שביל יזרעאל – לב העמק – גניגר ובלפוריה *

הכניסה לבלפוריה Almog

שביל יזרעאל – לב העמק – גניגר ובלפוריה

קטע זה של שביל יזרעאל עובר בין גניגר לבלפוריה, בחלקו הצפוני-מזרחי של עמק יזרעאל. בדרך עוברים בין שני תִלים נמוכים המעניקים תצפית יפה על שדות העמק ועל ההרים שמסביב לו.

צבע הסימון: כתום

נקודת מוצא: צומת הכניסה לגניגר – לצד דרך העפר שיוצאת דרומה. בשל בעיות בטיחות בכביש הסואן, מומלץ לבוא ברכב מכיוון מערב. התחילו את הטיול בצדו הדרומי של כביש 73 מבלי לחצותו.

נקודת סיום: צומת הכניסה לבלפוריה – אפשר להגיע לנקודת ההתחלה ולנקודת הסיום בתחבורה ציבורית.

רמת קושי: קלה                            אופי ההליכה: דרך עפר

אורך המסלול: 7.5 ק״מ                משך הטיול: 4 שעות

עונת השנה: חורף-אביב. חורף-אביב (לא בימי גשם) הם זמן הפריחה. יש לחכות כארבעה ימים אחרי הגשם כדי שלא לבוסס בבוץ. בקיץ מומלץ לעשות את הטיול מהשעה ארבע אחרי הצהריים.

נקודות ענין ואתרי תשלום:

  • אנדרטת הטייסים: מצבה אחת מנציחה את הטייס יואל קוסטה, שנפל במקום הזה ב-19 באוגוסט 1951. האנדרטה השנייה מנציחה את שני טייסי המסוקים שי דנור ויובל הולצמן, שמסוק הקוברה שלהם התרסק בשדות גניגר, לא הרחק מכאן, ב-10 בספטמבר 2008.

  • תל פאר: נ.ג. 113, מסומנת במפה כ"תל פָאר" מכאן נשקפת תצפית מרהיבה לכרמל, הגלבוע וגבעת המורה. תל פָאר איננו שמה הרשמי, אלא שם שנתנו לה תושבי העמק. השם "תל פאר" היה השם הערבי של תל יפאר, בשמורת בלפוריה. לאחר שוועדת השמות נתנה לתל יפאר את שמו, "נדד" השם תל פאר לגבעה הזו, והטעות הפכה לעובדה גמורה.

  • עין גדעון (בשל עומקו הכניסה אסורה): עין גדעון ספק מעיין ספק באר. שולי הנביעה מוקפים קיר אבן עגול לגמרי בקוטר של כ-25 מ'. המים מלוחים ונובעים מעומק שבעה מטרים.

  • תל יפאר ושמורת ביצת בלפוריה: מתליפאר תצפית לאגם הקטן שלמרגלות הגבעה. סביב האגם ביצה קטנה, שריד לביצה גדולה שהשתרעה כאן בעבר על פני מאות דונמים. בלפוריה הוקמה בשנת 1922. תושביה יבשו את רוב שטח הביצה על ידי העברת המים לנחל קישון.לב הביצה סירב להתייבש. נואשו אף החקלאים העקשנים ביותר בבלפוריה מלייבש את לב הביצה והקדישו אותה לשמורת טבע, היא שמורת בלפוריה.

  • אנדרטת בלפוריה: האנדרטה הניצבת בתל יפאר. זהו גוש סלע ענק, שבו פיסל מרדכי כפרי (2001-1920), מנהלל, דמויות סמליות של אדם חורש במחרשה, אישה לבושה שמלה ושל גבר צעיר מפזר זרעים. בצד אחר של הסלע חקוק פסוק משירת דבורה המנציח את התבוסה שהנחיל ברק בן אבינעם לצבאו של סיסרא, שמרכבותיו שקעו בעמק יזרעאל: "אז ירד שריד לאדירים עם" (שופטים ה, יג).
  • חורשת בלפוריה: כ-250 מ' ממזרח לתל יפאר נמצאת חורשת האיקליפטוס הגדולה. בינואר ופברואר מתכסה אדמת החורשה כלניות, תורמוס ההרים ועיריוני צהוב. שביל שקוף (שני פסים לבנים ללא צבע ביניהם) מסמן את הדרך לחורשה.
  • זרימת נחל עדשים (בחורף)

ניתן להגיע ברכב סמוך לכביש 60 ולבקר בשמורת בלפוריה ובחורש בלבד.

למפה של שביל יזרעאל-קק"ל לחצו כאן

השאר תגובה

דילוג לתוכן