קרני חיטין ונבי שועייב

הושבילים ממליצה לכם על מסלול  מעגלי מרתק, שניתן לחלקו לקטעים בהתאם ללו"ז וכושר המטיילים.

תצפית לכנרת דרך הר ארבל והר נתאי

גן לאומי קרני חיטין: קרני חיטים: מכביש צומת גולני-טבריה (כביש 77), שבעה קילומטרים מזרחית לצומת גולני, מובילה דרך סלולה לראש ההר אל קרני חיטים. קרני חטים היא גבעת בזלת דמוית טרפז גבוה (326 מ'), ובראשה בקעה דמוית מכתש רחב, שממנו מזדקרים שני גבנונים, מעין קרניים. בעת הטיפוס יתגלה הלוע, ומשני צידו בליטות הבזלת שנתנו למקום את שמו. הדרך לקרני חיטים עוברת בין בתיו ההרוסים של היישוב הדתי אחוזת נפתלי.

נקודת התחלה: חניה ליד צומת כביש 77 עם שביל 3133  המסומן כחול.

אחוזת נפתלי:

אחוזת נפתלי
אחוזת נפתלי של פועלי אגודת ישראל
ישוב שנעזב, דרומית מזרחית לקרני חיטין. נוסד כמושב של פועלי אגודת ישראל, בל"ג בעומר 17/5/1949 . נמצא בתחום שבט נפתלי ונשא את שמו. המתיישבים היו חסרי כל נסיון חקלאי ורצונם לעסוק בחקלאות תוך הגשמת אורח חיים חרדי, לא עלה יפה, והמושב נעזב. נסיון להקים במקום מוסד חינוכי של פועלי אגודת ישראל נכשל גם הוא. שם המוסד תדח"ץ: תורה, דעת, חסד צדקה, שונה לשם "חילה" שבא מהמילה "חיל" כלומר החומה המקיפה את המצודה: "יהא שלום בחילך שלווה בארמונותיך"
אנדרטה נוצרית בקרני חיטין

אנדרטה נוצרית על קרני חיטין: שני תורנים ואנדרה בשביל המטפס לקרני חיטין. למרגלות ההר מגרש חניה קטן, ומעליו מרפסת צפייה, שני תרנים ואנדרטה. אלה הוקמו בידי הכת הנוצרית "מסדר אל הנבואה", הגורסת כי ישו נשא את "דרשת ההר" בקרני חיטים.

ח'ירבת קרני חיטין בלוע הר געש. תצפית מדהימה.

ח'ירבת קרני חיטין: תצפית נהדרת על הגולן והכנרת  בין הרבל והר נתאי. כדאי לסובב את הלוע ולתצפת מכל הכיוונים.

נקודת סיום: ניתן לחלק את המסלול ולחזור ברגל לנקודת ההתחלה בחניה ליד צומת כביש 77 עם שביל 3133 המסומן כחול או לחילופין להמשיך לנבי שועייב.

התאמה לילדים: מתאים

משך הטיול: שעתיים וחצי

אורך המסלול: 2 ק"מ

כניסה: חינם

רמת קושי: קל – ממש טיול בית ספר

עונות השנה:  אביב-קיץ- סתיו

איזור:  הגליל התחתון

תחומי ענין: נוף, תולדות ארץ ישראל

ציוד נדרש: כובע, מים, משקפי שמש, שמן שיזוף לפי הצורך, נעלי הליכה/ספורט, מפת שבילים "הגליל התחתון, העמקים והגלבוע" מספר 3

מסלול: מעגלי

סימון:  כחול

מקורות מים: אין

נבי שועייב (מקאם א נבי שועייב – יתרו עה"ש)

נקודת התחלה: מקרני חיטין ממשיכים בשביל בירידה (טיפוס על סלעים) בשביל 3134 המסומן כחול. הירידה ברמת קושי בינונית ולא מתאימה לילדים קטנים. התצפית מח'ירבת אל עיכה סגורה לרגל חפירות ארכיולוגיות. שלט ברזל הדורש צניעות במקום נשאר לזכרון.

