הגן הבוטני בהר הצופים

בעקבי תמר – הגן הבוטני בהר הצופים

המפגש ה-19 לזכרה של תמר  קרליבך ספיר התקיים השנה ביום רביעי, יום ירושלים, כ"ח אייר תשע"ג,  8 במאי 2013. הפעם בקרנו בגן הבוטני שבהר הצופים.

בגן הבוטני נתגלו לעינינו שורשים יהודיים, שורשים ציוניים ושורשי עצים השלובים יחדיו. סיימנו באמפיתיאטרון ההיסטורי של האוניברסיטה העברית בהר הצופים.

המסלול מומלץ.

  • המסלול נוח יחסית (אין עליות/ירידות משמעותיות).
  • יש להצטייד בנעליים נוחות, מים וכובעים בהתאם למזג האוויר.
  • מקום ההתכנסות:  הר הצופים, שד' צ'רצ'יל,  בכיכר בקצה המזרחי של השדרה (ליד קפה "ארומה").
  • חנייה במגרשי החנייה הסמוכים.

Har Hatzofim - הגן הבוטני בהר הצופים הגן הבוטני בהר הצופים

תחילה התמקמנו במדשאה חדשה ברחוב צ'ירצ'יל (ליד ארומה) המוקדשת ליחידת "משמר ההר"  יח' 247 "מצוף" אשר שמרה על הר הצופים בשנים 1948-1967.

משה חרמץ, מדריך טיולים וחוקר א"י,  סקר את הטראומה הלאומית של אבדן שיירת הרופאים והאחיות (שיירת הדסה, שיירת הר הצופים) בה נהרגו 78 מנוסעי השיירה. (לזכרם רחוב הע"ח בירושלים.) לוחמי הצנחנים שפעלו המלחמת ששת הימים קבלו פקודה קודם כל לשחרר את הדרך להר הצופים.

IMG_5005 IMG_5007

 

חצינו את הכיכר ונכנסנו לרחוב שומרי ההר. המדריכה אילנית עמית  שהדריכה עם תמר באותו מחזור בבי"ס שדה רמו"ש, הצביעה על מבני האוניברסיטה העברית שנבנו לאחר מלחמת ששת הימים אשר תוכננו להידמות למבצרים הסגורים לסביבה המאיימת. קירות מגן- חלונות דמוי חרכי ירי – קירות ללא חלונות. איזה פיספוס עיצובי להתעלם מהנופים של העיר העתיקה וים המלח.

IMG_5014 IMG_5021

בצד שמאול נמצאת הכניסה לגן הבוטני – שער קבר ניקנור – דרך מנהרה שעל קירותיו מצוירים שרשים המסמלים שרשים יהודיים, ציוניים ובוטניים.

IMG_5022

IMG_5025

IMG_5032

IMG_5033

IMG_5034

IMG_5035

IMG_5036

IMG_5037

IMG_50621


Warning: A non-numeric value encountered in /home/customer/www/hoshvilim.com/public_html/wp-content/plugins/slideshow-satellite/views/orbit/jsinit.php on line 17

בסוף המנהרה פנינו ימינה לשביל המוביל לקבר ניקנור. אבות האומה שאפו לייסד כאן פמתיאון לאומי, מעין חלקת גדולי האומה, ואמנם אושיסקין ופינסקר נקברו ליד קבר ניקנור, דמות היסטורית שתרמה את שער הנחושת בכניסה המזרחית לבית המקדש השני. מה לכהן ולמערת קבורה? כאן הכהנים חיכו בחוץ.

הגן הבוטני מחולק בשיטתיות וכדאי לבקר בכולם.

  • אזורי בית גידול: חורש, מקווי מים, צמחי סלעים, בתה, מדבר, חולות, הר הנגב וסיני
  • צמחים לפי נושאים: חקלאות, צמחי תועלת, אירוסים, מינים נדירים וגיאופיטים

הגן הבוטני בהר הצופים

המשכנו ללכת בשביל לעבר אזור "צמחים של מקווי מים וגדות" כדי לשמוע מפי ד"ר יובל ספיר, מנהל מדעי של הגן הבוטני של אוניברסיטת תל אביב ואחיה של תמר, עשה לנו סדר לגבי גנים בוטנים בכלל והגן הבוטני בהר הצופים בפרט.  במיוחד הרשים אותי הסברו אודות מטלת הצלת מינים בסכנה אשר סיכם בהצעה על

אירוס ענף מדהים שגדל בגן הבוטני.

מכאן התקדמנו דרך הקמפוס בין המבנים הישנים היפפים שנבנו לפני 1948 וחדשים שנבנו לאחר 1967. כמובן אין לדלג על מגדל המים המשודרג של האוניברסיטה העברית ותצפית לעבר אוגוסטה ויקטוריה.

IMG_5069 IMG_5075

 

 

 

בסיום משה חרמץ עשה לחנו תרגיל "הלם נוף" כאשר הוביל אותנו כמעט עד למדרגות המובילות לאמפיתיאטרון האוניברסיטאי. עצמנו עיניים והתקדמנו כמה צעדים ואז הוא נתן הוראה לפקוח עיניים – כמו מכונה – כולם אמרו וואוו! למראה הנפלא של מדבר יהודה וים המלח.


השאר תגובה

דילוג לתוכן