אלוני אבא

המושב

החלוצים הנוצרים הטמפלרים ממלאים פרק יחודי בתולדות ארץ ישראל על כל ניגודיה: יהודים ונוצרים, בריטים ויהודים, בריטים וטמפלרים. דור ראשון עולה לזרז את המשיח ודור שני מקים ישובים חקלאיים חדשים כמו אלוני אבא – וולדהיים. דור שלישי תומך בהיטלר. בעת מלחמת העולם השניה רוב תושבי וולדהיים הטמפלרים נעצרו, או גורשו לאוסטרליה או החוחלפו תמורת חיילי בנות הברית יהודים שנשבו בגרמניה או תמורת יהודים מאירופה. לאחר המלחמה הישוב ננטש על ידי הגרמנים ונכבש במלחמת השחרור. גרעין ״במאבק של תנועת הנוער הציוני יסדו במקום קיבוץ בשם נווה יער. (השם הזה נשמר במרכז המחקר הצפוני של מינהל המחקר החקלאי.) כעבור שלוש שנים הקיבוץ הכריז על עצמו כמושב שיתופי ושמו שונה לאלוני אבא כדי להנציח את חברם לגרעין. המושב נקרא על שם עצי האלונים הרבים הגדלים במקום ועל שמו של אבא ברדיצ'ב, חבר הגרעין המייסד. המקום שרדו צריפי לבנים אדומות בהם רוכזו הנתינים הגרמנים בעת מלחמת העולם השנה.

כנסיית הטמפלרים באלוני אבא

הישוב בית לחם הגלילית פוצלה על רקע דתי אידיאולוגי. בבית לחם האמינו ש״האדם״ הוא בית המקדש החדש ולכן לא היתה כנסייה בכפר. לעומת זאת הפורשים האמינו שעדיין יש צורך במבנה ולכן הוקמה כנסייה ביישובם החדש וולדהיים.

בתי וולדהיים  Waldheim

Alonei_Aba-Waldheim
Alonei_Aba-Waldheim – צילום יהודית גרעין-כל
Alonei_Aba-Waldheim
Alonei_Aba-Waldheim – צילום יוחאי כורם

שמורת טבע אלוני אבא

שמורת טבע אלוני אבא
שמורת טבע אלוני אבא

חוות דרך התבלים

אם רק בשביל חוויות הצבע והריח כדאי לבקר בחוות דרך התבלינים באלוני אבא, ולערוך טיול רגלי בין עצי האלון העתיקים בשמורת טבע אלוני אבא.

חוות התבלינים אלוני אבא
חוות התבלינים אלוני אבא

אבא ברדיצ'ב

1943 התנדב אבא לפעולת צניחה בחו"ל לחדור לרומניה הנתונה לשלטון פרו-נאצי ולהתחבר עם יהודי רומניה כדי לסייע. שוב בספטמבר 1944 נשלח למובלעת הצ'כית בבאנסקה-ביסטריצה להביא שלושה משדרים בשביל יחידת צנחנים שנמצאה באותו מקום. שם הצטרף כחייל בריטי בכינוי ויליס למשלחת של קצינים אמריקאים ובריטיים שנשלחו לחלץ טייסים שבויים. הקבוצה עלתה על מארב והוא נלקח בשבי והועברו למחנה מאוטהאוזן. אבא הוצא להורג בי"ב בשבט תש"ה (26.1.1945).

קראו גם: בית לחם הגלילית  +   Sarona

 

השאר תגובה

דילוג לתוכן