אגמון חפר *

אגמון חפר צילום: יונתן ודל

אגמון חפר הוא פארק צפרות בעמק חפר שנחנך בשנת 2017. כיום תמצאו במקום שבילי הליכה מסודרים, גשרים ושלל סככות, שמעוצבות בצורה חכמה ומאפשרות צפייה בציפורים. שביל השרון עובר על יד הפארק.

גשר מעל נחל אלכסנדר צילום: יונתן ודל 

שבילי האופניים ומסלולי ההליכה בפארק מנגישים את האזור למבקרים: גשרים ושלל סככות מעוצבות כך שניתן לצפות בציפורים באופן מיטבי. בכל בקתת תצפית מופיעות תמונות של הזנים שניתן לראות.

אגמון חפר  צילום: דר' אבישי טייכר

הפארק בשטח של 300 דונם כולל אגם ומצוי כקילומטר וחצי דרומית לקיבוץ עין החורש, על גדות נחל אלכסנדר שבעמק חפר. על השטח בו קיים כיום האגם, היו בעבר שטחי ביצה. לאחר שהוקם קיבוץ עין החורש נבנו סמוך אליו בריכות דגים על שטחי הביצות שיובשו. ברבות השנים הפסיק הקיבוץ להפעיל את בריכות הדגים והן נותרו נטושות. יוזמה של רשות הניקוז שרון בסיוע תורמים לקק"ל מקנדה הביאה להקמת הפארק.

אגמון חפר צילום: יונתן ודל 

בפארק מוקד קינון של ציפורים, צומח ובעלי חיים ייחודיים החיים בסביבתו, ותחנת מחקר לחקר ציפורים. לא תמצאו באגמון חפר יותר מכמה ספסלים בודדים, מתוך מחשבה שיש להפריע לטבע כמה שפחות, ולנסות ולגרום לכמה שיותר ציפורים להגיע בלי חשש.

תוך זמן קצר מאוד החל הפארק להתמלא במינים שונים ומגוונים של ציפורים כגון בז מצוי, זרון סוף, אנפות, מגלן, פרפור עקוד, שלדג לבן חזה וגמדי, שרקרק מצוי, חוחית, חסידה, שקנאי, נחליאלי ועוד ועוד. לצדם חיים באמגון יונקים כגון חתול ביצה, שועל מצוי, תן זהוב, נמיה ונוטריה.

אגמון חפר צילום: יונתן ודל 

איך מגיעים?

מצפור חפר ומצפור ויקר
  • waze: אגמון חפר.
אגמון חפר צילום: Ori Mey Raz

עמק חפר

עֵמֶק חֵפֶר הוא עמק במישור החוף, לאורך הים התיכון, בחלקו הצפוני של אזור השרון, בין הערים חדרה בצפון ונתניה וכפר יונה בדרום. יישובי עמק חפר משתייכים למועצה האזורית עמק חפר.

מקור השם עמק חפר הוא תנ"כי, והוצע בשנת 1934 למתיישבי האזור על ידי פרופ' בנימין מזר. עם זאת, אין ודאות כי אכן זהו עמק חפר המקראי. הארכאולוג אדם זרטל מזהה את עמק חפר המקראי עם עמק דותן של ימינו.

נוף חקלאי טיפוסי לעמק חפר, מזרחית לקיבוץ גבעת חיים מאוחד, אוקטובר 2008 צילום:מיכאלי

שביל השרון

שביל השרון הוא נתיב הליכה ארוך באזור השרון שבמדינת ישראל. המסלול מתחיל בשפך נחל אלכסנדר בחוף מכמורת ונגמר בחלקו של נחל הירקון בעיר פתח תקווה, ואורכו הכולל הוא כ-60 קילומטרים. צבעי הסימון של המסלול הם כתום ולבן.

הנחל ומפרץ אבו זבורה במפת הקרן לחקר ארץ ישראל משנת 1880 שימוש חופשי

חוף מכמורת  – מפרץ קטן וחוף ים מוסדר לרחצה. במי הים סלעי כורכר ענקיים שניתקו מהמצוק בחוף מכמורת, וכן "סלע מכמורת", אי זעיר שריד לרכס כורכר קדום.

מכמורת נחלת הכלל

נחל ירקון הוא הנחל הגדול ביותר במערכת נחלי החוף של ארץ ישראל.

נחל הירקון, ליד רמת גן נחלת הכלל

מצפור ויקר

מצפור ויקר הוא מקום קטן יותר שגם הוא מפגיש אתכם עם היופי של הטבע. מדובר בתחנת תצפית ממנה תוכלו לראות את עופות המים שעוברים פה במהלך ימות השנה וליהנות מצלילי הטבע. בשיא העונה עוברים מכאן אלפי שקנאים והמראה מרהיב.

בנייתו של מצפור ויקר התאפשרה בזכות תרומתם של בני משפחת ויקר מקנדה והוא נקרא על שמם מצפור ויקר. מה יש במקום? מרפסת גדולה , מוצלת מעל המאגר המאפשר תצפית נוחה על בעלי הכנף הבאים לשהות במקום.

המקום מתאים לעצירה קצרה לתצפית, הוא פחות מתאים לבילוי ארוך.  המצפור נמצא במרחק נסיעה של כ-15 דק' מהאגמון וההגעה אליו היא בנסיעה בכביש עפר. אין בעיה לעבור ברכב פרטי אבל בזהירות. אם אתם מגיעים בחורף, הימנעו מלהגיע כשהדרך בוצית.

השאר תגובה

דילוג לתוכן