בית עבו צפת *

בית עבו, מכאן יוצא ספר התורה כל שנה למירון צילום: לליב גל

בית עבו צפת

בית עבו צפת הוא המפתח להבנת תולדות הישוב היהודי בצפת בתקופה העות׳מאנית. משפחת עבו היא משפחה יהודית שעלתה לארץ ישראל מאלג'יר ב-1817 והשתקעה בצפת. השם עבו – מקורו בספר תהילים, פסוק ח' בפרק קי"א: "עשויים באמת וישר".במשך שלושה דורות רצופים שימשו בני המשפחה קונסולים של צרפת בגליל, תחת המשטר העות'מאני ב"תקופת הקפיטולציה". [שימו לב לשינוי התוארים ברשימת השושלת.]

  • אבי השושלת של משפחת עבו בארץ הוא הרב שמואל עבו
  • הרב הקונסול יעקב חי עבו הדור השני לשושלת ולמסורת ל"ג בעומר
  • הרב יצחק מרדכי עבו ובנו מאיר עבו – הדור השלישי
  • רפאל עבו הדור הרביעי
  • יוסף עבו הדור החמישי
  • עו"ד רפאל עבו, בנו של צבי עבו, הדור השישי

הרב שמואל עבו גאל את האדמות במירון, הקים ושיפץ את בניין קבר הרשב"י (רבי שמעון בר יוחאי) הקיים עד היום. הרב שמואל עבו הוא זה שייסד את מנהג התהלוכה מבית עבו למירון. מאחר והוא היה הקונסול הצרפתי של הגליל, משתתף נציג צרפת בתהלוכה עד היום הזה.

הרב הקונסול יעקב חי עבו ורעייתו אסתר מלכה, עם שומר הראש הטורקי, הקאוואס
הרב הקונסול יעקב חי עבו ורעייתו אסתר מלכה, עם שומר הראש הטורקי, הקאוואס

בשנת 1878 (תרל"ח) משפחת עבו יזמה ועודדה תיישבות כ-30 משפחות מצפת בשיפולי הכפר הערבי ג'עוני (שמה הקודם של ראש פינה) והקימו שם מושבה בשם "גיא אוני". מפעלם של בני משפחת עבו איפשר את ההתיישבות היהודית בראש פינה, יסוד המעלה, משמר הירדן, דרום מערב הגולן, מחניים ועין זיתים. אדמותיהם של רבים מיישובים אלו נרכשו תחילה על ידי משפחת עבו. במקביל להתיישבות הציונית החלוצית בארץ ישראל הניחה משפחת עבו את היסודות הראשונים להתיישבות החקלאית היהודית. בכך הקדימו בני משפחת עבו את אנשי העלייה הראשונה. בית עבו פתוח למבקרים אך ורק ביום ערב ל"ג בעומר.

מנהג השמחה בל"ג בעומר מקורו בסיפור אודות האר"י שהביא את ילדו בן השלוש ל'חלאקה' ביום ל"ג בעומר במירון ורקד עם תלמידיו בחצר המערה. תוכלו לצפות כאן בתהלוכת ספר התורה מבית עבו בסמטאות צפת בשנת 1988. מדקה 3:09 מראיינים את תושבי השכונה הותיקים. כדאי לשמוע.

החל במשנת 1833, ערב ל"ג בעומר יוצאת התהלוכה המסורתית של העברת ספר תורה מבית עבו בצפת להילולה במירון. עד היום נוהגים לעלות להר מירון בל"ג בעומר כדי להשתתף בהדלקת המדורה על גג המערה ולהתפלל על קברו של רבי שמעון בר יוחאי.

בית עבו, מכאן יוצא ספר התורה כל שנה למירון צילום: לליב גל
בית עבו, מכאן יוצא ספר התורה כל שנה למירון
צילום: לליב גל

עם השנים השתרשו ניגונים רבים שמושרים בעיקר בל"ג בעומר במירון וכונו ניגוני מירון. ניגון חצר עבו, הוא הניגון המושר בתחילת תהלוכת ספר התורה מחצר עבו. תקשיבו לכליזמר ישראל זוהר בניגון חצר עבו בפסטיבל הכליזמרים בצפת ל״ג בעומר 2018.

קרא גם: נרות צפת

בית כנסת האר״י האשכנזי

דוד פרידמן  – אמנות קבלה 

בית כנסת אבוהב

בית הכנסת של רבי יוסף קארו *

השאר תגובה

דילוג לתוכן