אבטליון *

בית בד באבטליון

אבטליון נמצא על הר אבטליון ברכס יודפת, מערבית לקיבוץ יחד ודרומית לעראבה, בדרך להררית, ומשקיף על בקעת בית נטופה. גובה היישוב הוא 450 מטר מעל פני הים. היישוב הוא יישוב קהילתי – ישוב פלורליסטי – במועצה האזורית משגב. אבטליון נוסד כמושב שיתופי בשנת 1987 במסגרת תוכנית המצפים ל"ייהוד הגליל". התושבים הראשונים היו חברי ההנהגה העולמית של ישראל הצעירה (תנועת הנוער של הציונים הכלליים) וגרעין של עולים מארגנטינה חברי תנועת "ישראל הצעירה". אבטליון היה יישוב ראשון לתנועתם. בשנת 1992 הפך אבטליון ליישוב קהילתי.

הכניסה לאבטליון צילום: Almog
הכניסה לאבטליון
צילום: Almog

מקור השם אבטליון

היישוב קרוי על שמו של אחד מחכמי הזוגות במשנה (שמעיה ואבטליון) כ-200 שנה לפנה"ס. אבטליון היה אב בית דין בסוף תקופת הזוגות, חברו של שמעיה שהיה נשיא הסנהדרין. שמעיה ואבטליון היו גרים, – הם עצמם, או שהיו רק בני גרים. לפי דברי התלמוד הבבלי היו מבני בניו של סנחריב. לפי המסורת נמצאים בגוש חלב קבריהם של שמעיה ואבטליון בסמוך לכניסה לכפר.

בקעת בבית נטופה – سهل البطوف – סהל אל-בטוף

מדרום לאבטליון יש במבט קסום על בקעת בית נטופה והר נטופה (526 מ׳ מעל פני הים) והישובים עוזייר – כפר ערבי (عزير), רומאנה – כפר ערבי (رمانة), ורומת אל הייב – כפר בדואי  (رُمة الهـَيـْب), בועיינה – כפר ערבי (بعينة) ונוג'ידאת (نجيدات). נוג'ידאת הוקם על ידי חיילים בדואים מערב הסעודית של היום שנלחמו בצבאו של צלאח א-דין. מרבית שטחה של הבקעה מנוצל לחקלאות פלחה. קו פרשת המים הארצי במרכז בקעת בית נטופה, וחלקה המזרחי (שאינו מתנקז לים) מוצף בחורפים גשומים. במשך הדורות הירושות גרמו להקטנת החלקות החקלאיות.

מעשה ברבי שמעון בר יוחאי

"עבר בהדה בקעתה דבית טופה, חמה חד בר נש קאים לקיט ספיחי שביעית" (בר"ר ע"ט, ו) [תרגום: מעשה היה ברבי שמעון בר יוחאי, בעת שיצא מהמערה בה הסתתר, בדרכו לשוב לביתו עבר בבקעת נטופה. ראה אדם עומד בשדהו ומלקט ספיחי שביעית …]

  • כנראה ש'בטוף' הוא קיצור השם בית נטופה היא בית טופה.
  • בקצה המזרחי של הבקעה, בצד צפון, ניכרים שרידי יישוב חרב, שהערבים קוראים להם: חירבת נטיף, שהוא כנראה מקומו של היישוב בית נטופה.
חלקות קטנות בבקעת בית נטופה
חלקות קטנות בבקעת בית נטופה

בקעת בית נטופה משתרעת בין רכס תורען בדרום ורכס יודפת בצפון.

תודה לקק״ל עבור הנגשת המצפור.

IMG_2348

 

בית הבד של פרץ פז

הבתים הגבוהים ביותר בכפר עראבה נושקים לאבטליון. בית הבד באבטליון של פרץ פז הוא בית הבד היהודי היחיד בגליל. פז עוצר שמן זית מזן סורי (אורגני בלבד) כבר 17 שנה.

הזן הסורי (צורי) מקורו בצור, לבנון. זה הזן הנפוץ ביותר בישראל. עיקר גידולו במגזר הערבי באזור הגליל בכרמי בעל. הפרי בינוני בגודלו. (פרי גדול מפיק פחות שמן.) פרותיו משמשים לכבושים בשיטות שונות. זן סורי הוא עשיר בחומצה אולאית ובנוגדי חמצון (פוליפנולים). שמן יציב השומר על הארומה לאורך זמן רב יחסית.

על פי נתוני מועצת שמן הזית העולמית, בין השנים 2009 ו-2015 עמדה התפוקה השנתית הממוצעת בישראל על כ-13,300 טון שמן. פרץ פז טוען שהיום זה מגיע ל-16,000 טון. לעומת זאת, הכמות הממוצעת המופקת ברשות הפלסטינית בין השנים 2009 ו-2015 (על פי נתוני מועצת שמן הזית העולמית) עמדה על 13,800 טון שמן בלבד,כמות קטנה במעט מהנתון המקביל בישראל. הזית הוא אחד משבעת המינים, ושמן הזית הוא ממאפייני ארץ ישראל:

"אֶרֶץ חִטָּה וּשְׂעֹרָה, וְגֶפֶן וּתְאֵנָה וְרִמּוֹן; אֶרֶץ-זֵית שֶׁמֶן, וּדְבָשׁ" (ספר דברים, פרק ח', פסוק ח').

בית הבד באבטליון משמש כמקום מפגש מקומי, מרכז מבקרים, חנות, מקום לסדנאות והרצאות עם מגוון טעימות של המוצרים השונים, בית קפה ומקום לאירועים פרטיים ועסקיים. פז מציין שקיימת נטישה של ההחקלאות והסוכנות וקק״ל קונים אדמות היכן שניתן. בכל כפר ערבי פועלים 4-5 בתי בד.

לביקור במקום (בתיאום מראש): פרץ פז        טלפון: 04-6789521, 052-2404853      אימייל: avtalion3@bezeqint.net

השאר תגובה

דילוג לתוכן