ח'ירבת אל עיכה

ח'ירבת אל עיכה מקום גידולו של הקרקש הצהוב

א נבי שועייב : מקום קדוש לדרוזים. המורה שלי לערבית (שהיה דרוזי) סיפר שחגיגות נבי שועייב הומצאו על ידי הדרוזים כי היו  להם יותר ימי חופשה בישראל מאשר ימי חג פי הדת הדרוזית. חשוב להזכיר שכאן גם גברים נדרשים ללבוש לבוש צנוע. אין כניסה למתחם בכלל לגברים במכנסיים קצרים. כדי להיכנס לאולם הקבר חייבים להוריד את הנעלים וללבוש מעיל דרוזי ארוך. זהירות לא לדרוך על סף הדלת, כי הדרוזים נוהגים לנשק את הסף ביציאתם.  הקבר הוא מלבן אבן עם גג משופע מצופה בדים צבעוניים ושטיונים. באולם הקבר מוצגת טביעת רגל של יתרו. ליד הקבר וליד טביעת רגלו של יתרו יושבים  על השטיחים מתפללים ומבקשי בקשות. מבני המתחם הם נקיים ומסודרים להפליא שלא כמו מירון. חניון ענק עומד לרשות המבקרים וכן חנויות מזכרות וקיוסקים.  מסביב לחניון שולחנות פיקניק רבים ומוצלים.  הדרוזים נוהגים לשתות מים מהמעיין הנובע ליד הקבר.  כשאמרתי שאני מהושעיה האחראי אפשר לי להיכנס למתחם ואף הציע לי לשתות מן המעיין.  התרגום הנכון של השלט "זיארה מקבולה" זה ביקור נעים.  תודה  למי שטרח למצוא את התרגום הנכון.

נקודת סיום: ניתן לחלק את המסלול ולהתחיל  (ולסיים) את הסיור הנבי שועייב באתר בסוף כביש 7717 . מביעים אליו מצומת כפר חיטים בכביש 77 בירידה לטבריה. קיים מגרש החניה המוסדר ב-נבי שועייב. כאן מתאים לילדים וגם לעגלות.

חניה: נבי שועייב

משך הטיול:  שעתיים

אורך המסלול: 2 ק"מ

כניסה: חינם

עונות השנה: אביב-קיץ – סתיו

איזור: הגליל התחתון

תחומי ענין: דרוזים, מקומות קדושים

ציוד נדרש: כובע, מים, משקפי שמש, שמן שיזוף לפי הצורך, נעלי הליכה/ספורט, מפת שבילים "הגליל התחתון, העמקים והגלבוע" מספר 3

מסלול: מעגלי

מקורות מים: רק בנבי שועייב. קיימים חנויות מזכרות וקיוסקים במקום. בנוסף למעין הקדוש לדרוזים.

השלמת המסלול המעגלי

נקודת התחלה: נבי שועייב

יוצאים דרך כביש הגישה לנבי שועייב לכביש 7717  ופונים לכניסה לישוב כפר זיתים.

הולכים בשביל 3132 המסומן כחול עד המפגש עם שביל 3133 המסומן שחור ומטפסים למעלה בכביש השחור. ליד הצומת של השביל הכחול והשחור קיימת בית קברות יהודי של נסיון התישבות בישוב שננטש. העליה קשה מאד ומתאים למיטיבי לכת.

IMG_0103

IMG_0062

IMG_0051

Scan_Pic0134

IMG_0078

IMG_0068

IMG_0098

IMG_0096

IMG_0089

IMG_0088

IMG_0087

IMG_0086

IMG_0085

IMG_0084

IMG_0083

IMG_0082

IMG_0081


Warning: A non-numeric value encountered in /home/customer/www/hoshvilim.com/public_html/wp-content/plugins/slideshow-satellite/views/orbit/jsinit.php on line 17

המחצבה: חובה למשפחות. הרשות לשיקום מחצבות העמידה טיילת , ספסלים ושלטי הסברים  ל- 4.5 מליון שנות גיאולוגיה של הר הגעש קרני חיטין.

המסגד הממלוקי בח'ירבת כפר חיטין

ח'ירבת חיטים : שרידי  הכפר הערבי שננטש במלחמת השחרור ותושביו לא הורשו לחזור אליו. בין החורבות קיים מסגד ממלוקי ובית קברות.

בית קברות יהודי נטוש

בית קברות יהודי: ליד המפגש של השביל הכחול והשביל השחור מצאתי בית קברות יהודי. הרב רוזנבלט, רב המועצה הדתית של המועצה האזורית גליל תחתון הסביר לי שזה כנראה שריד לנסיון התישבות יהודית כושלת בח'ירבת כפר חיטין  [כפר חיטים] (בשדות כפר זיתים) משנות 1950

נקודת סיום: חניה ליד צומת כביש 77 עם שביל 3133  המסומן כחול.

התאמה לילדים: למיטיבי לכת

משך הטיול: 4 שעות

אורך המסלול: 7 ק"מ

כניסה: חינם

רמת קושי: למיטיבי לכת

עונות השנה: אביב-קיץ סתיו

איזור: הגליל התחתון

תחומי ענין: נוף

ציוד נדרש: כובע, מים, משקפי שמש, שמן שיזוף לפי הצורך, נעלי הליכה/ספורט, מפת שבילים "הגליל התחתון, העמקים והגלבוע" מספר 3

מסלול: משלים מסלול מעגלי

מקורות מים: רק בנבי שועייב

קרני חיטין ונבי שועייב

One comment

השאר תגובה

דילוג לתוכן