בית הכנסת היהודי העתיק בתל אצטבה׳

בית הכנסת העתיק בתל אצטבה׳

סנוב, בתל אצטבה׳ כבר היית??

איתמר כבר היה שם. (חכה לסרטון בסוף.)

השבוע זכיתי לטייל בעתיקות בית שאן עם אחיה כהן-תבור במסגרת לימודי במדרשת הגולן. תארו לעצמכם מורה דרך וגם ארכיאולוג שאכן חפר באתר!

scan-6

אנו יודעים שלא נמצא בית כנסת יהודי בעתיקות בית שאן (עדיין). בחפירות נתגלו מקדשים אליליים גדולים שהפכו אחר כך לכנסיות. גם נחשף בית כנסת שומרוני, כנראה מסוף המאה החמישית לספירה. אחיה, מורה הדרך שלנו, הבטיח להראות לנו בית כנסת יהודי עתיק בבית שאן! ההבטחה הגבירה את תשומת לבינו לראות אם יצליח לקיים את הבטחתו או לא.

האתר

נאמר לנהג האוטובוס לנסוע מצפון לתל בית שאן לקניון ״צים״ בצד הצפוני של העיר. קניון צים עושה חיל לרגל הפעלת תחנת ״רכבת העמק״ הסמוכה (על חשבון קניון בנימין הנטוש). קניון צים הוקם על שלוחה של התל הצפוני של בית שאן – הרי הוא תל אצטבה׳.

חפירות תל אצטבה׳ - צילום: רשות העתיקות
חפירות תל אצטבה׳ – צילום: רשות העתיקות

החשיפה

בעת עבודות העפר לתשתיות הקניון נתגלה בית כנסת יהודי עם פסיפס מרשים בשנות בסוף שנת 1961. בית הכנסת נחשף בשלוחה הצפונית של תל אצטבה' במרחק של 280 מי בלבד מצפון לחומת העיר סקיתופוליס של התקופה הביזאנטית'. בכתבי נוסעים ובמפות לא מוזכר בית הכנסת העתיק בתל אצטבה׳. יודעים שזה בית כנסת יהודי לפי מנורת שבעת הקנים בפסיפס. לגבי הזיהוי יהודי או שמרוני כמובן קיימת מחלוקת בין ארכיאולוגים. בימינו נגרם ההרס רב. הפסיפס הועבר למוזיאון ישראל. בעלי הקניון לוחצים להמשיך לפתח את השטח – כולל שרידי בית הכנסת. רשות העתיקות הצליחה למנוע הרס האתר עד עכשיו. האם ידה תגבור לאורך ימים?

 

בית הכנסת היהודי העתיק בתל אצטבה׳
בית הכנסת היהודי העתיק בתל אצטבה׳

האפסיס והפתחים הראשיים בנויים אבני-בזלת. מן הקירות שרדו 4—2 נדבכים . בקיר המזרחי היו שלוש כניסות, כדברי חז " ל : "אין פותתין פתחי בתי כנסת אלא למזרח." ( תוספתא' מגילה ד' כב )

נוף

נשקפים ממנו הרי הגלעד ויישובי בקעת בית שאן , הרי הגלבוע ורמת יששכר.

המלצתי היא להזדרז לבקר באתר יחודי זה – כל עוד הוא קיים. מה רע? הוא צמוד למסעדה כשרה ושרותים ציבוריים.

 

בית הכנסת מעל תל אצטבה חנוכה תשעא

השאר תגובה

דילוג לתוכן