נרות צפת – Safed Candles Gallery *

נרות צפת

מפעל ״נרות צפת״

חברת ״נרות צפת״ הוקמה על ידי חסיד ברסלב לפני יותר מ-20 שנה בבית מלאכה קטן בתוך הרובע היהודי סמוך לבית הכנסת האר״י האשכנזי. החנות עדיין פועלת באותו מקום. קבוצות מטיילים מוזמנים לבקר בחנות ולהתרשם מתצוגת פסלי הדונג של סצינות תנ"כיות.

משה חיים גרס

כאשר האמן משה חיים גרס  – Moshe Chaim Gress הצטרף לחברה חלה מהפכה. משה זיהה את האפשרות לפסל בדונג – beeswax. נושאי הפסלים היו תנ״כיים או יודאיקה כגון: תיבת נוח, שרה והמלאכים, ושמשון הגיבור בין העמודים. פסליו של גרס משכו תיירים רבים – וגם אותי – לבקר במפעל. כעבור זמן קצר, יצור הנרות גדל והועבר למחסן מחוץ לעיר העתיקה ואילו יצירת הפסלים נשאר בעיר העתיקה. בקיץ 2008 בעלי נרות צפת גילו שמתח לבית המלאכה והחנות שרדו חדרים שכוסו ברעידת האדמה המפורסמת של צפת. באוקטובר 2008 נשרפו בית המלאכה והחנות כליל בשריפה גדולה – כל המלאי היקר והתצוגה הנפלאה של הסצינות התנ"כיות. עד שהשלימו את שיקומו של החנות והמפעל, פעלו למשך כמה שבועות בחדרים התת-קרקעיים שנתגלו בקיץ.

דונג דבורים – Beeswax

מדוע ״נרות צפת״ החליטו להשתמש בדונג ביצור הנרות?  דונג דבורים הוא חומר שהדבורים מפרישות מגופן לבניית הקן שלהן והוא מופק בכמות מסחרית כמוצר לוואי של תעשיית הדבש. מן הדונג הדבורים בונות את החלות שבכוורת. הן משתמשות בדונג גם כדי לאטום תאי חלה מלאים בדבש.

Beewax is capped off the honeycomb before the pure honey can be extracted
Beewax is capped off the honeycomb before the pure honey can be extracted

מה מיוחד בדונג? כמויות גדולות של דונג נצרכות לייצור נרות. לדונג דבורים יתרון על שעווה מינרלית בטמפרטורת ההתכה הגבוהה שלו. בכך נמנעים טפטוף ונזילת השעווה שאינה בוערת. זה חשוב ביותר – במיוחד לנרות הבדלה שמחזיקים ביד. בעולם חלק גדול מתעשיית הנרות עבר לשעוות מינרליות שהן הרבה יותר זולות.

נרות הבדלה

קשר נרות צפת – נרות דקורטיביים

  • טלפון: 04-682-2068
  • כתובת: רחוב נג’ארה 60.
  • שעות פתיחה: א’-ה’ 9:00-19:00
    ו’ 9:00-14:00

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: