בשבילי העבר – בעקבות אנצו סרני *

אנדרטה לזכרו בקיבוץ גשר צילום: מיכאל יעקובסון

אֶנְצוֹ חַיִּים סֶרֶנִי – Enzo Sereni‏ (19051944) היה סופר, פעיל ציוני ובין צנחני היישוב שצנחו באירופה במלחמת העולם השנייה. ב-1944, בהיותו בן 39, יצא, חרף התנגדות ראשי היישוב העברי בארץ ישראל, עם קבוצת צנחנים מקרב היישוב שהוא ארגן בעצמו, לחלקי אירופה הכבושה על מנת לארגן שם קבוצות פרטיזניות להגנה עצמית. הוא נתפס על ידי הנאצים ונשלח למחנה עבודה ואחר כך למחנה הריכוז דכאו. שם, ב-18 בנובמבר 1944 נרצח בירייה על פי הוראה מיוחדת.

אנצו סירני . צולם בפוטסדם בגרמניה – Domaine public

אנצו סרני

פרדס מינקוב

הפרדס מינקוב היה פרדס ברחובות בראשית הפרדסנות העברית של סוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20. מינקוב בנה בפרדס חצר מוקפת חומה, ובה שער הפונה לדרך רמלה, ושער הפונה לנטיעות. החצר כללה את הבאר, בית אריזה, מחסנים, אורווה, חדר אוכל ושירותים, בית לשומר ומשרד למנהל הפרדס.


שער פרדס מינקוב, אתר הפרדסנות ע"ש מינקוב, רחובות צילום: Deror_avi

רחובות

רחובות הוקמה כמושבה ביום י"א באדר תר"ן, 5 במרץ 1890 על ידי עולים מפולין במסגרת חברת "מנוחה ונחלה", על עשרת אלפים דונם מאדמות דוראן, שנקנו על ידי יהושע חנקין, מבעליהן, בוטרוס רוק, שהיה ערבי נוצרי. היקב של רחובות.

ועלים בבית האריזה לתפוזים בראשית המאה ה-20 – PikiWiki – Israel free image collection project

גבעת ברנר

רעין הקבוצה התגבש בשנת 1926 ברחובות. בגלל מיעוט הקרקע היה הקיבוץ מהראשונים שפיתח תעשייה. גבעת ברנר היה הקיבוץ הראשון שפתח בית הבראה בתחומו. הקיבוץ השתייך לקיבוץ המאוחד ובשנת 1952 בעת הפילוג, פרשה ממנו קבוצה גדולה של חברים שהצטרפו לקיבוץ נצר סרני.

פסל של יעקב לוצ'אנסקי בחזית בית סרני – נחלת הכלל

אנדרטת הצנחנים

האנדרטה המרכזית לחללי הצנחנים, נמצאת ממערב לכביש 40, סמוך למסעף לתל נוף. באנדרטה זו מונצחים כל הצנחנים חללי מערכות ישראל, לרבות צנחני היישוב אשר התנדבו לשרת בצבא הבריטי במהלך מלחמת העולם השנייה.

Paratroopers Memorial צילום: Avishai Teicher

נצר סרני

קיבוץ נצר סרני נוסד ב- י"ג סיון תש"ח, 20 ביוני 1948 על ידי ניצולי שואה ממחנה בוכנוואלד. הקיבוץ התיישב בתחילה בבתים של חוה חקלאית שנוסדה על ידי גרמנים (חוות שפון).

Public Domain – Memorial "From Holocoaust toRevival" by Batia Lychansky

השאר תגובה

דילוג לתוכן