עיר דוד

City of David

 עיר דוד

מה עושה גרעין תנועת הנוער הציונית יהודה הצעיר כדי לציין את ה- reunion  חמישים שנה שלה?

ברור – מתיצבים לסיור באתר הקדום של שלטון בית דוד בירושלים.

אני הייתי חניך של יהודה הצעיר, תנועה הנוער הציונית הגדולה ביותר בארה"ב ועליתי עם מעין גרעין בשנת 1963.

זכנינו לקבל את ההכנה הטובה ביותר שאפשר לתת לעולה חדש לקליטה בארץ" אולפן טוב, עבודה בקיבות ובמושב, התנדבות בפריפריה וטיולים בגבולות הארץ הקטנה של טרום- 1967. חלק מחברי נקלטו מצוין וגידלו משפחות ישראליות לתפארת.

מדי עשור אנו נפגשים – תמיד בארץ – למרות שחלק לא מבוטל מתגורר בחו"ל.  מדי reunion אנו חוזרים ללמוד על שורשי עמנו ומדינתו.  כאן יצרתי slideshow של ביקורנו בעיר דוד.

המסלול מתחיל ב- עיר דוד  לתצפית על כפר סילוואן, נחל קידרון וחפירות מזר – "הארמון". אפשר לזהות בקלות את מערות הקבורה בגדות הנחל. בכניסה למתחם ילדים משחקים ליד הבור העמוק שנמצא באזור המשוער שאליו הושלך הנביא ירמיהו בחצר המטרה.

חוצים את הכביש ונכנסים לטיילת תצפית מעל לחפירות הארכיאולוגיות השוטפות בהן נחשפות שכבות עד תחילת בית שני ואולי סוף בית ראשון. תסתכלו לרגע על החופרים. כמה סבלנות דרושה למקצוע הזה. אם יש מזל אפשר להחליף כמה מילים עם אחד החופרים ולשמוע אודות מציאות חדשות.

מכן יורדים מתחת לאדמה ועוברים המנהרה עד לפינת הכותל הדרומי עם הכותל המערבי – בדיוק ביסודות של קשת רובינסון.

שם למעלה "יונתי בחגווי הסלע". לאורך הכותל המערבי נמצאים חורבות הדוכנים וחנויות מבית שני.

כמובן שנכנסים ל"כותל" ומקבלים כיפה בהשאלה.

להתראות בעוד עשור!

102972497

מבנה גדול מהתקופה החשמונאית התגלה בעיר דוד

ב– 04.12.2013 דווח כי מבנה גדול מהתקופה החשמונאית נחשף בחודשים האחרונים בירושלים. המבנה, ראשון מסוגו, נחפר במתחם "חניון גבעתי", שמול הכניסה לגן הלאומי עיר דוד, במרחק של עשרות מטרים מהר הבית. החפירה, הגדולה ביותר בירושלים בשנים האחרונות, הניבה עד היום ממצאים רבים מהתקופה הרומית, מאוחר לימי החשמונאים. אך באחת מפינותיה ירדו החופרים, בראשות ד"ר דורון בן עמי ויאנה צ'חנוביץ לשכבה קדומה יותר וחשפו שרידי מבנה – שני קירות עבים ובנויים היטב לגובה של כ–4 מטרים המתוארכים למאה השנייה לפני הספירה – תקופת שלטונם של החשמונאים. החפירה מבוצעת על ידי רשות העתיקות ובמימון עמותת אלע"ד, המנהלת את הגן הלאומי.

ירושלים החשמונאית מוכרת היטב מהתיאורים ההיסטוריים של יוסף בן מתתיהו ומממצאים ארכיאולוגים קטנים (חרסים, מטבעות וכו') שנחשפו בה, אך זו הפעם הראשונה שנמצא בירושלים מבנה מהתקופה הזו. "עד היום, למעלה ממאה שנות מחקר ארכיאולוגי בירושלים לא הצלחנו לחשוף אף מבנה חשמונאי", אומר בן עמי, "המבנה הזה עוזר לנו לשרטט עוד קטע במפה שהיתה אילמת עד עכשיו". אף כי בעיר דוד ובהר ציון נחשפו קטעים מהחומה החשמונאית, לחוקרים אין תשובה חד משמעית ל"העלמותה" של העיר החשמונאית.

המבנה תוארך הן בזכות שיטת הבנייה הייחודית לתקופה והן בזכות מטבעות שנאספו מעל לרצפה ומתחתיה. בין המטבעות שנמצאו היו מטבעות של אנטיוכוס השני, הרביעי והשביעי. המטבעות העידו שראשית המבנה לפני התקופה החשמנאית, בתקופת השלטון הסלבקי בארץ (אנטיוכוס השלישי).

השאר תגובה

דילוג לתוכן