בית הכנסת המרכזי הושעיה

בתי כנסת בהושעיה

 תולדות בתי כנסת בהושעיה

 

שרידי בית הכנסת הראשון בהושעיה (מחסן הצרכניה שלנו)
שרידי בית הכנסת הראשון בהושעיה (מחסן הצרכניה שלנו)

 

בית הכנסת הישן-הישן בשכונת הקרוונים: התחיל כמנין משותף במשך ששה חודשים של מחזור הנח"ל האחרון במצפה הושעיה ושל המתישבים האזרחיים הראשונים. לאחר אזרוח המצפה המנין המשיך בואותו מבנה. על השומר במשמרת האחרונה היה מוטל להעיר את כל הגברים. שעת המנין נקבע כדי לאפשר לאחד מוותיקי שלב א' להספיק להגיע להסעה שלו לעבודה.

בית הכנסת הראשון בהושעיה המשותף לחיילי הנח"ל ולמתישבי שלב א' (צילום: ביני שלו)
בית הכנסת הראשון בהושעיה המשותף לחיילי הנח"ל ולמתישבי שלב א' (צילום: ביני שלו)

המנין התקיים בחדרון קטן שהיום משמש כמחסן של הצרכניה. בחג מסויום התברר שלא יהיו מספיק חברים לקיים מנין והנושא הובא לדיון דחוף במוסדות היישוב הצעיר. הועלתה הצעה לחייב חברים לא לנסוע. הצעה זו זכתה להתנגדות עזה. לבסוף נמצא פתרון כשאחד החברים הבטיח להזמין די אורחים לקיים מנין. שני ספרי התורה הראשונים נתרמו על יד בעלי מחנה מסד בארה"ב כאשר מחנה הנוער נסגר. נוסח התפילה נקבעה בהצבעה באסיפת חברים. תומכי נוסח אשכנז נשארו במיעוט. האופציה שכל שליח ציבור יתפלל בנוסח שלו לא נלקחה בחשבון.

  
 
 
 
 
 

 

בית הכנסת הישן בקרוואנים הושעיה
בית הכנסת הישן בקרוואנים הושעיה

בית הכנסת הישן

(Neu-Alt Schule)  בשכונת הקרוונים: אם איזרוח היישוב הוקצה מבנה יביל לשמש כמרכז הרוחני והחברתי של המצפה. כעבור זמן המבנה עבר שיפוצים שונים והרחבות. לאחר בניית בית כנסת יונה מנחם הבנין שימש למטרות שונות כגון תפילה של בני עקיבא ותפילה מעריב של דיירי שכונת הקרוונים בשעה 8:30. הריהוט הראשוני של בית הכנסת בקרוואנים, כמו ספרי התורה, נתרם על ידי ידידי הושעיה בארה"ב בסיוע קרובי משפחה של מרים וביני שלו.

 
 
 
 

 

בית כנסת יונה מנחם הושעיה
בית כנסת יונה מנחם הושעיה

בית הכנסת יונה מנחם:

תרומה נדיבה ממשפחת רעננרט (גם רעננערט או רענרט), ארה"ב בסיוע ד"ר נועם שודבסקי, אביו של ביני שלו. זה בית הכנסת הראשון בארץ שתרמה משפחת רעננרט. בתי כנסת בשם זה קיימים גם בבית שמש (רמת שרת), כרמי צור, ועוד.  משפחת רעננרט תרמה 40% מעלות המבנה ותושבי הושעיה תרמו גם 40% מהעלות כשהיתר מקרנות שונות. ספר תורה נוסף נתרם על ידי משפחת יוסלסון. נערכו טקסי אבן פינה וחנוכת הבית בהשתתפות משפחת רעננרט וכן אלי ויזל וזבולון המר.

התכנון הארכיטקטוני של המבנה כולל אלמנטים של עמודים עתיקים של ציפורי, גג בעל כיפה מזרח-תיכונית, תקרה בעלת ציפוי עץ בדומה לבתי כנסת במזרח אירופה. הפרוכת היא עבודת יד של עולי אתיופיה. הריהוט תוצרת קיבוץ לביא. כל ההנצחות רוכזו לקיר המבואה כדי שקירות בית הכנסת יהיו שקטים ופשוטים. אבות היישוב קבעו שכל מקומות התפילה יהיו מרוכזים במרכז היישוב כדי להבטיח מפגש חברתי לכל הדורות. הבנין משמש מקום תפילה ולימוד תורני בכל ימות השבוע, בשבתות ובחגים.

 

