דוד וגולית בעמק האלה *

תצפית תל עזקה עם פסוקים הקשורים למלחמת דוד בגוליית צילום: Avi1111

עזקה שולטת על הצומת האסטרטגי של הדרך המובילה מכיוון גת פלשתים, דרך עמק האלה לכיוון הרי יהודה שממזרח עם הדרך המקשרת בין בית שמש בצפון ולכיש שבדרום, מסיבות אלה עזקה הפכה באופן טבעי לעיר חשובה.

מטיילים בעקבות סיפורי תנ״ך, ״וחרב אין ביד דוד״ – דוד וגלית: סיור בתל עזקה והסביבה.

החוג ללימודי ארץ ישראל במכללת הרצוג, פירסם סיורי תנ"ך מצולמים, בהדרכת ד״ר דורון שר-אבי, שצולמו בעבר ורלוונטיים כמובן גם להיום.

מדוע איבד שאול את המלוכה? תצפית על עמק האלה – נפתלי בנט

 חוות הלווינים של עמק האלה


במקום שבו הכריע דוד המלך את גוליית פרושות כיום 120 צלחות לוויין שמעבירות שידורי טלוויזיה לכל מקום על פני הגלובוס. כך נהפכה תחנת הלוויינים בעמק האלה, שהוקמה כדי לאפשר לישראל המבודדת תקשורת טלפונית בינלאומית, לצומת תקשורת מהחשובים בעולם

גבעת התורמוסים. תל שוכה


גבעת התורמוסים (תל שוכו ) הצופה על עמק האלה. החל מאמצע פבואר מתמלא בפריחה של פרחי תורמוס ההרים, ועוד שלל פרחים אחרים. ישנם מקומות מוצלים שאפשר לשבת בהם עם נוף יפה. המקום נגיש גם למשפחות .

חשיפת מזבח פלישתי נדיר בחפירות בעיר הקדומה גת (תל צפית) – פרופ' אהרון מאיר


פרופ' אהרון מאיר מהמחלקה ללימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה ע"ש מרטין (זוס) בבר-אילן מציג את המזבח הפלישתי הנדיר שחשף בחפירות בתל צפית, היא גת הפלישתית. לדברי פרופ' מאיר, המזבח שנמצא בתל צפית "פותח צוהר קטן אך מרשים ומיוחד אל התרבות הפלשתית והישראלית בתקופת המקרא בכלל, ואל העולם הפולחני שלהם בפרט. לא כל יום יש לנו חפצים מחיי היום יום בתקופת המקרא שכל כך קשורים לחפצים המתוארים בטקסט המקראי. יש כאן אפשרות להוסיף נדבכים נוספים ומעניינים אודות עולם המקרא — ברבדים שונים ומגוונים."

ביבליוגרפיה

Tel Azekah

Tel Azekah – New Digs

תל עזקה

השאר תגובה

דילוג לתוכן