תמנע *

עמודי שלמה צילום: יוצר Little Savage

בקעת תמנע

בקעת תמנע שוכנת בשוליים המערביים של הערבה הדרומית, כ-25 קילומטר מצפון לאילת. לבקעה צורת פרסה. היא משתרעת על פני שטח של כ-60 קמ״ר. מצוקים תלולים מזדקרים בשלושת צדדיה. נחל תמנע בצפון ונחל נחושתן בדרום מנקזים את הבקעה, וזורמים לערבה שממזרח לה. במרכזהּ מתרומם הר תמנע לגובה של 453 מטרים. הבקעה היא חלק ממכתש סחיפה שקוטרו כשבעה ק"מ.

 

יחוד גיאולוגי

בבקעת תמנע נמצאים צורות מסלע נדירים כתוצאה משחיקת רוח ומים. גם חול במגוון צבאים מצוי בשטח. בקעת תמנע החלה את היווצרותה לפני כשבעים מליון שנה (תקופת הקרטיקון) עם התרוממות הר תמנע. התרוממות זו גרמה להרמת שכבות הגיר ואבן החול שכיסו את ההר ולקימוטן. כתוצאה מכך נסדקו שכבות הגיר הקשה שהיו בכיפת ההר, מי הגשמים חדרו דרך הסדקים וסחפו את שכבות אבן החול שמתחת לגיר.

רוב החול הוא אדום אך יש גם צהוב, כתום, אפור, חום כהה, ושחור. חול ירוק בהיר או כחול מצוי ליד המכרות.

ה"פטריה" בתמנע צילום: Chmee2
ה"פטריה" בתמנע
צילום: Chmee2

ממצא אנושי בבקעת תמנע

בבקעת תמנע נמצאו כלי צור במקומות חניה מהתקופה הנאוליתית הקדם-קראמית ב' – (PPNB) – בין השנים 9000 לפנה"ס – 7000. מניחים שאנשים בתמנע אלה בתקופה זו עסקו בליקוט "אבנים יפות" לייצור קישוטים.

ה"קשת" בתמנע צילום: טלי אראל
ה"קשת" בתמנע
צילום: טלי אראל

ראשית הכרייה והמטלורגיה בתמנע

ראשית הכרייה והמטלורגיה בתמנע היתה ליקוט תרכיזי עפרות מפני השטח ועריכת חפירות שטוחות בצורת בורות. שיטה זו, מראשית התקופה הכלקוליתית – האלף השישי או החמישי לפנה"ס, השאירה מעט עקבות. תאריכים רדיומטרים רבים שהצטברו במהלך העשורים האחרונים מלמדים כי תעשיית הנחושת בבקעה התקיימה בתמנע מאז האלף ה-5 לפנה"ס. צמוד לשטחים של "כרייה בבורות" נתגלה אתר התכה השייך לתקופת תחילת המטלורגיה באזור. אתר זה מוכיח כי המטלורגיה באזור התחילה לא בתקופה הכלקוליתית, כפי שהיה מקובל לחשוב, אלא עוד בתקופה הנאוליתית, באלף השישי לפנה"ס. מה היתה מטרת הכרייה של נחושת? העיקר השתמשו בנחושת ליצור מסורים לחיתוך אבן יחד עם חול.

מנהרות כרייה צילום: שומבלע
מנהרות כרייה
צילום: שומבלע

במאות ה-12-14 לפני הספירה הקימו משלחות מצריות מפעל אדיר לכריית והפקת נחושת (מימי פרעה סתי הראשון ועד לפרעה רעמסס החמישי). שותפים לפעילות המצרית היו תושבי ערב הצפונית, הקינים-מידיינים.

נלסון גליק, הארכאולוג הראשון שקיים חפירות מסודרות ושיטתיות בתמנע בשנות השלושים של המאה ה-20, ייחס את המכרות בתמנע, בשלבם המפותח ביותר, למאה ה-10 לפני הספירה, עקב חרסים שנמצאו. הוא קרא לתמנע "King Solomon's Mines". ארז בן יוסף מאוניברסיטת תל אביב תיארך מחדש בעזרת כלי חרס ותיארוך פחמן-14 את מחנה ההתכה העיקרי למאה העשירית לפני הספירה, כלומר, תקופתו של המלך שלמה (כפי שהוצע על ידי נלסון גליק בתחילת המחקר באתר). זוהי אמנם תקופתם של המלכים דוד ושלמה, אולם בכל הערבה לא התגלה עד כה ממצא כלשהו המעיד על מעורבותם של מלכי יהודה בתעשייה. תושבי המדבר הם הכוכבים האמיתיים. הם היו בין המדענים הראשונים בעולם לפתח את המדעים שמאחרי הכרייה והתעשייה, והם התמידו בפיתוח הידע במשך אלפי שנים. כריית הנחושת, התכתה והמסחר בה היוו מרכיבים חשובים בתרבותם החמרית. יורשיהם המקצוע היו אדום, ישראל, הנבטים, .בית אומיה עד להתמעטות העפרות.

