האלון הבודד

משמעות האלון הבודד

האלון הבודד (או העץ הבודד) עומד במרכז גוש עציון ליד משרדי המועצה האזורית וליד בתי הספר של הנכדים שלי.

בפי הערבים ניקרא "בלוטת ירזה". העץ שימש נקודת ציון בגבול שבין מחוז בית לחם למחוז חברון, ובתקופה מסויימת גם גבול בין שבטי הקֶייס (דרום) לשבטי היָימַן (צפון).  אין בקרבת העץ קבר שיח או מבנה מקודש, אך הוא כשלעצמו מקודש  לערבים בשל מסורת שמקורה אינו ידוע, ובזכות זה נשתמר כשריד בודד מיער טבעי שכיסה לפנים את האזור כולו.

במלחמת העצמאות הוקם מחסום ליד הצומת ולידו הוצב נוטר, כדי לפקח על כניסת רכבים אל גוש עציון, כאן גם נפרק הציוד הרב (120 טון!) שהביאה שיירת "נבי דניאל" (בט"ז אדר ב' תש"ח 27.3.48). במלחמת העצמאות כבש הלגיון הירדני את יהודה ושומרון והחריב את יישובי הגוש. חלק מהמגינים נפלו בקרב, וכ-130 מהם נטבחו לאחר שנישבו. הנשים והילדים שפונו בעוד מועד היו לפליטים.

חשיבותו כסמל לכמיהה לתקוה ולשיבה למקום עבור לנשים האלמנות, ילדיהם יתומים-מאב ומעט הלוחמים הגברים ששרדו קרבות כפר עציון. בין מלחמת העצמאות למלחמת ששת הימים נהגו לצפות בעץ הבודד ממרחוק מאזור נס-הרים או מבואות-ביתר, בתפילה ליום בו ישובו לאדמתם. האלון הבודד נתקבל כנכס-צאן-ברזל בתודעת תנועת בני עקיבא. סביב האלון הבודד הקימה הקק"ל אנדרטה למתיישבי גוש-עציון, לארבעת היישובים וללוחמים מימי תש"ח – 1948. במקום מסבירן קולי המתאר את סיפורו של האלון.

היום העץ הבודד משמש לסמלם של כל הרשויות וארגונים בגוש עציון החדשה – למשל מועצה אזורית גוש עציון. הישוב אלון שבות קיבל את שמו מהאלון הבודד.

העץ הבודד- האלון הבודד
העץ הבודד- האלון הבודד

 

מה גילו של העץ הבודד?

כל מורה דרך מוסיף את מספר השנים מאז שלמד בקורס מורי דרך לגילו של העץ הבודד כשהוא היה תלמיד בקורס. אם כן האלון הבודד הוא בן 602 שנים – או בין 600-700 שנים. גובהו כ 14 מ' וקוטר צמרתו כ 12 מטרים. קוטרו של גזע האלון הבודד הינו כ 1.8 מטר. האלון הבודד הינו בעצם התחברות של 2 עצים, אשר גדלו בסמיכות והתחברו במהלך השנים.

השאר תגובה

דילוג לתוכן