פארק וולקני – מחצבת אביטל בגולן

hoshvilim.com - פארק וולקני - מחצבת אביטל
פארק וולקני הר אביטל בגולן

לא כל יום מזדמן להשתתף בהרצה של אטרקציית תיירות חדשה. לכן שמחתי לנסוע במוצאי שבת חול המועד פסח לתל אביטל בצפון הגולן לבחון את פעולת קיסמי התאורה של "פארק וולקני הר אביטל" בחושך. עיצוב האתר מאד יפה. לקחו מחצבה ישנה והפכו אותה לפנינה תיירותית וחווייה חינוכית. המדריך הדגים לנו ולצבאות הטף באמצעות מיצב תאורתי כיצד נוצרה התפוצצות לבה בהרי הגעש של רמת הגולן והשבר הסורי-אפריקאי לפני מאות אלפי שנים. הצטלמנו ליד "טיפת געשית" ענקית והתרוצצנו על דגמי הרי געש קטנים מוארים בצבעים מתחלפים.  למבקרים בשעות האור קיימים שלטי הדרכה ונקודות הדרכה מוקלטת לאורך טיילת צמודה לדופנות המחצבה עם הסברים אודות "אופקי הפצצות" ו-"חילופי שכבות".

IMG_46711

IMG_46731

IMG_46761

IMG_46771

IMG_46791

IMG_46841

IMG_46861

IMG_4688

IMG_46941

IMG_4695

IMG_4699

פארק הסלעים - שמורת הר סנה

פארק הסלעים - שמורת הר סנה


Warning: A non-numeric value encountered in /home/customer/www/hoshvilim.com/public_html/wp-content/plugins/slideshow-satellite/views/orbit/jsinit.php on line 17

 

פארק וולקני – מחצבת אביטל
במורדותיו המזרחיים של ההר, פעלה במשך שנים מחצבה. תוך כדי חפירה ואיסוף החומר נחשפו בקירות המחצבה תופעות יפהפיות המלמדות על ההיסטוריה הוולקנית הסוערת של האזור.
מועצה אזורית גולן בשיתוף הקרן לשיקום מחצבות ומשרד התיירות, שיקמו את המחצבה ופיתחו אתר ייחודי וראשון מסוגו בארץ – אתר גיאולוגי-וולקני.
הפיכת המחצבה לפארק וולקני העלתה אל קדמת הבמה, אל קדמת התיירות, את ההיסטוריה הגיאולוגית של המקום. המטיילים הרבים שיגיעו לאזור ייחשפו לפרק נוסף ודי מסתורי, בתולדותיו של הגולן.
בתוך הפארק
ניתן לטייל באופן עצמאי ולהשתמש בעזרים שמוקמו לאורך המסלול, העובר בשולי המחצבה, סמוך לקירות ומתייחס לתופעות שנחשפו. כך יוכלו המטיילים ללמוד, להבין ולהתרשם מעוצמתו של הטבע, לגלות מהי "טיפה געשית", מה הכוונה ב"חילופי שכבות", מהם "אופקי הפצצות" ועוד. עזרי ההדרכה כוללים, שלטי הסברה מכווני חיצים, עמדות שמע הפועלות בלחיצה ובשפות שונות, דגם הר געש חצוי המאפשר הצצה אל בטן ההר עם הדגמה של התפרצות לבה.
במרכז הפארק נבנו עשרה "הרי געש" שימחישו למבקרים את אופן פעילות הרי הגעש. עם חשכה בעזרת תאורה מיוחדת החוויה הופכת ליוצאת דופן.

 

פארק וולקני אביטל, שהוקם בסיוע הקרן לשיקום מחצבות. אם יש מחצבה באזור שלכם כדאי שתתעניינו באפשרויות השיקום.

הקרן לשיקום מחצבות הוקמה בשנת 1978 בעקבות חקיקה בנושא, על מנת לצמצם את הנזק הסביבתי מפעילות המחצבות ולהבטיח שיקום אתרי כרייה וחציבה עזובים. הקרן קבעה קריטריונים לעדיפות בשיקום, וביניהם בטיחות, קירבה לאוכלוסייה, אתרי טבע ונוף, רמת הפגיעה בסביבה וייעוד השטח. הקרן פועלת להכנת תוכנית שיקום ולהכשרת תשתית האתר לייעודו החדש, ומפקחת על פעולות השיקום.

תפקיד הקרן הוא להבטיח מקורות מימון לפעולות השיקום, באמצעות גבייה מבעלי מחצבות פעילות, אשר מחויבים בהעברת סכום כספי הנגזר מתפוקותיהם, והחזרתם לבעל המחצבה לצורך השיקום בתום העבודות.

בהתאם לחוק התכנון והבנייה, חייבת כל מחצבה חדשה להגיש תוכנית להסדרת השטח ולבצע שיקום במהלך העבודה בפיקוח משרד הפנים והוועדות המקומיות.

הקרן מטפלת גם במחצבות ישנות בהתאם לפנייה מהרשות המקומית ובכפוף לקיומה של תוכנית בנין עיר מאושרת, ונותנת חוות דעת מקצועית על המחצבות, מיקומן המועדף, ויכולת השיקום.

המפקח על המכרות חבר בהנהלת הקרן ומעלה תרומה משמעותית לפעילותה ולהחלטותיה כבעל הידע המקצועי הרחב והמעמיק ביותר בתחום. לתחילת ביצוע עבודות השיקום נדרשת הכרזה של המפקח על המכרות על המחצבה כעל מחצבה נטושה (כולל פרסום ברשומות).

 

כתובת הקרן לשיקום מחצבות במשרדי מינהל מקרקעי ישראל: דרך מנחם בגין 125, תל-אביב, מיקוד 67012.

טלפון: 03-7632375

פקס: 03-7632376

כתובת מייל: kasham@bezeqint.net

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: