פרחי אביב של תל חנתון

תל חנתון

הרוצה לגלות פרחי אביב יניע את עצמו לתל חנתון – פינה מוקסמת של ארץ ישראל. נסעתי תחילה לסיור מוקדם למסלול יום העצמאות לחברים. להפתעתי עליתי על פרחי הבר במגוון רחב של צבעים. למחרת חזרתי עם אשתי ועוד זוג שכנים לשתף אותם במציאה. משטחי האדום היו מקסימים.

אם עולים מעט בשביל התלול פוגשים ים פרחים בגיוון אחר לגמרי – כגון סגול!

אז גילינו לבן וצהוב!

בנקודה זו בעליה לתל חנתון מתגלה מערב בקעת נטופה ביופיה.

בראש תל חנתון שולטים הקוצים.

נחל יפתחאל

בשביל לכיוון הגשר האירי (מעברה או נקודת חצייה) על נחל יפתחאל משתנה הצבע השולט.

ליד נחל יפתחאל
ליד נחל יפתחאל

נחל יפתחאל הינו יובל של נחל ציפורי. על שמו צומת בגליל התחתון, ליד אלון הגליל. הנחל מנקז את בקעת בית נטופה.

נחל יפתחאל
נחל יפתחאל

בנחלת שבט אשר היתה עיר יפתח-אל. וְשָׁב מִזְרַח הַשֶּׁמֶשׁ, בֵּית דָּגֹן, וּפָגַע בִּזְבֻלוּן וּבְגֵי יִפְתַּח-אֵל צָפוֹנָה בֵּית הָעֵמֶק, וּנְעִיאֵל; וְיָצָא אֶל-כָּבוּל, מִשְּׂמֹאל. (יהושע, יט, כז). חירבת ח'אלדיה,כחצי קילומטר מדרום למחלף המוביל על הגדה המזרחית של נחל יפתחאל, מזוהה עם העיר יפתח-אל. במקום אתר ארכאולוגי. חשיבותו של האתר בממצאים שנתגלו בו מהתקופה הנאוליתית.

האיזכור הראשון של חנתון

תל חנתון מופיעה במכתבי אל-עמארנה מתקופת הברונזה המאוחרת. זאת הפעם הראשונה שמזכירים עיר בשם חנתון בהיסטוריה.

  • במכתב א"ע 8 מספר בּוּרנַבּוּריָאש מלך בבל הכשית לאמנחותפ הרביעי מלך מצרים על שיירה של סוחרים שהגיעה לחנתון והותקפה ונשדדה על ידי אנשים ששלח שליט עכו.
  • במכתב א"ע 245 מתלונן בירידיה שליט מגידו כי מלך עכו שחרר בחנתון את לבאיה שליט שכם במקום לשלוח אותו למצרים.

חנתון בתקופת הצלבנים

התקיימה במקום חווה חקלאית מבוצרת בשם חוצפית שהוקמה במאה ה-11 (שאת שרידיה ניתן לראות עד היום באולמות התת-קרקעיים באתר), ונועדה יחד עם ציפורי לשלוט ולהגן על מפעל החקלאות הצלבני שהתקיים לכל אורך ממלכת ירושלים הראשונה, השנייה ועד לנפילת עכו הצלבנית.

חנתון בתקופה העות׳מאנית

השם הערבי של תל חנתון – תל בדויה ניתן למקום בעקבות בניית מבנה החאן הקרוי, חאן אל בַּדַוִּיה, שנבנה בתקופה העות'מאנית על ראש התל.

קיבוץ חנתון

תנועת הקיבוצית, הסוכנות היהודית, והתנועה הקונסרבטיבית לא הצליחו לקיים קיבוץ חנתון, שנוסדה בשנת 1983, ליד תל חנתון. חכמי הדור היו אומרים שזה ״משבצת הקרקע הטובה ביותר במדינה בידים של 5 משפחות״. הנהלת הקיבוץ מצאה פתרון בהקמת שכונה קהילתית בתוך הקיבוץ. השכונה קהילתית הצליחה למשוך משפחות חדשות לישוב.

מחנה רמה נוע״ם

מול השביל המוביל לתל חנתון עומד שלט המכריז על מחנה רמה של תנועת נוע״ם (נוער מסורתי, כלומר קונסרבטיבי). אל תשכחו שזה ממוקם סמוך לקיבוץ הקונסרבטיבי היחיד בארץ. אפשר להיכנס ליער קק״ל לשטח המתאים מאד לפיקניק ומנגל. נוע"ם- נוער מסורתי, היא תנועת נוער כלל ישראלית המקיימת חיי קהילה יהודיים-מסורתיים. התנועה הוקמה בשנת 1977, ופועלת ברחבי הארץ כבר קרוב  ל-40 שנה.

השאר תגובה

דילוג לתוכן