מתכנן התיישבות ועיור ארצישראלי,  הקים כ-300 בתים בתל-אביב, בני ברק, פתח תקוה וכפר סבא. הוא תכנן רובעי עיר שלמים כגון שכונת פקידי אפ"ק ונוה שאנן בתל אביב. טישלר בנה את בתיהם של רבים וחשובים מתושביה בעיקר בסגנון הבינלאומי, שנקרא בארץ גם סגנון הבאוהאוס. ומילא תפקידים בחייה הציבוריים של העיר.

אמסטרדם

גם תכנון העיר העתיקה שלב העיר אמסטרדם דומה לצורת המנורה. אמנם ההולנדים מעדיפים לכנות את צורתה של העיר כ״פרסה״. תושבי העיר (גם לא יהודים) נוהגים לכנות את העיר גם ״mokum״. השם לקוח מהשפה העברית – ״מקום״

בימי הביניים תעלת מגן (Singel) הקיפה את עיר הנמל אמסטרדם. לימים במאה ה- 17 נתוספו שלש התעלות המרכזיות של העיר (Prinsengracht, Herengracht and Keizersgracht) סביב ה- Singel בצורת פרסה וה- Singel הפך להיות התעלה הפנימית ביותר של פרסת הסוס. רצועת התעלות מכונה Grachtengordel – The Amsterdam Canal District. טבעת התעלות הוכרזה Unesco World Heritage Site. ביתה של של אנה פרנק נמצא בסמוך.

לא צריך דמיון רב לזהות את צורת המנורה בפרסה זו – כפי שאתם יכולים לראות במפה.

ראשוני אנוסי ספרד הגיעו לאמסטרדם בשנת 1593בשל הסובלנות הדתית באופן יחסי שהייתה בעיר. ביניהם היו סוחרים ובעלי מקצוע הדרושים לקיום מסחר וסחר ימי הבינלאומי מנמל אמסטרדם. היהודים האנוסים היו תומכים נלהבים של בית המלוכה Orange. הם ריכזו באמסטרדם את קשרי המסחר הקודמים שלהם לצפון אפריקה ומזרח הים התיכון. האנוסים תרמו רבות בהקמתה וניהולה של חברת הודו המערבית ההולנדית. יש טוענים כי שלש התעלות ה-Grachtengordel מומנו על ידי יהודים ספרדים ממגורשי ספרד ופורטוגל שמצאו מקלט באמסטרדם – וכתוצאה מזה עוצבו בצורה מיוחדת זו. לא כל ההיסטרויונים מסכימים לתיאוריה זו. בכל זאת נעים לעין יהודית שבעיר שתושביה מכנים אותה ״מקום״ תוכננה בצורת מנורת המקדש.

 

Amsterdam_Map

השאר תגובה

דילוג לתוכן