גילוי מקור הגמל המבוית

בחפירות מחצבות הנחושת של המאה ה-10 לפנה״ס נתגלו עצמות הגמלים המבויתים המוקדמים ביותר אפילו בחצי  העי ערב. הם מתוארכים סביב 930 לפנה״ס. מכאן נובעת השאלה אם לאברהם אבינו היו גמלים מבויתים?

פולחן בבקעת תמנע

האתרים בפארק תמנע נחפרו ונחשפו בשלושים השנה האחרונות על ידי משלחת הערבה בראשותו של פרופסור בנו רוטנברג. פרופסור בנו רותנברג, החוקר המרכזי בתמנע, גילה בשנת 1969 גילוי מקדש מצרי קטן המוקדש לחתחור – Hathor אלת הכרייה לרגלי עמודי שלמה. המקדש מתוארך לסוף המאה ה-14 לפנה״ס. המקדש שימש את הכורים המצריים. ד"ר עוזי אבנר טוען שהמקדש כי המקדש אינו מצרי אלא אתר פולחן של שבטי המדבר

פארק תמנע

פארק תמנע – Park Timna – כ-25 ק"מ צפונית לאילת במרכזו של העמק האדום בשולי הערבה,בשטח מועצה אזורית חבל אילות. מסלול ההליכה חוצה את נופי הפארק לאורך שביל ישראל, ומיועד למיטיבי לכת – כולל עלייה וירידה תלולה, ושימוש בדרגיות. הכניסה לפארק כרוכה בתשלום.

  • אגם תמנע נמצא במרכזו של פארק תמנע. אגם מלאכותי שנוצר כתוצאה מהנחת סוללה סביב שיטחו, אשר מטרתה המקורית הייתה להגן על המכרות בפני השיטפונות הפוקדים עונתית את ערוץ נחל נחושתן.
  • מסלול רכיבה באופניים:  קרן קיימת לישראל הכשירה בפארק 14 ק"מ של שבילי אופניים מרהיבים שגולת הכותרת שלהם היא מסלול "סינגל תמנע".

  • קמפינג ולינת שטח: בפארק תמנע מגוון רחב של אפשרויות לינה, הכוללים: חדרי האירוח,  מתחם וילה קמפ, ולינת שטח.
  • אתרי הפארק: פטריה, עמודי שלמה, הקשתות, מקדש האלה חתחור, המרכבות, גבעת בורג, והספינקס.
  • קמפינג ולינת שטח: בפארק תמנע מגוון רחב של אפשרויות לינה, הכוללים: חדרי האירוח,  מתחם וילה קמפ, ולינת שטח.
  • מילוי בקבוקים בחול צבעוני: אבני החול הצבעוניות בבקעת תמנע – הצבעים בסלעי אבן החול, הם תוצאה של צבעי מינרלים הספוגים בו.
  • סירות פדלים: שייט סירות פדלים באגם תמנע הן אטרקציה מהנה לילדים ומבוגרים כאחד.
  • מיצג מולטימדיה בעקבות הנחושת: מיצג המולטימדיה במרכז המבקרים, שאורכו כ-13 דקות, מתמקד בהמחשת תהליך הפקת הנחושת בתמנע, ולוקח את הצופה למסע אחורה בזמן באמצעות קולות, מראות וצבעים קסומים אל מפגש מרתק עם האלים המצריים מימי מצרים העתיקה וממלכת הפרעונים.
  • הר תמנע: הר תמנע גובהו 453 מטר מעל לפני הים והוא הר שולחן הבנוי בגגו מסלע הדולומיט. המטפסים אל עבר פסגת הר תמנע יעשו דרכם בנחל אלכסון ויפגשו בדרכם תופעות גיאולוגיות מרתקות. נחל אלכסון זכה לשמו מפני שהוא חוצה את הר תמנע בתוואי אלכסוני מצפון-מזרח לדרום-מערב.
  • אוהל מועד: שיחזור מלא, מדויק ואותנטי במראה, במידות ובצבעים של המשכן ששימש את בני ישראל במדבר, והוא ממוקם על רקע המדבר במקומו הטבעי.

איך מגיעים

מכביש 90 (כביש הערבה), סמוך לקילומטר 245 ישנה פניה מערבה משולטת היטב לעבר בקעת תמנע.

השאר תגובה

דילוג לתוכן