 • המנין המרכזי הושעיה
  המנין המרכזי הושעיה
 • מבואה: בית כנסת אשכנזי. נוסח התפילה "רינת ישראל". המבואה משמשת למנין נוסף אם יש שני יאהרצייטים מקום תפילה לאבית עם עגלות. כל ההקדשות והנצחות של בית כנסת יונה מנחם מרוכזות במבואה.
 • המנין המרכזי: בית כנסת אשכנזי. נוסח התפילה "רינת ישראל". בשבתות התפילה מתחילה ברך כלל בשעה 08:00 (08:15 הודו בקיץ) . דרשה בת שמונה דקות לפני מוסף ושיעור לאחר התפילה. גישה במדרגות  לעזרת נשים בקומה ב'.         
 • אר"ת: בית כנסת אשכנזי. נוסח התפילה "רינת ישראל". לאחר שתנווספו שלבים ה' – ו' החדשים ביישוב, גדלה הצפיפות בית הכנסת יונה מנחם ונוצר הצורך לייסד מנין אשכזי נוסף. בסיוע תרומות מחו"ל קומת העמודים נסגרה והתקנו בה מטבח ושירותים המאפשרים שימוש רב-תכליתי. מכאן שמו האולם הרב-תכליתי (אר"ת). תפילה בשבתות מתחליה בשעה 07:30 . שיעור לאחר התפילה. עזרת נשים סמוך לצד עזרת גברים.        
 • אר"ת - אולם רב תכליתי הושעיה
  אר"ת – אולם רב תכליתי הושעיה
 • מנין תימני: בית כנסת לפי נוסח יהודי תימן (הן שאמי והן בלדי) מתקיים לפרקים בכיתת בית ספר נתיב, הצמודה לאר"ת. עזרת נשים ליד הכניסה לבית הכנסת.
 • משכן גלעד: משכן גלעד אינו בית כנסת אלא בית מדרש, בית המדרש ע”ש
  הנצחה לגלעד פישר הי"ד
  הנצחה לגלעד פישר הי"ד

  גלעד פישר ז”ל, ובכל זאת משמש לעתים גם מקום תפילה ולמנין וותיקין.

  משכן גלעד הושעיה
  משכן גלעד הושעיה

בית כנסת ספרדי: בימים אלו נבנה בית הכנסת הספרדי הקבוע הראשון של הושעיה, סמוך למבנה של המנין המרכזי.

בית הכנסת הספרדי הושעיה
בית הכנסת הספרדי הושעיה

 סניף בני עקיבא: תפילת סניף בני עקיבא מתקיים בבית כנסת יונה מנחם, הסמוך למבנה הסניף.

מועדון נוער

 • מנין אבות: מנין ספרדי (מעורב מרוקאי-טונסאי-עירקי-ירושלמי) מתקיים בערבי שבתות ובשבתות בשחרית לפרקים במועדון הנוער מלווה בשיעור. לעתים עורכים קידוש ומפגש לאחר התפילה. עזרת נשים נגישה מהכניסה לצד עזרת הגברים.
  הנצחה לרס"ן איתן בלאחסן הי"ד
  הנצחה לרס"ן איתן בלאחסן הי"ד
 • מנין קרליבך: תפילת קבלת שבת מוזיקאלית עם ריקוד מרגש, נוסח ר' שלמה קרליבך מתקיים לפרקים במועדון הנוער. עזרת נשים נגישה מהכניסה לצד עזרת הגברים.

מי שמעוניין להירשם לרשימת תפוצה של הודעות דוא"ל של מנין מסוים יירשם כאן.

 תפילת נשים: בשבתות "מברכין" מתקיימת בהושעיה תפילת נשים (לא מנין נשים). כמו כן גם נהוגה קריאת מגילה של נשים לנשים בבתים פרטיים ביישוב בנוסף להשתתפות ערה של נשות היישוב בלימוד, תפילה במניינים הרגילים שבשבתות ובחגים ובשמחות.

קיטרון: אמנם במלון אינו שייך באופן רשמי להושעיה, ניתן לציין שמתקיימת תפילת אורחים לעתים קרובות לרגל שבת בר מצוה, שבת חתן/כלה או סתם נופש.

מנינים שכונתיים

שלב א' – בית משפחת בן משה (מוצאי שבתות) נוסח אשכנז (אין אומרים שיר למעלות במוצ"ש) במבטא ספרדי

שלב ב ' – משפחת גולדברג (מוצאי שבתות) נוסח רינת ישראל

שלב ג' – בית משפחת קליר (מוצאי שבתות) נוסח רינת ישראל

שלב ד – בית משפחת בן חמו (מוצאי שבתות) נוסח רינת ישראל

שלב ה'  – ראה שלב ו'

שלב ו' – מנין מעריב מתחת לפנס ברחוב קטיף נוסח רינת ישראל בשעה 9:00

שלב ז' –  ראה שלבו'

 וכן חייבים להזכיר את הפעולה המבורכת של עמותה  לקידום  ופיתוח  מצפה  הושעיה  (ע"ר) יצירה  המרכז את התמיכה בכל מוסדות הדת ביישוב.

מועדון הנוער הושעיה
מועדון הנוער הושעיה

שלום צבי,
בזמנו צילמתי ובניתי תמונה פנורמית 360 של בית הכנסת מבפנים. התמונה (בפורמט המאפשר לנווט בתמונה) הועלה לאתר בגרסתו הקודמת, תברר אצל מנחם.
אם אתה מעונין ולא מסתדר תפנה אלי ואשתדל לשחזר את התמונה.
דוד סטנהילוכן הנה התמונה המהממת שצילם דוד סטנהיל.

צילום פנורמי של בית הכנסת המרכזי בהושעיה (צילום: דוד סטנהיל)
צילום פנורמי של בית הכנסת המרכזי בהושעיה (צילום: דוד סטנהיל)

3 comments

 1. מנחם נהיר

  יישר כוחך על ההשקעה וההסטוריה
  תיקון קטן לגבי שלב ה' – בל נקפח את מארגני המניינים של מוצאי שבת: ניסים דמרי ב"פאת שדה" ומנחם שלו ב"קטיף".

 2. דודי בר יוסף

  ברחוב קטיף יש מניין גם בכל מוצש"ק + מניין מתנייד בין בתי חברי הרחוב בכל ערב שבת (לרוב גם בערבי חג)

  בשמחות!

השאר תגובה

דילוג לתוכן