גבעת האם

 גבעת האם – סיור יפה

הגבעה נקראת ע"ש הנרייטה סאלד "אם" עליית הנוער, אך שמה הקודם היה "תל אבו חנזיר" – תל אבי החזיר.  על שם הנרייטה סאלד קרויים קיבוץ כפר סאלד ו"גבעת האם" שמצפון לו.

הסורים כבשו את הגבעה בתחילת מלחמת העצמאות וצה"ל לקח אותה חזרה ביולי 48 ובנה מוצב במקום, אך ב56 האו"ם החרים אותה והפך אותה למוצב בשם OP2. בשל עבודות תעלת ההטיה התפתחו במקום תקרית אש בשנים 64-65 וב9.6.67 צה"ל ניצל את הדרך שסלל ב48 מהכביש שממערב לגבעה זו ואת הביצורים הפונים מזרחה על מנת להעלות כוחות גולני ושריון מחטיבה 8 לאזור זה של רמת הגולן .

זהו המקום הגבוה ביותר שממנו יכול היה צה"ל להשקיף על כמה מוצבים סורים כמעט מגובה העיניים * מכאן החל בששת הימים אחד הקרבות הקשים ביותר שגבה את חייהם של עשרות לוחמי צה"ל.

הגעה לגבעת האם: בכביש 918 כחצי קילומטר צפונית לכניסה לכפר סאלד – שלט מכוון אל דרך משובשת. עד לגבעה, מרחק של כמה מאות מטרים, אפשר להגיע ברכב רגיל, בנסיעה זהירה. הלאה משם – אל דרך הפטרולים הסורית עדיף לעשות ברכב שטח אמיתי (ג'יפ עירוני-יאפי עלול לסבול ולהינזק). בימי החורף הדרך המשובשת לכביש האם הופכת לשלוליות ענק ולעיסת בוץ סמיכה. כאן רק טנק סובייטי יעזור.

View Larger Map

השאר תגובה

דילוג לתוכן