סיור אקולוגי בקיבוץ הרדוף

ביום רביעי 16.05.12 נערך סיור בקיבוץ הרדוף מטעם המועצה האזורית עמק יזרעאל. מארגי הסיור היו מירב כרמי מהיחידה הסביבתית וחגי מרום רכז חינוך סביבתי במועצה במסגרת פרויקט הנקרא רוח העמק. המדריך היה ארנון בובדבני. קיבוץ הרדוף בחר בדרך "המקיימת" כחלק מאורך חייו ומראה הלכה למעשה כיצד ניתן לקיים חיים בעלי השפעה קטנה על הסביבה. היה סיור מרגש של הישגים סביבתיים, חינוכיים וקהילתיים של קיבוץ הרדוף. האיכויות של חיים בסביבה נטולת ריסוסים, גינות ירק שהן חלק מהגינון הציבורי בשטחים הפתוחים, שוק תוצרת מקומית אורגנית, טיהור כל השפכים הציבוריים, הפרטיים והמשקיים באמצעות מערכות טבעיות והרפת שאין בה זבובים וזבל אלא רק קומפוסט!

לאחר קבלת פנים וכיבוד קל עברנו דרך המחלבה הממוכנת והתעכבנו בלול של תרנגולות החופש וארנון הסביר על המזון והטיפול הטבעי ואורגני.
התחנה השניה הית ברפת. בהרדוף לא חותכים את הקרניים של הפרות וגם לא מכאיבים לפרות בסימון גב. כל פרה נושאת צ'פ המודד את הצעדים שלה ומהירות פעולת הגירה. מדי יום כאשר הפרות הולכות לחליבה חורשים את הקרקע ברפת כדי לעודד יצירת קומפוסט טבעי ולמנוע זבובים וריחות. זה כנראה עובד כי בריכת השחיה של הקיבוץ סמוכה לרפת. הקיבוץ גם משתמש במתקני האכלה ניידים שישחררו את השטח של המעבר באמצע הרפת ויפתור עוד בעיות סביבתיות.
משם הלכנו לבית הספר וולדורף היפה המתנהל על פי תורת האנתרופוסופיה. הסבירו כיצד כל כיתה אחראית על נקיון הכיתה שלה. כל שנתון בונה יחד עם ההורים מתקן או מבנה מחומרים טבעיים כמתנה לבית הספר. באולם הספורט ביקרנו בתערוכת עבודות גמר של כיתה י"ב של בית הספר.

משם הסיעו את הקבוצה באוטובוס למתקן לטיפול בשפכים של הישוב. כל השפכים האנושיים עוברים טיהור כאן באמצעים טבעיים. לאחר מכן צעדנו לשדות גן ירק האורגניים של הקיבוץ ושל שלשת מוסדות החינוך והטיפול הפועלים בישוב. שם כיבדו את הסיור בכיבוד קל תוצרת עצמית. ללחם ולריבה אין הכשר אבל החסה היתה טעימה מאד. ישבנו עוד במבנה החקלאי ליהנות מהשקיעה ולשאול את ארנון עוד כמה שאלות.
הסיור היה 10 !

השאר תגובה

דילוג לתוכן