אנדרטת חץ שחור *

חץ שחור - התצפית על שם סעדיה אלקיים (סופפו) באנדרטת "חץ שחור"

אנדרטת חץ שחור

אנדרטת "חץ שחור" הוא אתר זיכרון גדול המנציח מורשת הקרב של חטיבת הצנחנים בתקופת פעולות התגמול נגד ה"פדאיון" החל מ- 1954 ועד מבצע "חץ שחור" (פעולת עזה) ב-28 בפברואר 1955 וכלה במלחמת סיני ב-1956. פעולות אלה בוצעו בתגובה לחדירת מחבלים לישראל. סמוך לאנדרטה תמצאו חניון יפה קק"ל הכולל שולחנות פיקניק, מתקני שעשועים, מי שתיה, ושירותים נגישים. האתר משקיף על אזור ג'בליה ועזה. האתר הוקם ביוזמת ותיקי חטיבת הצנחנים, שהם מקימי עמותת "חץ שחור", בשנת 2003 על ידי האמנים מיכאל ויוליה דרבסקי. משרד הביטחון והמועצה האזורית שער הנגב מתחזקים את המקום.

באתר נמצאות הנצחות נוספות:

  • שתזכורת לקו המים הראשון לנגב:
  • מעט מדרום לאנדרטה נמצא בית שביתת הנשק – בית בן קומה אחת מכוסה גג רעפים.
  • לבית ועדת שביתת הנשק
חץ שחור
חץ שחור

לוח פעולות תגמול

לוח פעולות תגמול http://www.sharett.org.il/
לוח פעולות תגמול
http://www.sharett.org.il/

אתר חץ שחור

חץ שחור
חץ שחור
חץ שחור
חץ שחור

 

אנדרטת חץ שחור, נקראת ע"ש שם הקוד שניתן לאחת מפעולות התגמול הגדולות – מול העיר עזה, ומהווה אתר הנצחה לנופלים בפעולות התגמול. המבנה של אתר חץ שחור הינו של חץ שחור כשעל ראש החץ ישנו תיאור של מבצע חץ שחור שעל שמו נקרא המקום. מאחורי ראש החץ ישנה תצפית ע"ש סופפו , סעדיה אלקיים,  לכיוון העיר עזה- בה נפל ב 28.2.1955 בפעולת חץ שחור.

מבצע חץ שחור

מבצע חץ שחור או פעולת עזה הוא פעולת תגמול צבאית שנערכה החל ב-28 בפברואר ועד 1 במרץ 1955 על ידי צה"ל ברצועת עזה, שהייתה באותה תקופה בשליטת מצרים. המניע הרשמי לפעולה היה סדרת מעשי רצח ואלימות שביצעו מסתננים, ששיאם ברצח של תושב ישראלי ברחובות. הרצח זעזע את המדינה בשל העובדה שהוא בוצע במרכז הארץ, כ-45 קילומטרים מגבול הרצועה. בקרב חברי הממשלה הייתה תמימות דעים לגבי הצורך בתגובה.

Aharon Davidi (center), one of the commanders who led the attack, with Ariel Sharon (left) Public domain
Aharon Davidi (center), one of the commanders who led the attack, with Ariel Sharon (left)
Public domain

הפעולה בוצעה על ידי כוחות של חטיבת הצנחנים (אז גדוד הצנחנים) בפיקודו של אריאל שרון. הפעולה התבצעה על פי הפקודה, אלא שבפועל התרחבה הרבה יותר. המצרים מנו 37 הרוגים ו-31 פצועים. לצה"ל היו שמונה הרוגים ושלושה עשר פצועים. זו הייתה פעולת התגמול הגדולה הראשונה, ואחת הראשונות שהופנתה במפורש נגד חיילים. בניגוד לפעולות לפניה, פעולה זו פורסמה ברבים והיה ידוע איזו יחידה ביצעה אותה (אם כי צמרת צה"ל ניסתה למנוע את פרסום מספר ההרוגים).

Five fedayeen marouders ikilled by Israeli Border Police in chase after attack near Nir Galim Public domain
Five fedayeen marouders
ikilled by Israeli Border Police in chase after attack near Nir Galim
Public domain

 

יחידה 101 [שמפקדה היה אריאל שרון ובין לוחמיה האגדיים היה גם מאיר הר ציון] התאחדה לאחר פעילות אינטנסיבית של  כחמישה חודשים עם גדוד 890 של הצנחנים וביחד היוו את ראש החץ לפעולות התגמול שנמשכו עד למבצע קדש.

עמודי אבן הנושאים תיאורים של פעולות התגמול של הצנחנים ותרשימי קרבות של החיל

האתר מנציח את פעולת כיסופים, מבצע "עין תחת עין", פעולת עזה, מבצע "חץ שחור", פעולת חאן יונס, מבצע אלקיים, פעולת כונתילה, מבצע "אגד", פעולת הצבחה, מבצע "הר געש", פעולת כנרת, מבצע "עלי זית", פעולת א-רהווה, מבצע "יונתן", פעולת ע'רנדר, מבצע "גוליבר", פעולת חוסאן, מבצע "לולב" , פעולת קלקיליה, מבצע "שומרון" ומבצע "קדש".

הנציחת הנופלים

מנציח 96 נופלים בפעולות אלו, אנשי יחידה 101, גדוד צנחנים 890, גדוד צנחנים 88, חטיבה 202, קורס מ"כים נח"ל, גדוד 51 גולני, תותחנים, שריון, טייסת 103 ויחידה מחיל רפואה.

הרוגי חץ שחור
הרוגי חץ שחור

20191215_142834

תצפית אל רצועת עזה

חץ שחור
חץ שחור

 

מלחמת סיני

ראה: מבצע סיני

20191215_143542

אנדרטת הישוב דוגית

מימין (צפון) אנדרטת חץ שחור ישנה אנדרטה שהועתקה מהכניסה לישוב דוגית בחבל עזה למקום זה ומנציחה את זכרם של חמישה לוחמי גבעתי שנהרגו במקום. אנדרטה זו הוצבה במקור בכניסה ליישוב דוגית בצפון חבל עזה, ופונתה עם ההתנתקות ב- 2005.

 

דברי בן גוריון על חץ שחור

דברי בן גוריון
דברי בן גוריון

איך להגיע?

כביש 232, כ-800 מטר ממערב לכניסה לקיבוץ מפלסים. כשמגיעים מכיוון כביש 34 – מצד ימין של הכביש – בעיקול.

 

חץ שחור
חץ שחור

השאר תגובה

דילוג לתוכן