בית הכנסת העתיק בישוב באלה

תמיד תתחיל עם בדיחה

חקלאים חרשו וגילו בית כנסת עתיק בקיבוץ עין הנציב (קיבוץ דתי). לאחר שהאכיאולוגים סיימו את מלאכתם רשות העתיקות הודיעה לקיבוצניקים שאיזור החפירות יכוסה. הקיבוצניקים הגבו שאפשר לכסות.

חקלאים חרשו וגילו בית כנסת עתיק בקיבוץ טירת צבי (קיבוץ דתי). לאחר שהאכיאולוגים סיימו את מלאכתם רשות העתיקות הודיעה לקיבוצניקים שאיזור החפירות יכוסה. הקיבוצניקים הגבו שאפשר לכסות.

חקלאים חרשו וגילו בית כנסת עתיק בקיבוץ מעוז חיים (הקיבוץ המאוחד). לאחר שהאכיאולוגים סיימו את מלאכתם רשות העתיקות הודיעה לקיבוצניקים שאיזור החפירות יכוסה. חברי מעוז חיים התנגדו ואמרו, ״לטירת צבי יש כבר בית כנסת ולעין הנציב יש כבר בית כנסת, תשאירו לנו את זה.״

גם לכאן הגעתי עם אחיה כהן-תבור.

גילוי בית הכנסת העתיק בישוב באלה

בראשית שנת 1974, בית הכנסת העתיק של הישוב באלה התגלה במהלך עבודות להקמת מוצב צבאי ממערב לקיבוץ מעוז חיים, על ידי אבשלום יעקובי, ממייסדי הקיבוץ וחובב ידיעת הארץ. הקרדיט על החשיפה הראשונה של הפסיפס מגיע למשפך מים מהמאה ה-19 שניתן לאבשלום כמתנה ושימש אותו לעבודות החפירה.

חפירות  בית הכנסת של באלה

החפירות הנערכו במקום על ידי ד"ר וסיליוס צפיריס וסוכמו בספרו (בית הכנסת העתיק ליד מעוז חיים). צבי אילן חבר הקיבוץ תיאר את ממצאים אלה בספרו (78 טיולים במרחבי ישראל, עם עובד – תל אביב, תשל"ז). התגלו למעשה שלושה בתי-כנסת שנבנו אחד על גבי השני. לפי השכבות הללו אפשר לעקוב בו אחרי התפתחותם של בתי הכנסת בארץ ישראל לאורך תקופה ארוכה. בחפירות נחשפו שרידי בית כנסת עתיק עם רצפת פסיפס (שעיטוריה כוללים מנורת שבעת קנים). הארכיאולוגים מעריכים שבית הכנסת היה קיים מסוף המאה ה-5 ועד לאמצע המאה ה-7. בית כנסת עתיק הזה נבנה וחרב שלוש פעמים. השרידים שנתגלו כללו יסודות של קירות ושרידי קירות, ובעיקר רצפות פסיפס ואבן, משלושת שלבי קיומו של בית הכנסת.

הישוב באלה

  • יוסף בן מתתיהו מספר על מפקד בני-ישראל על ידי שאול המלך בעיר בזק (שמואל א' ח"א, י"ב). הוא גורס כי המקום בו הוא פקד את בני-ישראל היה ב"באלה". (קדמוניות היהודים ו',ה' ג')
  • נוסע נוצרי מהמאה ה-6 זיהה הסביבה יישוב בשם "באלה".
  • הואדי הסמוך,בית הקברות הבדואי והמעיין למרגלותיו כולם נקראו "אל-בלע" שמשמר את שמו העתיק באלה.

 

מנזר עין בלה (באלה)

קרוב לבית הכנסת העתיק, ליד עין בלה (באלה). במאה ה-6 גיאורגיוס המתבודד ניהל מנזר בו התחנך קירילוס מסקיתופוליס.

כיצד מבקרים בבית הכנסת העתיק של באלה?

מאד נהניתי מהדרכתו של יפתח אופק שהוגשה בהומור, ידע רב ומעל לכל הכרה אישית עם הדמויות המרכזיות בגילוי ובחפירות. רואים שהוא אוהב את המקום.

בתיאום מראש ניתן לבקר במקום ולהתרשם מקרוב מהממצאים: יפתח אופק, 050-7390514.

2017-01-03-04-38-53

 

יפתח אופקיפתח אופק
יפתח אופק

השאר תגובה

דילוג לתוכן