בית כנסת לתיירים לא יהודיים – בית הכנסת הלבן

בית הכנסת הלבן בכפר נחום

בכפר נחום נמצא מבנה בית הכנסת הלבן הבנוי מאבן גיר לבנה.

השאלה

השאלה המתבקשת לגבי בית הכנסת היא האם זהו בית הכנסת שבו ישו קרא בתורה, לימד וחולל נסים. זה לא יכול להיות, משום שבית הכנסת מתוארך למאה ה-5, ויש בו כמה שיפוצים ותוספות מאוחרים. כשהרימו את הרצפה נמצאו יותר מ-20,000 מטבעות שהמאוחרת שבהן היא מתחילת המאה ה-5. נשאלת השאלה: האם בכפר נחום בתקופה זו היתה קהילה כל כך גדולה ועשירה שבנתה לעצמה בית כנסת כל כך גדול ומפואר?

תשובות אפשריות

  • האתר הוא בראש ובראשונה אתר עלייה לרגל נוצרי, וההצעה המקובלת על החוקרים היא שהיה כאן אינטרס של תושבי כפר נחום להראות לצליינים בית כנסת מפואר, שככל הנראה עומד על שרידיו של בית הכנסת שישו פעל בו.
  • הצעות אחרות הן שאולי מבנה בית הכנסת המפואר קשור ל"מאבק היוקרה" בין הנצרות והיהדות (מי בונה מבנה גדול ומפואר יותר), או שאולי יש פשוט לקבל את המבנה כפשוטו- כמו במקומות אחרים בגליל, לקהילה היהודית בכפר נחום היה חשוב מאד לבנות בית כנסת גדול ומפואר.

כשהמקום נקנה על ידי הפרנציסקאנים במאה ה-19, היו כאן רק ערימות של אבנים וחורבות, שבדואים ישבו לידן. בין הארכיאולוגים המפורסמים שהגיעו למקום היו החוקרים הגרמנים קוהל ו-וצינגר, שב-1905 חפרו את בית הכנסת והחלו לחשוף את המקום. מאז חפרו במקום רק חוקרים פרנציסקאנים. בין היתר עשו בבית הכנסת הרמת קירות תוך שימוש באבנים שנמצאו במקום ומסביבו. הרצפה היא רצפת בטון בשילוב עם האבנים המקוריות- זוהי אחת הסיבות לכך שבית הכנסת של כפר נחום לא מקבל הכרה של אונסק"ו כאתר מורשת עולמי (בגלל השחזור שלא עומד בקריטריונים הנוקשים של שחזור). סביב הקירות- ספסלי בטון.

הכניסה אל המבנה היתה מדרום, מכיוון הקודש, ואז הסתובבו לכיוון ארון הקודש, שככל הנראה היה נייח, על גלגלים (היכלית, כמו באום אל קנאטיר ובסוסיא). דבר נוסף שיכול לבלבל בנושא הוא פרשנות לקביעה תלמודית במסכת תענית שבשנה לא גשומה יש להסיע את התיבה למרכז העיר ולהתפלל שם. איקונוקלאזם היא תופעה של הרס פרצופים ודמויות בעיקר על ידי המוסלמים בסביבות המאה ה-7. התופעה פגעה קשות בעיטורים של בית הכנסת. מסגרת הכניסה לבית הכנסת כיום עשויה בטון. בתוך המבנה, שהיה בעל שתי קומות, ניתן לראות 16 בסיסי עמודים.

ניתן לראות כאן שני עמודים עם כותרות עליהם, וכתובות- מצד שמאל כתובת מודרנית של אורפלי, אחד הארכיאולוגים שחפרו כאן בין השנים 1921-1926 ונהרג בתאונת דרכים. הכתובת היא לזכרו. הכתובת מימין, שמחוזקת עם צבע שחור, היא מתקופת הפעילות של בית הכנסת, ועליה כתוב ביוונית ש"הורדוס של מונימוס ובנו ג'סטוס ביחד עם ילדיהם הרימו עמוד זה כתרומה".

בקיר הדרומי של בית הכנסת, שפונה לכיוון ירושלים, יש פתקים שמאמינים נוצרים מטמינים בו.

בית הכנסת השחור בכפר נחום

מחוץ למבנה יש בור שחושף את השכבה הקדומה של המבנה, העשוי בזלת ומתוארך למאה ה-1 (זמנו של ישו). מן הסתם היו יותר מבית כנסת אחד בכפר נחום. אם כך, בית הכנסת מהמאה ה-5 נבנה ככל הנראה על בית כנסת מזמנו של ישו. זוהי הסברה המקובלת.

ממצאים נוספים ליד בית הכנסת הלבן בכפר נחום

  • מחוץ למבנה ניתן לראות עמוד כפול של פינה שהבסיס שלו בצורת לב.
  • לאורך החומה יש ממצאים שנמצאו מפוזרים במרחב שסביב בית הכנסת, לרבות בסיסי עמודים ועיטורים שונים.
  • בנוסף מוצגים במקום מתקנים חקלאיים להפקת שמן זית.
  • על חלק מהעיטורים ניתן לראות סמלים מקובלים של שפע, פריון וקדושה, כמו אמפורה שמתוכה יוצאים שני שריגי גפן עם ענבים, צדף, מגן דוד ועוד.
  • בין היתר ניתן לראות עמוד שעליו כתובת בעברית, כותרת שעליה עיטורים של מנורה, שופר ומחתה, ואבן שעליה עיטור של מבנה קטן על גלגלים (כמו קרון קטן), שיכול להיות שהיא העתק של התיבה שנשאה את ספרי הקודש היהודים, או של התיבה שבני ישראל נשאו בצאתם ממצרים (לפי ההשערה). העיטור מרמז על האפשרות שהתיבה היתה ניידת על גלגלים והכניסו את ספרי הקודש בזמן התפילה. ארון הקודש היה נייד ולא נייח.

במתחם כולו יש הרבה פינות ישיבה מוצלות ונעימות לקבוצות.

 

 

The White Synagogue - בית הכנסת הלבן
The White Synagogue

השאר תגובה

דילוג לתוכן