הבזאר הגדול – קאפאלי צ׳ארשי – Kapalıçarşı

ה-גראנד באזאר (הבזאר הגדול) שם את השוק של ירושלים העתיקה בכיס הקטן. קאפאלי צ׳ארשי מציע חנויות תכשיטים, קדרות, תבלינים, מוצרי עור, מוצר נחושת, מזכרות ושטיחים. בו תמצאו את הכל – החל ממציאות לתיירים ועד לפריטי אופנה בסגנון טורקי. החניות במעגל החיצוני מיועדות לתיירים ואילו החנויות הפנימיות מיועדות למקומיים – והמחיר בהתאם. זה אחד השווקים העתיקים והגדולים ביותר בעולם. חצי יום בבזאר מספק הזדמנות מצוינת להתאמן על כישורי המיקוח שלכם – אף פעם אל תסכימו להצעת המחיר הראשונה!

שער לבזאר הגדול
שער לבזאר הגדול

אל הבזאר מובילים 18 שערים, וארבעה מהם הניצבים בארבעה כיוונים שונים נחשבים לשערים העיקריים. אל שערים אלה מובילים שני רחובותיו הראשיים של הבזאר – האחד חוצה את אותו מדרום לצפון במרכזו, והאחר ממזרח למערב בצידו הדרומי. השערים הם "שער השוק" (Çarşıkapı) בדרום, שער באיזיט (Beyazıt kapı) במערב, "שער הנפחים" (Kuyumcular kapı) במזרח ו"שער אריג'ילר" (Örücüler kapı) המוביל לכיוון קרן הזהב בצפון.

 

 

 

הבאזאר הגדול נחשב לאחד השווקים המקורים הגדולים בעולם. הבאזאר הגדול משתרע על 58 רחובות. יש בו כ-3,000 חנויות, ומבקרים בו בין 250,000 ל-400,000 קונים מדי יום. כפי שאתם רואים במפה המצורפת סחורה מסוימת מרוכזת באזור מסוים בבזאר.

הבזאר הגדול איסטנבול
Istanbul top tourist attractions printable map

ניסיתי לצלם את מלא מגוון הסחורות. חבל שאי אפשר לצרף גם את ריחות התבלינים. שימו לב לקירוי האמנותי מעל לרחובות הרחבים ונקיים.

 

דרכי הגעההבזאר נמצא בסמוך לכיכר Beyazit מרחק הליכה מכיכר סולטאן אחמט,כמו גם הדרך לחשמלית העוברת במקום, אם תיסעו בחשמלית עליכם לרדת בתחנה של כיכר Beyazit. מספר מטרים משם תוכלו לראות את הדרך המובילה לשער הראשי של הבזאר. תגידו לכל נהג מונית (אפילו מי שאינו מדבר אנגלית והם הרוב) קאפאלי צ׳ארשי והוא יסייע אתכם לשער הקרוב.

פתוח בימים שני עד שבת, בין 09:00 ל-19:00. סגור בשבתות. סגור בחגים דתיים.

 

חוויית ביקור בחנות שטחי קילים

בתכנון הטיול שלכם תתנו חצי יום לפחות לבזאר הגדול. לכו ברגל, שתו כוס תה, טעמו מעט רחט לוקום, תנהלו מו״מ על איזה מזכרות חיוניות ותשוחחו עם בעלי הבסטות. בשבילי זה החלק המענין ביותר בסור בחו״ל – להכיר את עמך.

Hikmet Sirlak
Hikmet Sirlak

היקמק סירלק מחנות Recep Karaduman, הנמצאת ב-  Takkeciler Sokak 54 אירח אותנו לספל תא לשיחה מעמיקה על הפילוסופיה של אריגת קילים ובחירת קילים. הוא מאמין במוצר בעל ערך אמנותי – ולא עיצוב מסחרי וצבע בהתאם לשוק ומודה. לפי היקמק, קילים הוא תוצר של קיץ שלם של טוויית חוטי צמר ועוד שלשה חדשי אריגה ויצירתיות מופלאה ואישית של האורגת – יצירה אמנותית. לכן הקונה צריך לבחור דגם שנוגע לליבו ולרוחו.

הבזאר הגדול
הביגוד העות׳מאני הוא הסמל הלאומי

The Column of Constantine

ליד הכניסה לבזאר הגדול עומד העמוד של קונסטנטין שהוקם על ידו בשנת 330 לספירה להנציח בחירת העיר ביזנטיום כבירה החדשה של האמפריה בשם חדש: Nova Roma .

The Column of Constantine
The Column of Constantine

רוצים מתכון לרחת לוקום כשר?

 

השאר תגובה

דילוג לתוכן