ג'ונגל ארצישראלי מצוי

שביל סובב כנרת ליד האון
שביל סובב כנרת ליד האון

במסגרת פריצת שביל סובב כנרת נפתח קטע בין קיבוץ האון ובין קיבוץ מעגן. בחברה להגנת הטבע מכנים קטע זה ג'ונגל ארצישראלי מצוי. אורכו של המסלול המעגלי  הוא 5 קילומטרים: – חציו בעומק הסבך (מסומן כחול-סגול-לבן) על גדות הכנרת וחציו על שביל אופניים סובב כנרת בצל עצי אקליפטוס (מסומן לבן-שחור-לבן). חשיפה נדירה לצומח ולחי בגדות האגם. ממזרח מתנשא הגולן ולמרגלות הכנרת יישובי הספר בזמן מלחמת ששת הימים – תל קציר, האון ועין גב. מכיוון שהחברה להגנת הטבע נתקלת בהתנגדות כל מיני גורמים שתפסו חופים שונים, עדיין לא הצליחו לפתוח את שביל סובב כנרת לכל אורכו.

עופות מים בכנרת ליד האון
עופות מים בכנרת ליד האון
סימון שביל סובב כנרת
סימון שביל סובב כנרת
שיני דרקון
שיני דרקון
ג'ונגל ים תיכוני
ג'ונגל ים תיכוני
האי שנתגלה בכנרת ליד קיבוץ העוגן
האי שנתגלה בכנרת ליד קיבוץ מעגן
שביל סובב כנרת לאופניים
שביל סובב כנרת לאופניים
חוף קמפינג האון
חוף קמפינג האון

דרגת הקושי: קל – מתאים למשפחות – לא מתאים לעגלות. מומלץ לאביב. הכניסה חינם.

נק' התחלה: תחנת הדלק "אלונית" בכניסה לכפר הנופש של האון. תחילת המסלול בתחנת הדלק אלונית בכביש 92 בכניסה לכפר נופש האון, שם גם נחנה את הרכב.

נק' סיום: תחנת הדלק "אלונית" בכניסה לכפר הנופש של האון.
משך הטיול: 2 שעות
מפת סימון: החרמון, הגולן ואצבע הגליל (1)

תיאור מסלול: מול הכניסה לתחנת הדלק "אלונית האון" מתחיל שביל המסומן בשחור לכיוון דרום מערב. שביל קצר זה יוביל אותנו בינות לשטחים החקלאיים אל שביל סובב כנרת המסומן בסגול.

מרגע שאחזנו בשביל הסגול הוא יוביל אותנו בצמוד לחוף הכנרת עד לקיבוץ מעגן. השביל מתפתל, עולה ויורד בסבך הצמחייה, תוך שהוא יוצר פינות קסומות ושלוות אל מול האגם. השביל עובר ברובו על סוללת הגנה שנבנתה במטרה להגן על המצוק מהלמות הגלים ואשר במרוצת כוסתה בצמחיה עבותה.

לאחר 900 מטרים אנו פוגשים תחנת שאיבה ישנה שכבר אינה בשימוש. בעבר שאבו פה מים להשקיית השדות. לאחר 500 מטר נוספים נגיע אל תחנת שאיבה חדשה המספקת מי שתייה ליישובים הסמוכים. בנקודה זו נעזוב את קו החוף והשביל הסגול ונעלה מעלה. השביל יוביל אותנו על דרך עפר בשטחים החקלאיים של קיבוץ מעגן, עד לשביל האופניים שנסלל לאחרונה בינות לעצי אקליפטוס, במקביל לכביש מס' 92 עד לתחנת הדלק בה השארנו את כלי הרכב.

מסלול אלטרנטיבי: הושבילים ממליץ להיכנס לשטח של כפר הנופש האון ולעלות על לפחות אחד משני המזחים במקום. הנוף מהמזח מדהים ומאפשר לתצפת על האגם, עופות מים, דייגים, טבריה והגולן. שביל סובב כנרת הסגול עובר בדיוק ליד המזח. על המזח חיכתה לי הפתעה – שלשה נופשים דייגים. הם אמרו לי, "תכתוב שאנו רוסים משוגעים". כל שנה שלשת הגברים הגמלאים הללו באים לכאן לנופש של דייג. הם הגיעו לכאן מרמלה, אשדוד ורחובות עם טונות של ציוד, אוכל ושתיה וציוד מקצועי לפלוגה של דייגים.

חברי הדייגים
חברי הדייגים

נכנסתי למשרד של כפר הנופש האון ושאלתי אם יש מסלולים בסביבה. התשובה היתה שלא ידוע להם. שאלתי אם שביל סובב כנרת עובר פה. התשובה היתה שיש בעיה של מעבר בשטחים "פרטיים". זה הדגים לי בירור את הצורך בהשלמת שביל סובב כנרת.

השאר תגובה

דילוג לתוכן