דוד פרידמן – אמנות קבלה *

האות ״אלף״

הנה אטרקציה איכותית לקבוצות המבקרות בצפת. גם קבלה, וגם אמנות  – אמנות קבלה – הכל עם חותמת מבטא אמריקאי חמוד. נא להכיר את Kosmic Kabbalah Art. זאת תמונה של הכניסה ברחוב בר יוחאי 38.

מה זה קבלה?

היא תורת הסוד והמיסטיקה היהודית שהחלה להתפרסם בשלהי המאה ה-12 ובראשית המאה ה-13 בפרובאנס ובצפון ספרד ונמשכת עד ימינו. החל משנת 1280 החלו להופיע הגיליונות הראשונים של החיבור המרכזי בספרות הקבלה, הוא ספר הזוהר. בארבעים השנים שלאחר גירוש ספרד התגלו בקרב המקובלים נטיות אפוקליפטיות ומשיחיות מובהקות. לצפת נהרו מן הגולה רבנים בעלי שיעור קומה מכל תחומי ההגות היהודית: בתחום ההלכה – רבי יעקב בירב מחדש הסמיכה, רבי משה מטראני ורבי יוסף קארו; בתחום הפרשנות והדרשה – רבי משה אלשיך ורבי שמואל אוזידא (בעל מדרש שמואל על פרקי אבות); ובתחום המוסר והפיוט – רבי ישראל נג'ארה, רבי אלעזר אזכרי, רבי אליהו די וידאש ורבי שלמה אלקבץ. אולם, ההשפעה הגדולה של צפת באה לה בעקבות ענקי הרוח בתחום הקבלה, הרמ"ק (רבי משה קוֹרְדוֹבֵירוֹ) והאר"י (רבי יצחק בן שלמה לוריא), שפיתחו את תורתם בעיר, שהתפשטה משם לשאר תפוצות ישראל. כאשר תפגשו את דוד פרידמן, הוא יסביר את השורשים הקבליים של יצירות האמנות שלו.

אמנות קבלה

אל תתביישו. תכנסו לעולם הרוחני של ״אמנות קבלה״ של האמן דוד פרידמן – David Friedman. יצירותיו של דוד מבוססים על הקבלה, אין סוף, קוֹסמוגוניה, שמות קדושים, מנדלות, גאומטריה, פרקטלים, ודיאגרמות קדושות.

מנדלה
מנדלה

נושאי היצירות – אמנות קבלה

יצירותיו של דוד בנויות סביב נושאים קבליים כגון: אותיות, מספרים, שמות קדושים, עץ החיים, והיווצרות היקום – לרוב מבוסס על ״ספר היצירה״. אופי התמונה נע בין נוף, אבסטרקטי, וגיאומטרי. צורות העבודותנע בין פרקטל, מנדלה, מפות ה״ספירות״ הקבליות של היקום, דיאגרמות של ״עץ החיים״ הקבלי.

דוד פרידמן האמן

דוד פרידמן
דוד פרידמן

דוד, יליד 1957, עלה ארצה בשנת 1977. כשחלה בסרטן ב-1987 החל ללמוד קבלה, מדיטציה (לפי האקדמיה ללשון העברית: בּוֹנְנוּת), יוגה, ואכילה בריאה. הוא למד אמנות בארה״ב ותורה בירושלים.

הרצאות בגלריה

דוד פרידמן חכה לכם בגלריה. שם באולם, המכיל קהל של אוטובוס שלם (50 איש), הוא מציג את עבודותיו ומתאר את הקשר בין אמנות וקבלה. כמובן יש מזגן. קבוצות מכל הסוגים מבקרים אצלו: תגלית, בתי כנסת, ישיבות, סטודננטים, משפחות, מורים, ותיירים. ההרצאות בעברית ובאנגלית. הביקור בגלריה היא ללא תשלום. עלות הרצאה של 45 דקות היא 300 ש״ח – תגלית ללא תשלום. מומלץ להזמין מראש:

קשר:   דוא״ל: david@kosmic-kabbalah.com                 טלפון: 054-202-7832, 04-697-2702

קרא גם: נרות צפת

בית כנסת האר״י האשכנזי

השאר תגובה

דילוג לתוכן