שירי העפלה

השבוע חל טקס התייחדות עם זכר חללי "אלטלנה".  איני רוצה להעלות באוב את "התותח הקדוש" אלא חיפשתי כיצד להזדהות עם האתגר הענק של עליה ב' – מה שמכנים העליה "הבלתי לגאלית". מצאתי מרגוע  בשירים הנפלאים שנכתבו כעדות אמנותית של בני אותו דור. טוב להכיר את השירים הללו ולהשמיע אותם בטיולים באיזור עתלית, הר הכרמל ויגור.

 

צל ומי באר – שירו של יורם טהרלב – שיר העפלה

הבריטים עמדו לשלוח עצירים רבים ממחנה המעצר בעתלית לקפריסין. כוחות ה"הגנה" פרצו אל המחנה בלילה שלפני ההגליה ושחררו את המעפילים הכלואים. הם הוברחו במסע רגלי מפרך מעתלית אל קיבוץ בית אורן שבפסגות הכרמל. הבריטים גילו את מקום המסתור וכוחות ההגנה נאלצו להעביר את העולים במסע רגלי מייגע מקיבוץ בית אורן שעל פסגות הכרמל מזרחה אל קיבוץ יגור שבעמק זבולון.

בצהרי יום 9 לאוקטובר 1945 החברים שבקיבוץ יגור הוזעקו אל מורדות הכרמל כדי לסייע לעולים להגיע למשק. גם הילדי הקיבוץ נזעקו וביניהם היה גם יורם טרלובסקי, לימים יורם טהרלב. יורם סיפר שראה את העולים החדשים התשושים מהמסע המייגע נתמכים על ידי חברי המשק ומפוזרים לחדרים.  בגדים שנועדו לחברי הקיבוץ הוצאו ממחסן הבגדים והופצו בין העולים שהתלבשו בהם, כדי שהחיילים הבריטים שיגיעו לא יוכלו להבחין בין חבר קיבוץ ותיק לעולה חדש. ניתנה הוראה לכל החברים והעולים, לענות על כל שאלה במלים: "אני יהודי מארץ ישראל".

האירוע השאיר את חותמו על הילד הצעיר ולימים, כשכתב את השיר "צל ומי באר" ראה לעיני רוחו את המראות של העולים המגיעים למשק.
"מי שרעב ימצא אצלנו פת של לחם / מי שעייף ימצא פה צל ומי באר / מי שסוכתו נופלת / חרש יכנס בפתח / והשער שוב לא יסגר."

נאום תשובה לרב חובל איטלקי של נתן אלתרמן

השיר המפורסם ביותר בתולדות עליה ב' נכתב בהשראת סיפור הספינה 'חנה סנש' – הספינה שפרצה ב-25 בדצמבר 1945 את הסגר הימי הבריטי ו"עלתה" על חוף נהריה. אלתרמן בחר לבנות את השיר כנאום תשובה לנאומו של רב החובל האיטלקי – גוי ידיד שסיכן את חירותו, במידה מסוימת אפילו את חייו, בשרות מפעל ההעפלה.

שושנה שושנה של חיים חפר

שיר המתאר ליווי של ספינת מעפילים (כנראה האונייה "שבתאי לוז'ינסקי") בימי העפלה הבלתי-לגאלית בסוף ימי המנדט. בצפון תל אביב היתה גרה אישה ושמה שושנה. בביתה ליד הים, פעלה תחנת שידור של הפלי"ם. בכל פעם שהתקרבה אוניית מעפילים היא שידרה את המידע למטה הפלמ"ח, כששם הקוד נקרא "שושנה".

 

בחשאי ספינה גוששת של יצחק שנהר

האזינו למנגינה מה אתם שומעים?

קראו את מילות השיר "שב אליך בן עייף" … למה הוא עייף?

"שב אלייך בן חולם" … ומדוע הוא מתואר כחולם?

מהי לדעתכם השורה הכי עצובה בשיר?

מהי לדעתכם השורה האופטימית ביותר?

 

 

בין גבולות של חיים חפר

מדבר על פרק נוסף בהעפלה – ההעפלה היבשתית דרך סוריה ולבנון בעת שחפר היה חבר בחוליה בפלמ"ח שעסקה בהעפלה יבשתית מסוריה ומלבנון.

השאר תגובה

דילוג לתוכן