"אירוס נצרתי – סיום פריחה?" טיול שביעי בחוג משוטטי הושעיה

 

מאת: מתניה מיה, בית רימון

0544569795

 בשיטוטינו במרודותיו הדרומיים של הר יונה נזכה לחזות במעיינות עונתיים, פריחה אביבית, נופים מרהיבים של אוויר נקי (כך על פי התחזית). גולת הכותרת – האירוס הנצרתי או אירוס נצרתי, (Iris bismarckiana) אמור לחכות לנו ולהראות מרבדי פריחה אחרונים בהחלט. פריחת האירוס הנצרתי היא סיבה למסיבה ותעורר דיון בנושאים החשובים באמת של שמירת טבע אל מול בינוי, וסוגיית עתיד פריחתה של העיר שבחרה באירוס כסמלה – האם על שניהם נגזר להתמודד עם אחוזי חנטה נמוכים לעד?!

המסלול: אחרי תצפית ושיטוט ברחובות העליונים של שכונת הר יונה, נטפס אל פארק האירוסים שפסגת ההר המערבית.

 [נהנה מתצפית על הים התיכון, הגליל העליון, הגליל התחתון, הר כרמל, גבעת המורה, הר כביר בשומרון, הר גילבוע, הר תבור, הר דבורה, ים כנרת, הגלעד והגולן. כמובן נצפה על הושעיה מלמעלה.]

 משם נמשיך אל הפסגה המזרחית ונחבור לשביל ישראל בכביש הגישה מעין מאהל, נחפש איריסים במדרון לכיוון עינות שועים ונסיים בנחל ברק בן אבינועם שאורכו במפה קצר משמו, ובפריחה.

 אופי הטיול: רגיל – מיטיבי לכת. ירידה לרוב, אם סיכוי לעלייה תלולה. בין 3 ק"מ ל – 6 ק"מ תלוי בהספק. ייתכן והירטבות הנעליים תהא בלתי נמנעת

 נקודות עניין: פריחה, תצפית, מים, תכנון ושמירת טבע.

 נקודות מפגש:

  • נקודת סיום המסלול בפתחה המערבי של דרך נוף יער בית קשת.
  • משם נקפיץ רכבים לנקודת תחילת המסלול בהר יונה.
  • הגעה לנקודת ההתחלה: עולים להר יונה דרך כפר כנה-משהד עד כביש הר יונה נצרת עילית. פונים ימינה לכביש הר יונה – נצרת עילית. נוסעים פונים שמאלה (מערבה) בכיכר שבסוף הירידה (אחרי שלשה  רמזורים ותחנת פז בימין), נוסעים ישר עד מפעל תע"ש שם פונים ימינה לפי השילוט ביער בית קשת. לאחר כ-5 ק"מ, בסוף הירידה, במקום בו יש צומת עם חמישה שבילים והכביש הופך לדרך עפר מחנים את הרכב.

 ציוד: ליטר וחצי, כובע ונעליים טובות! רשות – מגדיר פרחים, ציפורים (התחילה עונת הנדידה והם כבר בשמיים!)

 סדרי הרשמה ומחירים לטיולים הבאים:

לשלוח לכתובת המייל של מתניה הודעה שבשורת הנושא שלה מופיעות המילים: "משוטטי הושעיה". matanesy@gmail.com.

 סיורי היכרות ראשון ושני – 60 ₪. המחיר למשתתפים בסיורים השלישי ומעלה שלא נרשמו לכל הסדרה יהיה – 80 ₪.

התשלום יגבה באמצעות תשלומי המיסים אלא אם כן הסדרתם אחרת.

הפעמים הבאות:

7.5 מאי – נ.רוזטות על הר תרען

21.5 מאי – נ. אבליים ומעיינות סודיים אחרים

25.6 יוני – שיפולי נצרת למתקדמים – עינות ציפורי, עין צמרת, עין מוקייבה, יער כפר החורש. אנו בדיונים עם המשתתפים הקבועים להפוך את היום ל"נצרת למתחילים" ואת המתקדמים לשמור לפעם אחרת.

השאר תגובה

דילוג לתוכן